Reklama

Jak radzić sobie z drętwieniem rąk?

Często drętwieją ci dłonie lub całe ręce? Przypadłość ta spędza ci sen z powiek i sprawia, że zaczynasz panikować? To klasyczna reakcja na tę dolegliwość. Drętwienie rąk jest bardzo popularne i wcale nie musi oznaczać poważnej choroby mięśni lub układu nerwowego. Często jest wynikiem niedoborów magnezu lub innych składników odżywczych. Przyjrzyjmy się bliżej tej przypadłości i sprawdźmy, jak skutecznie sobie z nią radzić.

Jakie są przyczyny drętwienia kończyn górnych?

Drętwienie dłoni i innych części kończyn górnych to nieprzyjemna przypadłość, która często budzi wiele obaw wśród osób, które jej doświadczają. Z reguły nie jest ona niebezpieczna, chyba że spowodowana poważnym schorzeniem, na przykład neurologicznym. Oto najczęstsze przyczyny drętwienia rąk.

Przyczyny związane z chorobą

* udar mózgu;

* zawał serca;

* tętniak mózgu;

* problemy z kręgosłupem;

* stwardnienie rozsiane;

* neuropatia;

* choroba niedokrwienna kończyn;

* miażdżyca;

* nerwica;

* urazy kręgosłupa.

Reklama

Inne przyczyny

* niedobór witamin i minerałów, w szczególności magnezu;

* praca lub spanie w niewygodnej i nieergonomicznej pozycji;

* stres;

* niezdrowy styl życia;

* stosowanie złej diety;

* brak aktywności fizycznej.

Klasyczne objawy drętwienia rąk i dłoni

Drętwienie rąk może być bardziej lub mniej dokuczliwe. Skurcze i popularne mrowienie w mięśniach nie zawsze paraliżują całą dłoń lub całą rękę. Nasilenie symptomów zależy głównie od przyczyny ataku. Czasami odczuwalne może być wyłącznie delikatne mrowienie lub lekkie skurcze, które zazwyczaj nie przeszkadzają nam w normalnym funkcjonowaniu. W przypadku poważnych schorzeń mogą pojawić się silne skurcze, które często same nie ustępują. Jak możemy z nimi walczyć?

Jak radzić sobie z częstym drętwieniem rąk?

Drętwienie rąk możemy złagodzić regularnie ćwicząc kończyny oraz stosując odpowiednie masaże. Niezbędne będzie również uwzględnienie w diecie produktów, które pozytywnie wpływają na mięśnie, układ nerwowy i krążenie krwi.

Ćwiczenia i masaże

Jeśli chodzi o ćwiczenia, z pewnością ulgę przyniesie rozciąganie całych rąk. Możemy robić to w różny sposób. Jednym ze sprawdzonych ćwiczeń jest opieranie prostych rąk o blat stołu lub biurka. Pamiętajmy, by dłonie były zwrócone do ciała. Niezbędne będą również masaże. Najlepiej, by wykonał je specjalista. Jeśli drętwienie i mrowienie rąk często nam dokucza, warto umówić się na kilka wizyt u masażysty lub fizjoterapeuty. Odczujemy ulgę, a kolejne ataki będą pojawiały się zdecydowanie rzadziej.

Zdrowa dieta

By zapobiec drętwieniu kończyn, warto wzbogacić codzienny jadłospis o produkty bogate w wartości odżywcze. Dieta powinna być lekkostrawna, ale zróżnicowana. Jej niezbędne składniki to owoce, warzywa, drób, oliwa z oliwek, pełnoziarniste produkty oraz woda. Regularne picie wody poprawia krążenie krwi w organizmie. W efekcie nasze dłonie będą znacznie rzadziej drętwieć.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy