Jak rozgrzać zimne stopy? Sprawdzone sposoby
Zimne stopy to przypadłość wielu osób. Nieprzyjemne uczucie dopada nas nawet w ciepłych pomieszczeniach, kiedy dłużej pozostajemy w bezruchu. Najbardziej uciążliwe jest jednak zimą, kiedy stopy marzną nam nawet na krótkim spacerze albo podczas oczekiwania na autobus. To zjawisko jest normalne i powszechne, zwłaszcza wśród osób, które mają niskie ciśnienie. Czasem jednak wiąże się z poważniejszymi chorobami. Kiedy zimne stopy mogą świadczyć o problemach ze zdrowiem i co zrobić, żeby szybko je rozgrzać?
Ta przypadłość dotyka najczęściej osób szczupłych i wysokich, a także tych z niskim ciśnieniem. Organizm wtedy skupia się w pierwszej kolejności na ogrzaniu narządów wewnętrznych kosztem najmniej ukrwionych części ciała, takich jak stopy i dłonie. Przyczyną zimnych stóp może być też stres, palenie papierosów oraz siedzący tryb życia. W rzadkich przypadkach uporczywy stan zimnych stóp może świadczyć o poważniejszych chorobach, na przykład miażdżycy, niedoczynności tarczycy czy chorobach neurologicznych. W przeważającej większości uczucie zimnych stóp nie powinno nas jednak martwić. Co zrobić, by stopy nie marzły, a jeśli już do tego dojdzie, jak szybko i skutecznie je rozgrzać?
Nawet w ciepłym pomieszczeniu, kiedy siedzisz bez ruchu, na przykład przy komputerze, zadbaj o swoje stopy. Przykryj je kocem albo załóż wełniane skarpety. Jeśli to nie pomaga, skorzystaj z termoforka albo elektrycznych podgrzewanych kapci. Kiedy wychodzisz z domu w zimne dni, zakładaj ciepłe, nieprzemakalne obuwie z grubszą podeszwą. Pamiętaj też o ciepłych skarpetach. Stojąc na zimnie bez ruchu, zginaj i rozprostowuj palce, staraj się poruszać stopami wewnątrz butów.
Ruch jest lekiem na wiele przypadłości – świetnie sprawdzi się także w tym przypadku. Kiedy masz zmarznięte stopy, staraj się rozruszać. Zrób kilka przysiadów, podskoków i pajacyków. Zafunduj też stopom masaż – ugniataj je i pocieraj przez co najmniej 10 minut. Żeby efekt był jeszcze lepszy, użyj rozgrzewających olejków eterycznych (z imbiru, szałwii lub sosny). W aptekach dostępne są także specjalne rolki do masowania stóp.
Świetnym sposobem na rozgrzanie stóp i całego ciała jest kąpiel. Pamiętaj jednak, żeby nie zażywać jej od razu po powrocie do domu. Organizm nie lubi nagłej zmiany temperatury. Do kąpieli możesz dodać kilka kropel rozgrzewających olejków eterycznych. W trakcie kąpieli wyszczotkuj stopy szczotką z włókna naturalnego. W ten sposób pobudzisz w nich krążenie i szybko się zrelaksujesz.
Mąka gorczyczna ma właściwości silnie rozgrzewające. Możesz ją wykorzystać do gorącej kąpieli dla stóp. Do miski wlej 5 litrów mocno ciepłej wody, dodaj 2-3 łyżki mąki i dokładnie rozmieszczaj. Mocz stopy w misce przez 10-15 minut.
Jeśli zimne stopy budzą cię w nocy, przed snem możesz wetrzeć w nie maść rozgrzewającą. Załóż skarpety i ciesz się spokojnym snem.