Jak rozpoznać chorobę pasożytniczą?
Choroby pasożytnicze są bardzo podstępne. Ich objawy są bardzo nieoczywiste i często usypiają naszą czujność. Niejednokrotnie zdarza się, że pierwsze symptomy zrzucamy na karb przemęczenia pracą, nadmiernym wysiłkiem fizycznym, ale także jakąś drobną infekcją lub zatruciem pokarmowym. Jeśli w porę nie rozpozna się choroby pasożytniczej, nasz organizm jest pozbawiany cennych substancji odżywczych, a także powoli wyniszczany przez wytwarzane przez nieproszonych gości toksyny. Wczesna diagnoza umożliwia szybkie pozbycie się problemu i powrotu do znakomitej kondycji fizycznej. Dlaczego choroby pasożytnicze są takie groźne? Jak je rozpoznać? W jaki sposób skuteczne im zapobiegać?
Różnego rodzaju choroby pasożytnicze naszą miano parazytoz. Mogą one obejmować różne układy organizmu, jaki i bytować na jego powierzchni. Jeszcze niedawno istniało przekonanie, że pasożyty atakują najczęściej dzieci i młodzież szkolną lub dominują wśród ubogiej warstwy społeczeństwa, a także borykają się z nimi podróżujący do tropikalnych krajów. Aby zarazić się pasożytami czasem wystarczy kontakt z zainfekowaną osobą lub zwierzęciem oraz spożyć nieumyte owoce czy warzywa lub spożyć produktów niewiadomego podejrzenia. Ryzyko wzrasta również wtedy, gdy nie dba się o dostateczną higienę osobistą lub za rzadko myje się ręce (szczególnie przed posiłkiem).
Trudno jednoznacznie określić, czy występujące objawy świadczą o występowaniu której z chorób pasożytniczych. Jednak istnieje pewne przesłanki, które powinny wzbudzić niepokój i zdecydować o zasięgnięciu porady specjalisty. Wtedy też, rozwiewając wątpliwości, zostaną zlecone szczegółowe badania, które potwierdza diagnozę i rozwieją wątpliwości.
Najczęstsze objawy, które mogą wskazywać na chorobę pasożytniczą są często bagatelizowane. Powszechnie wtedy występują dolegliwości związane z układem pokarmowy, takie jak biegunki albo zaparcia czy bóle brzucha. Zainfekowany organizm jest częściej podatny na występowanie różnych infekcji, którym często towarzyszą bóle mięśni i stawów.
Niejednokrotnie zauważa się, bez uzasadnionej przyczyny, nagły wzrost lub spadek masy ciała. Należy pamiętać, że pasożyty mogą osłabiać również układ nerwowy, częściej niż zwykle odczuwa się zmęczenie, zauważa się spadek koncentracji oraz znacząco pogarsza się nastrój.
Widoczne objawy chorób pasożytniczych
Niekiedy działanie pasożytów bytujących wewnątrz organizmu widoczne jest nawet na skórze. Najczęściej pojawiają się rożnego rodzaju zmiany skórne, które przyjmują formę wysypek czy wyprysków. Oczywiście, nasze ciało atakują pasożyty, które bytują wyłącznie na skórze. Do najczęstszych zalicza się wszy oraz świerzb. Utarło się, że wszy najczęściej atakują młodzież szkolną i bytują wyłącznie na głowie. Mogą znajdować się również w okolicach intymnych (wszy łonowe) oraz na ubraniach (wesz odzieżowa). Wszy są widoczne gołym okiem, a ich działaniu towarzysz świąd, a także wysypka. Pasożyty najlepiej zwalczyć stosując różnorodne preparaty dostępne w aptece. Natomiast świerzb jest niewidocznym gołym okiem, ale jego działanie objawia się uporczywym swędzeniem oraz występowaniem wyprysków. Mogą bytować na rękach i dłoniach, jednak najbardziej sprzyjające warunki mają w miejscach wilgotnych i ciepłych, takich jak okolice intymne, czy brzuch.
Jednym z najczęstszych pasożytów jest owsik. Są małe, białe, a ich długość nie przekracza jednego centymetra. Bytują w jelicie grubym i cienkim skąd pobierają pokarm oraz pozbawiają go cennych wartości odżywczych. Objawami zachorowania na owsice są bóle brzucha, świąd w okolicach intymnych, a także bóle głowy oraz nocne zgrzytanie zębami. Co jest źródłem infekcji? Przede wszystkim niedostateczna higiena osobista, a także kontakty z zakażonymi osobami.
Tasiemiec
Tasiemiec jest pasożytem, którym można zainfekować się np. poprzez zjedzenie źle przygotowanych produktów spożywczych. Jego jaja i larwy najczęściej można znaleźć w surowym i niedogotowanym mięsie niewiadomego pochodzenia. Żyjąc w jelitach powodują szybką utratę masy ciała, a także przyczyniają się do występowania stanów zapalnych jelit oraz niestrawności. Częstym objawem są również biegunki. Odmianą tasiemca jest bąblowiec, którego larwy bytują w zanieczyszczonych przez leśne zwierzęta owoce i grzyby. Jest on szczególnie niebezpieczny, ponieważ może rozwijać się i uciskać narządy wewnętrzne, niejednokrotnie prowadzić do zgonu.