Reklama

Jak rozbudzić się rano?

Pewnie niejeden z nas po wstaniu z łóżka rano, jeszcze przez kilkanaście minut czuje się zaspany i jest to normalna reakcja organizmu po wybudzeniu. Stan ten może trwać czasem od pół godziny do czterech godzin, co utrudnia wykonywanie codziennych obowiązków. Nawet wypicie kawy nie zawsze pomaga, ponieważ jej działanie nie jest natychmiastowe albo w ogóle nieodczuwalne. Na szczęście istnieją łatwe sposoby na to, aby szybko rozbudzić się rano i być pełnym werwy do pracy.

Ważny jest budzik

Nie raz, nie dwa zdarzało się, że po usłyszeniu budzika, wyłączało się go i wracało do spania. Innym nawykiem, który nie pomaga w porannym wstawaniu, jest ustawianie kilku alarmów. Kiedy twój budzik zadzwoni, nie zrywaj się natychmiast z łóżka, ale postaraj się wprowadzić nawyk powolnego przeciągania się. Jakie korzyści przynosi taka aktywność? Po prostu pomoże to rozluźnić mięśnie, a także dotlenić organizm.  Po wstaniu z łóżka  staraj się zrobić kilka łatwych ćwiczeń: skłonów, przysiadów i pajacyków.

Wpuść do sypialni świeże powietrze

Sypialnia, szczególnie zimą, jest szczelnie zamknięta, aby nie uciekało z niej ciepło. Może w niej po przebudzeniu panować zaduch, ponieważ śpiący człowiek wydycha dwutlenek węgla i zmniejsza się tym samym obecność tlenu. Nawet kiedy na zewnątrz jest chłodno, warto choć na chwilę otworzyć okno i dokładnie przewietrzyć sypialnię. Nie zapominajmy o odsłonięciu żaluzji oraz zasłon i (o ile jest już widno) wpuszczeniu do wnętrza promieni słonecznych. Zabieg ten pobudzi organizm, a także pomoże dotlenić mózg i zniwelować uczucie zaspania.

Reklama

Weź chłodny prysznic

Wiele osób radzi, aby przed pójściem do szkoły lub pracy wziąć prysznic. To dobry pomysł, aby się odświeżyć i mieć lepsze samopoczucie. Niestety, ciepła woda może jeszcze bardziej rozleniwić. Najlepiej, aby wziąć zimny prysznic, który ułatwi przepływ dotlenionej krwi do wszystkich komórek organizmu. Wiadomo, że mogą wystąpić opory przed lodowatą wodą, dlatego można polewać się naprzemiennie strumieniem ciepłej i chłodnej wody, co również sprzyja pobudzeniu organizmu do działania.

Nie zapominaj o posiłku!

Jeśli borykamy się z permanentnym zmęczeniem, trzeba zwrócić uwagę, czy mamy czas na zjedzenie śniadania. Nie musi ono obfitować w wiele produktów, ale można zjeść to, co doda energii organizmowi. Dobrze jest sięgnąć po kanapki z pełnoziarnistego pieczywa, płatki owsiane, jajka na twardo lub jajecznicę. Oczywiście nie wolno zapominać o dawce witamin, które można znaleźć w wielu owocach i warzywach. Jeśli nie ma przeciwskazań, warto sięgnąć po jogurt naturalny, maślankę, kefir i kakao. To ostatnie jest bogate w magnez, który wspiera prawidłowe działanie całego układu nerwowego.

Pamiętaj o nawodnieniu!

Wiele osób pije zbyt mało wody. Jeśli nie dostarczamy jej regularnie w ciągu dnia, rano możemy być odwodnieni, co sprzyja ospałości, zmęczeniu i pogorszeniu kondycji organizmu. Warto wyrobić sobie nawyk picia minimum szklanki wody na czczo. Zimna może pobudzić jelita do sprawniejszej pracy, co ułatwia zrzucenie zbędnych kilogramów. Aby spotęgować efekt, można dodać do niej odrobinę pikantnych przypraw, takich jak pieprz albo chili. Natomiast ciepła woda z dodatkiem cytryny pomaga oczyścić jelita, a także usunąć nadmiar toksyn z organizmu.

A co z kawą?

Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez wypicia kawy. Niestety, wypijanie jej od razu po przebudzeniu nie zawsze daje zamierzony efekt orzeźwienia. Dlaczego? Wszystko przez kortyzol: hormon odpowiadający za czujność organizmu. Kiedy jego stężenie jest wysokie, a więc od razu po przebudzeniu, osłabia działanie kofeiny. Dlatego filiżankę kawy warto wypić później, około godziny, dwóch od wstania z łóżka, kiedy poziom hormonu nieco spadnie.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy