Jak rozpoznać, że masz problemy z jelitami? Typowe i nietypowe objawy
Bóle brzucha, nudności, wymioty, zaparcia czy biegunka - to najbardziej typowe objawy, świadczące o tym, że z naszymi jelitami dzieje się coś niedobrego. Ale na ich dysfunkcje może wskazywać równie dobrze szereg innych sygnałów, które zwykle wiążemy z zupełnie innymi dolegliwościami, na przykład ze zwykłym przeziębieniem albo grypą, chorobami stawów czy dolegliwościami skórnymi. Podpowiadamy, co ze schorzeniami jelit łączy migrenę, bóle pleców, zmiany skórne, bezsenność i gorączkę. Sprawdzamy też, jakich - zarówno tych charakterystycznych jak i mniej specyficznych - symptomów nie wolno lekceważyć i na co szczególnie warto zwrócić uwagę, przygotowując się do wizyty u lekarza.
Ból brzucha a problemy z jelitami
Oczywiście, dysfunkcje jelit można znacznie łatwiej rozpoznać wówczas, gdy towarzyszą im objawy bardzo charakterystyczne dla innych dolegliwości czy schorzeń układu pokarmowego. Najbardziej typową oznaką problemów z jelitami - ale nie tylko - jest ból brzucha. Do całościowej diagnostyki potrzebna jest dokładna lokalizacja bólu. Gdy odczuwamy go na środku brzucha, może świadczyć o dolegliwościach jelita cienkiego, jeśli pojawia się w niższych partiach brzucha, po prawej lub lewej stronie - o dolegliwościach jelita grubego. Im bardziej precyzyjnie wskażemy lekarzowi, gdzie odczuwamy ból, tym lepiej. Dlaczego to jest tak ważne? Pamiętajmy, że ból brzucha jest wiązany z szeregiem chorób układu pokarmowego. Może świadczyć równie dobrze o wymienionych problemach z jelitami, jak i z żołądkiem, wątrobą, trzustką, układem moczowym, układem rozrodczym czy dysfunkcjami naczyń.
Biegunka a problemy z jelitami
Innym objawem świadczącym o tym, że z naszymi jelitami dzieje się coś niedobrego, jest biegunka. Zaniepokoić powinna nas sytuacja, gdy liczba wypróżnień jest większa niż trzy dziennie i gdy stolec ma bardzo luźną konsystencję. Przyczyną pojawienia się biegunki mogą być zaburzenia wchłaniania substancji z jelit albo dysfunkcje zachodzące podczas procesów wydzielania elektrolitów i wody ze ścian jelita. Równie dobrze biegunka może świadczyć o zakażeniu przewodu pokarmowego, spożyciu toksyn, działaniu niepożądanym niektórych leków, nadwrażliwości pokarmowej, pojawieniu się infekcji czy o schorzeniach tarczycy lub trzustki, wątroby, itp. Dopiero, gdy wykluczymy podstawową przyczynę biegunki, prowadzona jest bardziej szczegółowa diagnostyka.
Zaparcia a problemy z jelitami
O pojawieniu się zaparć świadczy sytuacja, gdy wypróżniamy się rzadziej niż dwa razy w tygodniu. Są one częstą oznaką schorzeń układu pokarmowego oraz nerwowego. Bywa, że są też spowodowane niepożądanymi działaniami aplikowanych leków. Jeśli chodzi o dysfunkcje jelit, zaparcia towarzyszą przede wszystkim schorzeniom jelita grubego, ale zdarza się też, że są oznaką dolegliwości jelita cienkiego. Szersza diagnostyka (między innymi morfologia krwi, endoskopia) pozwala lepiej ustalić przyczynę.
Nudności i wymioty a problemy z jelitami
Najczęściej nudności i wymioty towarzyszą dolegliwościom żołądka, przełyku, wątroby, trzustki oraz schorzeniom układu moczowego czy nerwowego. Bywa jednak - choć nieco rzadziej - że są dowodem na to, że coś niedobrego dzieje się z naszymi jelitami.
Co wspólnego z problemami z jelitami mają bóle migrenowe? Okazuje się, że więcej niż nam się wydaje. Nawracający ból głowy może wskazywać między innymi na zespół jelita drażliwego. Eksperci podejrzewają, że kluczową rolę we współwystępowaniu tych dolegliwości może odgrywać czynnik genetyczny.
Gorączka a problemy z jelitami
Jeśli gorączka nie jest połączona z bólem gardła czy wysypką, zwykle świadczy o pojawieniu się w organizmie człowieka stanu zapalnego. Może być między innymi symptomem zapalenia jelit. Szczególnie niepokojącą jest sytuacja, gdy gorączka utrzymuje się długo. Wymagana jest wówczas natychmiastowa konsultacja z lekarzem.
Stan skóry a problemy z jelitami
O tym, że z naszymi jelitami dzieje się coś niedobrego, może świadczyć również kondycja naszej cery oraz tak zwane zmiany skórne. Na co powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę? Owrzodzenia, afty, stan zapalny jamy ustnej czy w końcu łuszczyca mogą być symptomem nieszczelności jelit. (Stan zapalny skóry ułatwia działalność drobnoustrojom, wirusom i toksynom).
Bezsenność a kłopoty z jelitami
Na związek łączący jakość snu z kondycją naszych jelit wskazują sami naukowcy. Częste kłopoty z zaśnięciem czy regularna bezsenność mogą być objawem nieswoistego zapalenia jelit. Nie ignorujmy tych oznak i ustalmy źródło ich pochodzenia.
Schorzeniom trzustki i dróg żółciowych, między innymi zapaleniu trzustki czy kamicy żółciowej, często towarzyszy też nieswoiste zapalenie jelit. Podobny związek łączy dysfunkcje jelit z zapaleniem stawów. Podczas wywiadu z lekarzem warto zwrócić uwagę i na te zależności. Być w może w nich tkwi przyczyna naszych zdrowotnych problemów.
Bóle pleców a problemy z jelitami
Często zmagasz się z uporczywymi bólami kręgosłupa? One również mogą mieć związek z dolegliwościami jelit, a konkretnie stanowić efekt skurczów jelita grubego. Ból bardzo często pojawia się w tym przypadku w dolnych partiach pleców.
Dieta i nastrój a problemy z jelitami
To, co jemy, bezpośrednio wpływa nie tylko na nasz nastrój, ale i na kondycję jelit. Jeśli nasza dieta jest uboga w tak zwane dobre bakterie, których dostarczają nam przede wszystkim fermentowane produkty mleczne (kefiry, jogurty, itp.), dochodzi do zaburzenia równowagi flory bakteryjnej jelit. To przekłada się jednocześnie na nasze samopoczucie i przyczynia się do pogorszenia nastroju. Dbajmy to, aby poziom serotoniny był na odpowiednio wysokim poziomie.
Warto pamiętać
Jeśli zaobserwujemy jakiekolwiek niepokojące objawy, warto w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem rodzinnym. To on przeprowadza podstawową diagnostykę i w razie konieczności kieruje pacjenta do lekarza specjalisty chorób przewodu pokarmowego, w tym jelit, czyli gastroenterologa.