Jak schudnąć z brzucha i ud?
To pytanie zadaje sobie wiele osób w najróżniejszych sytuacjach. Niektórzy chcą pochwalić się zgrabną sylwetką podczas wakacji na plaży, innym zależy na tym, by wyglądać zjawiskowo w odświętnej kreacji w trakcie ważnego wydarzenia. Czasem chcemy zwyczajnie zadbać o swoje zdrowie oraz dobre samopoczucie. Też zastanawiasz się, jak schudnąć z brzucha i ud? Te części ciała bywają pod kątem odchudzania problematyczne, ale dzięki właściwym nawykom można uzyskać pożądane rezultaty – i to bez skalpela czy innych skomplikowanych zabiegów!
Odchudzanie trzeba zacząć od ułożenia sobie w głowie podstawowych kwestii. Jeśli niepożądana warstwa tłuszczyku pojawiła się wskutek długotrwałych działań, np. przez siedzący tryb pracy, znikomą aktywność fizyczną i jedzenie w nadmiarze słodyczy oraz solonych przekąsek, trudno oczekiwać natychmiastowych rezultatów.
Szukając odpowiedzi na pytanie, jak odchudzić brzuch, wielu z nas jest skłonnych testować najróżniejsze "cudowne" diety, które obiecują zniewalające rezultaty, ale nie mają zbyt wiele wspólnego ze zdrowym odżywianiem. Ponadto często kończą się efektem jojo, w wyniku czego kilogramy wracają jak bumerang, niejednokrotnie z nadwyżką. Wprowadzanie zdrowej diety powinno więc zamienić się w nawyk, a nie tylko chwilowy zryw podyktowany zbliżającym się sezonem bikini.
Zobacz: Skazani na otyłość. Czym jest gen otyłości?
Popularne jest stwierdzenie, że "brzuch robi się w kuchni". Choć ćwiczenia są ważne, to właśnie od żywieniowego rachunku sumienia i przeglądu swoich zapasów należy rozpocząć pracę nad płaskim brzuchem i szczupłymi udami. Po ciężkim dniu twoją ulubioną formą relaksu jest obejrzenie filmu lub serialu z paczką chipsów i ciastek w ręce? Niestety, one pierwsze są na wylocie!
Zrezygnować trzeba ze słodyczy, słonych przekąsek, gazowanych i słodzonych napojów oraz z alkoholu. Zwróć uwagę na sposób przygotowania domowych posiłków. Zamiast smażenia jedzenia w głębokim tłuszczu, postaw na pieczenie lub gotowanie, np. na parze.
Wydaje się, że czeka cię teraz smutne życie usłane wyłącznie liśćmi sałaty? Dieta na brzuch i uda może być, a nawet powinna, różnorodna i naprawdę smaczna. Potraktuj ją jako okazję do poznawania aromatycznych ziół i przypraw, które zastąpią ci sól oraz cukier. Warzywne sałatki skropione sokiem z cytryny lub limonki smakują wybornie!
Zadbaj o to, by na twoim talerzu dominowały produkty bogate w białko: chude mięsa, ryby, twaróg oraz rośliny strączkowe. Niech nie brakuje świeżych, jak najmniej przetworzonych warzyw i owoców. Białe pszenne pieczywo zamień na pełnoziarniste.
Co prawda nawadnianie organizmu jest ważne nie tylko pod kątem odchudzania, lecz w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej z brzucha i ud powinno stać się priorytetem. Wypijaj co najmniej dwa litry niegazowanej wody mineralnej każdego dnia. Jej smak możesz wzbogacić listkami świeżej mięty albo cytrusowym sokiem. Takie połączenia kapitalnie orzeźwiają w najbardziej upalne dni.
Jeśli do tej pory twoją najbardziej intensywną aktywnością było przejście do zaparkowanego pod domem samochodu, zacznij od ćwiczeń o umiarkowanej intensywności. Nawet zwykłe spacery są dobrym początkiem! Gdy jednak chcesz skupić się na bardziej wymagających i efektywnych ćwiczeniach na uda, spróbuj z bieganiem, szybką jazdą na rowerze i skakaniem na skakance.
Może odkurzysz swój karnet na siłownię? Ćwiczenia na orbitreku bardzo dobrze modelują uda. Z kolei w zaciszu domowym z powodzeniem możesz wykonywać przysiady, wykroki i zakroki. Dla wzmocnienia efektu wykonuj je z obciążeniem, trzymając w ręce hantle albo butelki z wodą.
Sprawdź: Co można jeść latem przy nadciśnieniu? Odpadają smakołyki z promenady
By spalić tkankę tłuszczową na brzuchu, konieczne jest wykonywanie ćwiczeń aerobowych (kardio). Nie tylko pozbędziesz się oponki, ale zwiększysz też wydolność swojego ciała. Doskonale sprawdzą się bieganie, pływanie i jazda na rowerze - koniecznie wykorzystaj ładną pogodę, kiedy aż żal byłoby zamykać się na siłowni!
Z kolei w domu warto wykonywać różne warianty "brzuszków". Pamiętaj o tym, że lepsze efekty daje powolne, ale dokładne robienie ćwiczeń, niż szybkie serie, kiedy zupełnie nie panujesz nad techniką i myślisz tylko o błyskawicznym zakończeniu treningu.
Polecamy:
Dlaczego warto jeść zielone warzywa?
Jakie właściwości ma sok z czarnej porzeczki? Jak go przygotować?