Reklama

Jak radzić sobie z łuszczycą?

Dokładne przyczyny łuszczycy - dotkliwej choroby skóry - nadal nie są do końca znane i całkowicie zrozumiałe. Jak dotąd nie wynaleziono też na nią lekarstwa. Medycy są w stanie tylko i wyłącznie łagodzić przykre objawy schorzenia. Jedną z najgorszych oznak łuszczycy jest pojawianie się na skórze suchych łusek, którym towarzyszą stany zapalne. Naukowcy są zdania, że schorzenie jest pochodną działania kilku czynników jednocześnie, w tym przede wszystkim tych związanych bezpośrednio ze środowiskiem, genetyką oraz układem odpornościowym. Łuszczyca dotyka nie tylko dorosłych, ale także dzieci. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek na temat tego, jak radzić sobie z tym schorzeniem i łagodzić jego objawy:

Łuszczyca a genetyka

Przeprowadzone badania pokazują, że istnieje wysoki stopień prawdopodobieństwa, że łuszczyca to choroba o podłożu genetycznym. Jedna na trzy przebadane osoby posiada bliskiego, który również zmaga się z tego rodzaju schorzeniem.

Łuszczyca a wpływ środowiska

Z badań wynika, że czynniki środowiskowe mogą wpłynąć na geny, które mają bezpośredni wpływ na rozwój choroby Najpopularniejsze z nich obejmują oczywiście nadmiar stresu, częste infekcję, pleśniawki oraz urazy skórne.

Oznaki oraz objawy choroby

Z typowych objawów choroby możemy wyróżnić:

Reklama

- suchą i popękaną skórę, która krwawi

- czerwone plamy na skórze

- ból, świąd lub pieczenie

- obrzęk oraz sztywność stawów

Typy łuszczycy

Lekarze rozróżniają kilka typów łuszczycy, a mianowicie:

- łuszczycę zwyczajną

- łuszczycę stawową

- łuszczycę grudkową

- łuszczycę krostkową

- łuszczycę odwróconą

- łuszczycę skóry głowy oraz paznokci

Całkowite wyleczenie łuszczycy jest niemożliwe, dlatego medycy starają się łagodzić jej objawy, jak to tylko jest możliwe. Oto kilka porad dotyczących łuszczycy:

Ziołowe leki

Konsultacja z lekarzem przed zażyciem jakichkolwiek leków jest konieczna. Zwłaszcza w sytuacji, gdy przyjmujemy inne preparaty farmakologiczne. Niektóre specyfiki ziołowe powodują ryzykowne interakcje z innymi lekami, dlatego należy sięgać po nie z dużą ostrożnością. Dotyczy to zwłaszcza osób zmagających się z wysokim ciśnieniem, cukrzycą, kobiet ciężarnych oraz matek karmiących.

Mahonia pospolita

To gatunek krzewu należącego do rodziny berberysowatych. Wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne, dlatego odgrywa istotną rolę w leczeniu chorób autoimmunologicznych. Badania pokazują, że stosowanie kremu, który zawiera w swoim składzie około 10 procent leczniczego krzewu, wyjątkowo pozytywnie wpływa na stan skóry.

Aloes

Badania wykazały, że aloes stosowany na skórę maksymalnie trzy razy dziennie może pomóc zmniejszyć zaczerwienienia związane z łuszczycą. Warto sięgać po preparaty, które zawierają około 0,5 procenta aloesu.

Olejek z drzewa herbacianego a łuszczyca

Pochodzący z Australii olejek z drzewa herbacianego wykazuje wiele cennych właściwości antyseptycznych. Badania wykazały, że stosując kremy ziołowe zawierające ten naturalny specyfik, jesteśmy w stanie złagodzić objawy łuszczycy skóry głowy. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że niektóre osoby mogą być uczulone na olejek z drzewa herbacianego.

Kurkuma a łuszczyca

Badania dotyczące przeciwutleniaczy i właściwości przeciwzapalnych kurkumy nadal trwają, ale już wiadomo, że aktywny składnik cennej przyprawy pozytywnie wpływa na nasz organizm, a krem z jej dodatkiem (1,5 procent) jest w stanie zmniejszyć oznaki łuszczycy i przynieść ulgę pacjentom.

Kapsaicyna a łuszczyca

Nie bez przyczyny naukowcy skupili się na długofalowym działaniu kapsaicyny. Przeprowadzone badania wykazały, że kremy zawierające ten cenny składnik skutecznie redukują ból, stan zapalny, zaczerwienienie i łuszczenie się skóry.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: łuszczyca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy