Reklama

Jak pozbyć się wody w kolanie?

Woda w kolanie to dość powszechna dolegliwość, która może pojawić się na skutek urazu, przeciążenia, kontuzji lub innych problemów ze stawem kolanowym. Błona maziowa zaczyna wytwarzać duże ilości płynu, aby ochronić uszkodzoną tkankę. To wywołuje bardzo nieprzyjemne objawy, takie jak obrzęk, uczucie gorąca oraz ból i sztywność kolana, które nasilają się przy chodzeniu czy zginaniu. Z czasem dolegliwości mogą utrudniać normalne funkcjonowanie. Często wysięk w stawie kolanowym może być też oznaką poważnych chorób, np. reumatoidalnego zapalenia stawów, dny moczanowej, torbieli Bakera czy zapalenia kaletki maziowej. Dlatego, gdy pojawi się woda w kolanie, należy zgłosić się do lekarza, który określi przyczynę i zaleci odpowiednie leczenie. Już w domu można jednak wypróbować sprawdzone sposoby na złagodzenie bólu i obrzęku. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Jak postępować w przypadku wody w kolanie?

W wyniku zbierającej się wody w kolanie powstaje obrzęk stawu, a w efekcie jego powiększenie i sztywność. Towarzyszy temu rozpalenie tej okolicy i silny ból, co może utrudniać chodzenie oraz zginanie i prostowanie nogi. Dlatego też, gdy tylko pojawi się wysięk stawu kolanowego, należy oszczędzać i odciążyć kolano oraz zgłosić się jak najprędzej do lekarza. Ten zdiagnozuje przyczynę obrzęku i podejmie odpowiednie leczenie (zazwyczaj jest to wykonanie punkcji. Do czasu wizyty warto natomiast podjąć odpowiednie kroki w celu złagodzenia opuchlizny i dolegliwości bólowych. Przede wszystkim pomocne w tym będzie odpowiednie ułożenie nogi, tak by kolano znajdowało się powyżej linii biodra. Gdy noga będzie cały czas w dole, to obrzęk będzie narastał. Podczas leżenia warto podłożyć pod kolano poduszki, aby było wyżej niż reszta ciała.

Reklama

Okład z lodu

Aby zmniejszyć ból, uczucie gorąca i dyskomfort spowodowany wodą w kolanie, można przyłożyć do opuchniętego miejsca okład z lodem. Należy pamiętać, by nie robić tego bezpośrednio na skórę, a włożyć lód do woreczka lub zawinąć w ręcznik, żeby uniknąć odmrożenia. Zimny okład można stosować nie dłużej niż przez 20 minut. Przyspieszy on zamknięcie się rozerwanych naczyń oraz zatamowanie krwawienia, a dzięki temu zmniejszy ból i opuchliznę. Okłady można robić przez 12 godzin, robiąc przerwy po dwudziestominutowych seriach, aby noga mogła z powrotem się ogrzać.

Okład z liści kapusty lub surowego ziemniaka

Sprawdzonym sposobem na różne obrzęki, stosowanym już przez nasze babcie, jest okład z liści kapusty. Zawarte w nich substancje działają przeciwzapalnie, antyseptycznie i przeciwbólowo. Liście przykładane do bolącego kolana wyciągną na zewnątrz płyn stawowy i zmniejszą opuchliznę. Należy je najpierw stłuc tłuczkiem, aż puszczą soki, a następnie schłodzić w lodówce. Liśćmi obkładamy kolano i owijamy bandażem lub ręcznikiem. Okład trzymamy kilka godzin, a najlepiej całą noc. Możemy powtarzać zabieg, aż opuchlizna zniknie. Podobne działanie wykaże także okład ze startego surowego ziemniaka, który też należy trzymać przez kilka godzin.

Soda zmniejszy opuchliznę

Doskonałą metodą na złagodzenie dolegliwości towarzyszących wodzie w kolanie jest okład z sody oczyszczonej. Działa ona przeciwzapalnie i zmniejsza opuchliznę. Wystarczy rozpuścić dwie łyżeczki sody w szklance ciepłej wody. Roztworem nasączamy gazę lub inny materiał i przykładamy do spuchniętego kolana. Owijamy bandażem i trzymamy aż do wyschnięcia.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy