Jak pozbyć się nadpotliwości?
Każdy człowiek się poci, ale dla niektórych skutki tego procesu fizjologicznego są bardziej kłopotliwe niż dla innych. Czy tę przypadłość można zwalczyć? W wielu przypadkach – tak.
Uważasz, że pocisz się ponad miarę? Ten problem nie jest przez lekarzy uznawany za chorobę, a za indywidualną cechę organizmu. Jeśli jednak należysz do osób, które cierpią z powodu nadmiernej aktywności gruczołów potowych, taka diagnoza cię nie pocieszy. Wiesz, że nadmierne pocenie może być sporym kłopotem (zarówno w życiu towarzyskim, jak i zawodowym). Mamy jednak dobrą wiadomość: są sposoby, dzięki którym można sobie poradzić z tą kłopotliwą dolegliwością.
Unikaj ostrych potraw i kofeiny
Jeśli nie chcesz nadmiernie się pocić, unikaj potraw przyprawionych ostrą papryką . Zawiera ona kapsaicynę, substancję, która oddziałuje na receptory w jamie ustnej w taki sposób, że wysyłają one do mózgu sygnały o zbyt wysokiej temperaturze. Mózg daje się oszukać, podnosi temperaturę ciała i aktywuje gruczoły potowe. Podobny efekt daje zawarta m.in. w kawie i herbacie kofeina.
Używaj antyperspirantu nie tylko rano, lecz także po południu
PORANNA APLIKACJA ANTYPERSPIRANTU MUSI BYĆ POPRZEDZONA MYCIEM I WYSUSZENIEM NARAŻONYCH NA POCENIE SIĘ MIEJSC. Środek blokujący wydzielanie potu jest najskuteczniejszy rano. Ponieważ to w nocy pocimy się najmniej, składniki aktywne antyperspirantów łatwiej wnikają do porów, które o tej porze dnia nie są obciążone pracą.
JEŚLI PO 8-10 GODZINACH ŚRODEK HAMUJĄCY POCENIE PRZESTAJE DZIAŁAĆ, można go nałożyć powtórnie. Zanim to zrobimy, powinniśmy jednak starannie umyć (najlepiej bezzapachowym mydłem) i osuszyć nadmiernie pocące się miejsca. Pamiętajmy także o tym, by przed snem zmyć antyperspirant ze skóry.
Wypróbuj botoks
Kto z nadmiarem potu nie potrafi sobie poradzić, może skorzystać z nowoczesnej metody leczenia tej przypadłości - zastrzyków z botoksu. Toksyna botulinowa wstrzykiwana jest w obszar dotknięty nadmiernym wydzielaniem potu (np. pacha). Blokuje to działanie nerwów gruczołów potowych. Efektem, na który trzeba poczekać dwa tygodnie, powinno być znaczne zmniejszenie wydzielania potu. Zabieg kosztuje od 1000 zł i po kilku miesiącach trzeba go powtórzyć.
Noś ubrania z tkanin oddychających
Osoby , które mocno się pocą , nie powinny nosić ubrań z tkanin syntetycznych, które nie przepuszczają powietrza i wilgoci (nylon, poliester). Najlepszym rozwiązaniem są materiały naturalne, takie jak bawełna, len, albo wysokiej jakości sztuczne włókna "oddychające": wiskoza, polypropylen, lycocell (włókno z celulozy drzewnej) czy też wytworzone z bambusa.
Pij napar z szałwii
Nadmierną aktywność gruczołów potowych możemy ograniczyć, dostarczając swojemu organizmowi substancji, które zahamują ten proces. Sprawdzonym środkiem jest np. napar z liści szałwii (do kupienia w aptekach zielarskich). W aptekach można też kupić tabletki z ekstraktem z szałwii (tabletki: Szałwia, Perspiblock, Antiperspirant).
Stosuj ziołowe kąpiele
Popularną naturalną terapią pomagającą przy problemach z nadmiernym poceniem się są regularne kąpiele ziołowe. Do przygotowania takiego zabiegu potrzebujemy garści kory dębu albo kory brzozy. Zalewamy zioła w garnku litrem zimnej wody, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy pod przykryciem przez 15 minut. Odcedzamy i wlewamy do wanny z letnią wodą. Kąpiel powinna trwać około 20 minut. Należy ją powtarzać dwa razy w tygodniu.
Ewa Kowalczyk