Reklama

Jak pozbyć się świądu skóry?

Świąd skóry to jeden z najczęstszych problemów dermatologicznych. Może pojawiać się nagle, często nawraca, a zdarza się, że towarzyszy nam w określonych porach dnia i nocy. Najczęściej to efekt nadmiernego wysuszenia skóry (np. po ekspozycji na słońce), ale też alergii (szczególnie na nowe kosmetyki lub detergenty do prania) czy ukąszenia owadów. Może nasilać się na skutek zmęczenia, a nawet silnego stresu. Sprawdź, jak pozbyć się uporczywego swędzenia skóry. Dowiedz się, kiedy ten objaw może świadczyć o poważnych chorobach narządów wewnętrznych.

Dbaj o pielęgnację skóry

Aby uporać się ze świądem skóry, w pierwszej kolejności należy wyeliminować potencjalne alergeny, czyli np. biżuterię zawierającą nikiel, nowe kosmetyki czy detergenty. Unikać warto też opiętych tkanin, zwłaszcza tych z tworzyw sztucznych. Najlepiej zrezygnować również z mydła i zastąpić je emolientami, które przeznaczone są dla osób ze skórą wrażliwą i podatną na wysuszenie. Po myciu w ciało warto wcierać hipoalergiczne kremy i balsamy. Do miejsc, w których uporczywie utrzymuje się świąd, można też przykładać zimne okłady.

Kąpiele zwalczające świąd skóry

W zwalczaniu świądu skóry pomocne będą kąpiele z dodatkiem naturalnych substancji, które błyskawicznie nawilżą skórę. Do wody można więc wlać odrobinę oliwy z oliwek. Jeszcze bardziej efektywnym sposobem będzie kąpiel w krochmalu. Szklankę mąki ziemniaczanej należy rozpuścić w litrze zimnej wody, a następnie wlać do 3 litrów wrzątku. Po rozmieszaniu substancję wystarczy wlać do ciepłej wody w wannie i kąpać się przez co najmniej 20 minut. Ulgę szybko przyniesie też kąpiel z dodatkiem płatków owsianych (do wanny trzeba wsypać 1-2 szklanki płatków).

Reklama

Naturalne kremy i okłady na swędzącą skórę

Uporczywy świąd skóry zwalczymy też za pomocą żelu z aloesu (najlepiej rozciąć liść żywej rośliny i wydostać z niej maź) lub naturalnej maski z awokado. Owoc wystarczy obrać i zmiażdżyć na papkę, a następnie nałożyć na swędzące miejsce na 15 minut. Skórę warto też przemywać roztworem wody i octu jabłkowego (w proporcji 1:1). Pomocne będą także okłady z plastrów ziemniaka.

Uporczywy świąd skóry a groźne choroby

Uporczywy i nawracający świąd, który nie mija mimo zabiegów pielęgnacyjnych, powinien skłonić nas do wizyty u lekarza. Warto wiedzieć, że w ten sposób ujawniają się groźne choroby narządów wewnętrznych – trzustki, nerek, wątroby czy tarczycy. Swędzenie skóry może też świadczyć o zakażeniu pasożytami.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy