Reklama

Jak rozpoznać cyfrowe zmęczenie oczu?

Wszechobecna cyfryzacja, dzięki której życie pod wieloma względami stało się znacznie prostsze i wygodniejsze, ma też swoją ciemną stronę - pociąga za sobą ogromne zagrożenie dla naszego wzroku. Wpatrzeni bezustannie w ekrany komputerów, smartfonów czy tabletów lekceważymy niepokojące i bardzo charakterystyczne symptomy - takie jak podwójne czy zamazane widzenie, trudność w skupianiu wzroku na jednym przedmiocie, uczucie piasku pod powiekami, pieczenie czy swędzenie oczu oraz ciągłe bóle głowy - które świadczą o pogarszającej się kondycji naszych oczu i pojawieniu się tak zwanego syndromu cyfrowego zmęczenia wzroku. Jeśli nie zareagujemy w porę, zmiany mogą okazać się nieodwracalne i już nigdy - mimo ograniczenia korzystania z nośników cyfrowych - nasze oczy nie wrócą do dawnej formy. Podpowiadamy, co zrobić aby zregenerować swój wzrok.

Skąd się wziął syndrom cyfrowego zmęczenia wzroku?

Jeszcze nie tak dawno, bo jakieś dwadzieścia lat temu, na problemy ze wzrokiem uskarżały się głównie osoby po pięćdziesiątce czy starsze. Akurat w ich przypadku niepokojące symptomy miały naturalne podłoże i wiązały się głównie z tak zwaną starczowzrocznością. Po prostu wraz z upływem lat widzimy coraz gorzej, zwłaszcza z bliska czy z daleka. Dziś problem ten dotyczy czterdziesto- i trzydziestolatków, a często nawet młodszych osób i jest ściśle związany z naszym stylem życia i rozwojem technologii. Skala zjawiska jest ogromna. Zdaniem ekspertów, aż 86 procent osób po czterdziestym roku życia zmaga się z dolegliwościami oczu.

Reklama

Wielogodzinna praca przed komputerem, a ściślej mówiąc zbyt bliskie wpatrywanie się w jego ekran czy bezustanne korzystanie ze smartfonów czy laptopów powodują nadmierne obciążanie naszych oczu, pogłębiają zaburzenia akomodacji i prowadzą do pojawienia się tak zwanego syndromu cyfrowego zmęczenia wzroku.

Kiedy z twoimi oczami dzieje się coś niedobrego?

Zdiagnozować ów syndrom cyfrowego zmęczenia wzroku nie jest trudno, bo nasz organizm daje nam wyraźnie do zrozumienia, że z naszymi oczami dzieje się coś bardzo złego. Jeśli poniższe objawy powiążemy z wielogodzinną pracą przed komputerem i ciągłym wpatrywaniem się w smartfony i tablety, powinniśmy działać szybko i zmienić swoje codzienne nawyki.

Niewyraźne widzenie

* Podjąć odpowiednie środki zaradcze powinniśmy już wówczas, gdy zauważymy, że mamy wyraźne problemy ze skupianiem wzroku na jednym przedmiocie, albo widzimy niewyraźnie lub podwójnie. To znak, że daje się nam we znaki nadmierne przesiadywanie przed ekranem nośników elektronicznych.

Uczucie piasku pod powiekami

* Osoby, które codziennie pracują przed komputerem, często mają uczucie tak zwanego piasku pod powiekami. Ich gałki oczne nie są odpowiednio nawilżone, co jest główną przyczyną pojawienia się tak zwanego zespołu suchego oka.

Zaczerwienione i przekrwione oczy

Uczuciu piasku pod powiekami towarzyszy też często ból, pieczenie, nadmierne zaczerwienie oczu oraz skłonność do podrażnień i nadwrażliwość na światło.

Nadmierne bóle głowy

* Okuliści zwracają również uwagę na to, żeby nie lekceważyć częstych i nawracających migren. Jeśli nagminnie skarżysz się na bóle głowy, którym zwykle towarzyszą bóle karku, pleców i szyi, to znak, że twoje oczy nadmiernie męczą się wskutek pracy przed komputerem albo nadmiernego śledzenia cyfrowych nośników.

* Do objawów syndromu cyfrowego zmęczenia oczu zalicza się też nadmierne zmęczenie oraz bezsenność.

Jak odciążyć oczy?

Odpowiednio daleko ustaw monitor

Pierwszym krokiem do odciążenia oczu i poprawy ich kondycji jest zachowanie odpowiedniego dystansu od monitora. Najlepiej zlokalizować go w odległości 40-75 centymetrów od oczu. Powinien też mieścić się cały w polu naszego widzenia i być ustawiony pod odpowiednim kątem - nieco poniżej wzroku. Taka konfiguracja wpłynie korzystnie na nasz wzrok i mięśnie.

Zadbaj o światło

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie miejsca pracy - zarówno w biurze jak i w domu. Ureguluj też jasność ekranu, wyeliminuj migotania i odbicia światła od ekranu, ustaw adekwatny obraz czcionki. Te pozornie banalne czynności mają bezpośredni wpływ na twoje oczy i stymulują ich regenerację.

Zmień styl życia, rób detoks od komputera

Niebagatelne znaczenie dla poprawy kondycji oczu ma też zmiana codziennych nawyków i stylu życia. Warto zacząć od limitowania czasu z nośnikami cyfrowymi. Jeśli nie musimy się w nie wpatrywać, po prostu tego nie róbmy. Co jakiś czas, zwłaszcza w weekendy, zafundujmy sobie cyfrowy detoks.

Mrugaj i nawilżaj oczy

Jeśli już spędzamy czas przed komputerem, wyróbmy w sobie nawyk mrugania. Dzięki tej prostej czynności nasze gałki są odpowiednio nawilżane i oczyszczane i minimalizujemy ryzyko pojawienia się tak zwanego zespołu suchego oka.

Noś szkła z antyrefleksem

Jeśli pracujesz przed komputerem, noś szkła biurowe z antyrefleksem. Dzięki nim ochronisz wzrok przed nadmiernym promieniowaniem światła niebieskiego (HEV) i sprawisz, że nie będą się tak szybko męczyć.

Wykonuj regularnie ćwiczenia na akomodację

* Patrzenie na palec: Palec wskazujący umieść w niewielkiej odległości przed oczami. Skup na nim wzrok, a następnie spójrz w dal.

* Uciekający wskazujący palec: Śledź wzrokiem palec, stopniowo go zbliżając i oddalając. Czynność powtórz kilkanaście razy. Zamknij oczy i przykryj je dłońmi.

* Ósemki: Zamknij oczy i poruszaj gałkami po wyobrażonej ósemce.

* Raz w lewo, raz w prawo: Bardzo powoli przesuwaj gałkę oczną bez poruszania głową w lewą stronę. Popatrz na wprost. Powtórz ćwiczenie, ale tym razem wykonując je w prawą stronę.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy