Reklama

Jak przetrwać koronawirusa w domu?

Covid-19 nie odpuszcza. Dobra wiadomość jest taka, że wiele osób przechodzi zakażenie łagodnie. Jak sobie pomóc w tym trudnym okresie? Przedstawiamy najważniejsze zalecenia dla chorych. Podpowiadamy, jakie leki zażywać, co jeść i pić, jak się zachowywać oraz kiedy zgłosić się do lekarza.

Trzeba pamiętać o tym, że nie istnieje skuteczny lek. Oznacza to, że chorobę leczy się głównie objawowo. Dobór preparatów zależy przede wszystkim od dolegliwości, jakie pojawiają się podczas przebiegu choroby.

Na pewno warto zaopatrzyć się w paracetamol - to bezpieczny i uniwersalny lek, który działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. W przypadku kaszlu z pewnością przydadzą się syropy przeciwkaszlowe. Wspomagać się można również domowymi sposobami na kaszel, np. syropem z cebuli lub tymianku, a także inhalacjami olejkami eterycznymi, które ułatwią oddychanie.

Reklama

W przypadku pojawienia się rozwolnienia przydatne będą leki przeciwbiegunkowe. Trzeba pamiętać, aby przed stosowaniem jakichkolwiek preparatów, nawet tych bez recepty, skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, np. telefonicznie. Covid-19 jest poważną chorobą i powinien być leczony pod okiem specjalisty.

Co pić i jeść?

Jednym z najpopularniejszych objawów koronawirusa jest utrata węchu i smaku. Przez to wielu pacjentów skarży się na brak apetytu. Przede wszystkim nie należy więc zapominać o piciu odpowiedniej ilości wody. Chory powinien spożywać dziennie nawet 3 litry płynów dziennie. Pozwoli to uniknąć odwodnienia organizmu, zwłaszcza w przypadku gorączki, biegunki czy wymiotów. Wspomagać można się również gorącymi napojami -  świetnie sprawdzą się ziołowe napary i herbatki oraz rozgrzewające soki np. z malin.

Przydatny będzie także miód, który ma właściwości łagodzące oraz wspomagające organizm w czasie infekcji. Trzeba pamiętać jednak o tym, aby nie podgrzewać go - straci wtedy swoje dobroczynne działanie. Pacjentowi można podać go łyżeczką lub dodać go do ostudzonego już napoju.

Pacjentowi podawać można zupy, zwłaszcza sycące kremy np. z pomidorów, dyni czy cukinii. Dieta osoby chorej na Covid-19 powinna opierać się przede wszystkim na warzywach, owocach, białym mięsie i rybach. Wprowadzić należy również produkty bogate w witaminę C, która wspomaga odporność organizmu. To m.in. cytryny, pomarańcze, grejpfruty (należy uważać na ich ewentualne interakcje z zażywanymi lekami), maliny, pietruszka, jarmuż, brokuły i papryka. 

Jak się zachowywać?

Najważniejszą zasadą jest pozostanie w domu. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu, należy bezwzględnie unikać kontaktu z innymi. Osoby, które mieszkają same, powinny zrezygnować z kontaktów towarzyskich. W trudniejszej sytuacji są osoby mieszkające z rodziną lub innymi bliskimi. Aby zminimalizować ryzyko zarażenia, należy przede wszystkim unikać bezpośredniego kontaktu z domownikami, np. spania w jednym łóżku czy korzystania z tych samych ręczników. W domu należy chodzić w maseczce. Konieczne jest także częste dezynfekowanie w dłoni. Zabronione jest przygotowywanie przez chorą osobę posiłków dla pozostałych domowników.

Osoby chore na Covid-19 powinny przede wszystkim postawić na odpoczynek. Warto zadbać o zwolnienie lekarskie na ten trudny okres. Praca zdalna i stres mogą opóźnić powrót do formy. W tracie infekcji nie należy się przemęczać. To nie jest odpowiednia pora na zaległe porządki, ćwiczenia fizyczne czy inne aktywności. Wolny czas najlepiej przeznaczyć na sen i odpoczynek. Wtedy najszybciej wrócimy do zdrowia.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Chory jest pod opieką swojego lekarza rodzinnego, który dobiera odpowiedni sposób leczenia i czuwa nad powrotem chorego do zdrowia. Większość łagodnych objawów jak gorączka, kaszel czy brak węchu lub smaku zwykle ustępuje po około 14 dniach. Przebieg choroby zwykle łagodzą wymienione wyżej leki (np. Paracetamol).

Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku nagłego pogorszenia się stanu zdrowia chorego koniecznie jest natychmiastowe skonsultowanie się z lekarzem POZ, infolinią NFZ (tel: 800 190 590) lub pogotowiem ratunkowym. Niepokojące objawy to przede wszystkim:

  •    problemy w oddychaniu,
  •    ból, pieczenie lub kłucie w klatce piersiowej,
  •    dezorientacja, utrata świadomości,
  •    utrata przytomności.
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: koronawirus | COVID-19
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama