Reklama

Jak pozbyć się siniaków z ciała?

Siniaki towarzyszą nam na co dzień. Powstają podczas różnych wypadków i w trakcie wykonywania codziennych czynności. U niektórych osób pojawiają się częściej, a inni narzekają na nie rzadziej, dlatego istotna jest dieta obfita w witaminy, które chronią naczynia krwionośne. Siniaki szpecą nasze ciało, ale nie są one niebezpieczne dla zdrowia, więc często chcemy je jedynie zamaskować albo szybko się ich pozbyć. Z pomocą przyjdą środki farmakologiczne oraz proste metody domowe.

Jak powstają siniaki?

Siniaki powstają na skutek pęknięcia naczyń krwionośnych w organizmie. Przyczyną najczęściej są urazy mechaniczne – na skutek stłuczeń i uderzeń krew rozlewa się po okolicznych tkankach, czemu towarzyszy przebarwienie na skórze oraz bolesny obrzęk. W początkowej fazie plama przyjmuje barwę fioletowo-różową, ale na skutek krzepnięcia i rozkładu hemoglobiny, po jakimś czasie kolor zmienia się na zielonkawy. Gojenie się siniaków jest zależne od ich rozległości, ale trwa najczęściej od 7 do 10 dni. Wchłaniają się one samoistnie, więc jeśli pojawią się na skórze, nie jest wymagana interwencja lekarza.

Reklama

Kto jest najbardziej podatny na tworzenie się siniaków?

Powstawanie siniaków jest domeną dzieci, które doznają drobnych urazów na skutek zabawy. Poza tym zdarzają się każdemu i mogą być efektem najprostszych czynności. Jednak na skutek kilku czynników, część z nas może mieć tendencję do ich częstszego powstawania. Głównym winowajcą jest niedobór witamin, anemia oraz kruchość naczyń krwionośnych. Poza tym bardziej podatne są osoby borykające się z chorobami nerek oraz panie podczas menstruacji. By zapobiegać tworzeniu się siniaków, warto włączyć do diety produkty, które zawierają witaminę C oraz żelazo.

Jak szybko pozbyć się siniaków?

Choć siniaki znikają z ciała samoistnie, to czasem chcemy się ich szybko pozbyć albo je skutecznie zamaskować. Z pomocą mogą przyjść preparaty apteczne w postaci maści i okładów. Najlepsze są te, które zawierają ekstrakt z arniki albo nagietka – wpływają one na szybszą regenerację naczyń krwionośnych i wchłanianie się krwiaków. Natomiast maści wyprodukowane na bazie kasztanowca zwyczajnego działają przeciwkrzepliwie. Dodatkowo można sięgnąć po maści i żele heparynowe oraz aerozole chłodzące.

Domowe sposoby na siniaki

Istnieją domowe i skuteczne sposoby na pozbycie się siniaków. Jednak gwarantem skuteczności jest ich zastosowanie od razu, kiedy na ciele pojawią się ciemne plamy.

Zimny okład – wystarczy przyłożyć zimny kompres w miejscu stłuczenia. Można w tym celu użyć kostek lodu. Ten zbieg zahamuje wewnętrzne krwawienie i zmniejszy obrzęk.

Okład z kapusty – liście białej kapusty należy sparzyć wrzątkiem, a następnie rozbić delikatnie tłuczkiem do mięsa i przyłożyć do bolącego miejsca. Kapusta zmniejsza obrzęk, uszczelnia naczynia krwionośne i pobudza przepływ krwi.

Ocet – nasączony octem wacik szybko sprawi, że siniak stanie się widocznie mniejszy – ocet pobudza krew do szybszego krążenia.

Rozgrzewający okład – drugiego dnia po pojawieniu się siniaka, wystarczy przyłożyć ciepły kompres, który rozszerza naczynia krwionośne. W wyniku tego zabiegu zmiana pod skórą stanie się mniej widoczna.

Masaż – zaleca się wykonanie delikatnego masażu: wystarczy kulistymi ruchami palców rozmasować siniak. Najlepiej, aby zabiegowi towarzyszyła aplikacja kremu bądź maści na siniaki.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy