Reklama

Jak pokonać infekcje i przeziębienie? Sprawdzone sposoby

Nieoczekiwanie dopadł cię ból gardła, znienacka pojawił się katar i co chwilę kichasz? To pierwsze symptomy infekcji. Jeśli chcesz nad nią skutecznie zapanować, działaj od razu i zastosuj sprawdzone, domowe sposoby, które pozwolą ci odzyskać siły i zdusić w zarodku wirusy, które wywołują przeziębienie i grypę. Przede wszystkim łyknij tabletkę cynku, która powstrzyma namnażanie się wirusów, zmodyfikuj swoją dietę i włącz do niej leczniczy rosół z kury. Nasze babki i prababki skutecznie przepędzały dzięki niemu przeziębienia i grypę. Kuracje wzmocnią też domowe mikstury, rozgrzewające napoje, inhalacje i wypoczynek w łóżku. Wszystkie potrzebne wskazówki znajdziesz poniżej.

Rozgrzej stopy

Jeśli wróciłaś do domu przemarznięta i czujesz, że rozbiera cię przeziębienie, od razu zafunduj sobie rozgrzewającą kąpiel stóp. Najlepiej z dodatkiem olejku goździkowego lub sosnowego. Wlej do garnka dwa litry wody i wrzuć do niej kilka goździków. Gotuj, aż woda będzie ciepła, Gdy nieco przestygnie, dodaj do niej kilka kropli olejku goździkowego. Pomocz w niej stopy przez piętnaście minut. Gdy woda nieco przestygnie, dolej ciepłej. Do kąpieli możesz też dodać garść soli. Potem załóż skarpety i wypoć się w łóżku.

Rozgrzewające napoje

Jeśli dopadły cię dreszcze albo trzęsiesz się z zimna, rozgrzej się od środka. Doskonale sprawdzi się w tej roli gorąca herbata z dodatkiem działającego napotnie soku malinowego, soku z czarnego porzeczki albo stymulującego układ nerwowy imbiru. Remedium na przeziębienie jest też napar z czarnego bzu. 2 łyżki stołowe suszonych owoców zalej wrzątkiem, parz pod przykryciem przez około 15 minut. Potem przecedź. Pij 2–3 filiżanki dziennie. Rozgrzewający napój pozwoli nam się wypocić, obniży temperaturę i złagodzi kaszel. Z atakującymi organizm wirusami i gorączką pomoże ci się także rozprawić herbata z kwiatu lipy. Aby wzmocnić jej działanie, możesz dodać do niej sok malinowy, miód, imbir lub cytrynę. Ciepły napar popijaj przez cały dzień. Na efekty kuracji nie trzeba będzie długo czekać.

Reklama

Leczniczy rosół z kury

Nasze prababki doskonale wiedziały, jak skutecznie radzić sobie z infekcjami. Gdy ktoś w domu był przeziębiony, gotowały rosół z kury. Zawarta w nim cysteina rozrzedza śluz zalegający w płucach i ułatwia odkrztuszanie. Rosół dopraw kurkumą, świeżo startym imbirem i czosnkiem.

Gdy walczysz z przeziębieniem, odpowiednio zbilansuj swoją dietę. Postaw przede wszystkim na pełnowartościowe białko, którego dostarczą ci ryby i chude mięso. Obecne w nim aminokwasy są niezbędne do wzmożonej produkcji przeciwciał i wzmacniają naszą odporność. Sięgaj też często po marchewkę, pietruszkę, dynię. Gotuj sycące i rozgrzewające zupy. Poza leczniczym rosołem z kury, doskonałym wyborem jest krupnik oraz barszcz. Wzbogacaj smak potraw rozgrzewającymi przyprawami i dodawaj do nich cebulę, czosnek, imbir, kolendrę, wanilię, majeranek, tymianek, rozmaryn, oregano, bazylię, chili, cynamon, pieprz, goździki, kurkumę, kminek, kardamon. Włącz do swojej diety produkty, które usuwają wilgoć z organizmu, zwłaszcza kaszę jaglaną czy gryczaną. Jeśli potrzebujesz przekąski, sięgnij po gorzką czekoladę. Wykorzystuj też miód, który działa napotnie i przeciwgorączkowo. Wystarczy, że rozpuścisz 2 łyżki w ciepłej (nie gorącej!) herbacie, szklance mleka i będziesz pić codziennie. Efekty kuracji poczujesz błyskawicznie. Ograniczaj z kolei produkty, które oziębiają ciało, między innymi nabiał.

Kuracje domowymi miksturami

Jeśli walczysz z przeziębieniem, skorzystaj z dobrodziejstw leczniczych domowych mikstur. Niezawodne są zwłaszcza te bazujące na cytrynie, czosnku, cebuli, imbirze i kurkumie.

Syrop z cebuli

Sięgnij po sprawdzony babciny sposób na przeziębienie i przyrządź syrop z cebuli. Jego przygotowanie zajmie ci zaledwie kilka minut. 2–3 cebule pokrój w drobną kostkę i zasyp 2–3 łyżkami cukru lub miodu. Odstaw na noc. Gdy cebula puści sok, pij po łyżce trzy razy dziennie. Możesz też sięgnąć po gotowe syropy cebulowe.

Czosnek

Za naturalny antybiotyk, zresztą nie bez przyczyny, uchodzi także czosnek. Rozgniecionym ząbkiem czosnku posmaruj kromkę chleba z masłem. Zjedz z plastrem pomidora i liściem sałaty. Najlepiej wieczorem, tuż przed snem.

Napój z kurkumą

Kurkuma działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie, dlatego świetnie sprawdzi się w walce z infekcjami. Do szklanki przegotowanej, ciepłej, ale nie wrzącej wody dodaj łyżkę kurkumy, sok z połówki cytryny i nieco startego imbiru. Napój pij dw razy dziennie.

Oczyść nos

Wydzielinę zbierającą się w nosie trzeba rozrzedzić, bo jest pożywką dla bakterii, powodujących rozwój infekcji. Przyczynia się także do rozwoju zapalenia zatok. Aby zminimalizować ryzyko, działaj od razu i zrób inhalacje.

Inhalacja z soli

Do miski wsyp łyżkę soli kuchennej i zalej ją wrzątkiem. Zamiast soli możesz dodać 2–3 krople olejku eukaliptusowego lub sosnowego. Nachyl się nad naczyniem, nakryj głowę ręcznikiem - tak, aby większa część pary docierała do nosa. Lecznicze opary wdychaj przez 15 minut.

Podobne efekty uzyskasz też stosując roztwór soli morskiej. Aerozol można kupić w aptece. Stosuj go kilka razy dziennie. Pamiętaj też, aby pić mniej więcej trzy litry napojów dziennie. To nawilży śluzówkę nosa i gardła oraz rozrzedzi wydzielinę.

Wygrzewaj się w łóżku co najmniej przez trzy dni

Jeśli czujesz, że dopada cię przeziębienie, pamiętaj o ograniczeniu aktywności fizycznej, aby cała energia, jaką posiada organizm, była pożytkowana na walkę z chorobą. Odpoczynek w ciepłej pościeli i picie dużej ilości ciepłych płynów, to dobra metoda zapobiegania przeziębieniu. Ulgę przynosi też nasmarowanie klatki piersiowej i stóp maścią rozgrzewającą.

Pamiętaj, żeby nie przegrzewać mieszkania. Powinno być w nim ciepło, ale nie gorąco. Temperatura nie powinna przekraczać 21 stopni Celsjusza. Często wietrz mieszkanie. Korzystaj też z nawilżaczy powietrza lub po prostu rozwieś na kaloryferach mokre ręczniki. Przesuszona śluzówka nosa i gardła gorzej radzi sobie z atakiem wirusów i bakterii.

Aromaterapia

Kurację wzmocnią też lecznicze olejki, które są wykorzystywane w aromaterapii. Jak działają?

* Olejki szafranowy, cynamonowy i z drzewa sandałowego nie tylko rozgrzewają, ale i oczyszczają krew z toksyn.

* Olejki sosnowy, imbirowy, kardamonowy i kamforowy rozluźniają mięśnie i łagodzą bóle głowy.

* Olejki cynamonowy, pomarańczowy i anyżkowy pobudzają krążenie krwi i poprawiają trawienie.

Jak najlepiej ich używać? Można nimi skropić poduszkę lub wlać je do kominka aromaterapeutycznego. Albo nawilżyć chusteczkę do nosa, a potem wdychać jej aromat.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy