Reklama

Jak się pozbyć bólu brzucha

Czasem czujemy ucisk w żołądku, innym razem męczą nas skurcze lub wymioty. Przypadłości te można jednak złagodzić. Pomoże ci w tym nasz poradnik.

Ciężar w żołądku

Towarzyszą temu puste odbijania, uczucie wzdęcia i pełności w żołądku. Problemy zaczynają się po posiłku (zwykle tłustym).

Co to może oznaczać: Niestrawność, czyli zaburzenia trawienia. Fachowo nazywana jest dyspepsją (z greckiego dys - zły, peptein - trawienie). Do zakłóceń dochodzi w górnej części przewodu pokarmowego.

Co przyniesie ulgę: Gorzka herbata plus tabletka Najlepiej od razu sięgnąć po lek rozkurczowy z dotaweryną i napić się herbaty. Nie poleca się natomiast środków, które hamują wydzielanie soku żołądkowego (z ranitydyną). Utrudniają początkowy etap trawienia i mogą nasilać objawy.

Reklama

Kiedy potrzebny jest lekarz: Jeśli objawy się nasilają. Zwykła niestrawność powinna ustąpić w ciągu 24 godzin. Jeśli jednak nie mija albo staje się coraz trudniejsza do zniesienia, trzeba pójść do lekarza. Konsultacja jest potrzebna również wówczas, gdy ból w nadbrzuszu się powtarza.

Skurcze

Występują w dole brzucha i nasilają się po jedzeniu. Mamy wzdęcia oraz naprzemienne biegunki i zaparcia.

Co to może oznaczać: Zespół jelita drażliwego (ZDJ) Gastrolodzy dokładnie nie poznali jeszcze przyczyny tej dolegliwości. Wiadomo tylko, że problemy pojawiają się w następstwie zaburzenia perystaltyki, czyli pracy mięśni przesuwających jedzenie w przewodzie pokarmowym

Co przyniesie ulgę: Zmiany w diecie. Doraźnie możemy sięgnąć po lek rozkurczowy. Natomiast profilaktycznie warto zmodyfikować dietę. Zaplanujmy posiłki 5-6 razy dziennie. Zrezygnujmy z tłustych potraw, a także fasoli, grochu, kukurydzy i kapusty.

Kiedy potrzebny jest lekarz: Gdy dolegliwości się utrzymują. Zdarza się, że mimo zmian w diecie problemy nie znikają. Wówczas trzeba skonsultować się z gastrologiem. ZDJ diagnozuje się po wykluczeniu innych chorób przewodu pokarmowego. Gdy będziemy miały rozpoznanie, gastrolog przepisze nam leki, które złagodzą dolegliwości.

Silny ból i wymioty

A oprócz tego również: gorączka, biegunka, złe samopoczucie, bóle głowy i mięśni.

Co to może oznaczać: Zatrucie pokarmowe. Dochodzi do niego, gdy zjemy coś, co zawiera chorobotwórcze bakterie, toksyny, wirusy lub zanieczyszczenia chemiczne. Najczęstszą przyczyną zatruć pokarmowych są: salmonella, gronkowiec i rotawirus. Tym ostatnim można zarazić się przez kontakt z osobą chorą.

Co przyniesie ulgę: Woda z elektrolitami i węgiel w uderzeniowej dawce Nie powstrzymujemy wymiotów. Żeby nie doszło do odwodnienia, pijmy wodę z dodatkiem mieszanek elektrolitowych. Na biegunkę bierzmy węgiel leczniczy.

Kiedy potrzebny jest lekarz: Kiedy biegunka nie ustępuje, a temperatura rośnie, idziemy do przychodni. Lekarz zleci morfologię, badania moczu, krew na zawartość elektrolitów, a także badania toksykologiczne, aby być pewnym, co wywołało zatrucie. W ciężkich przypadkach konieczne jest podawanie antybiotyków.

Ucisk w "dołku"

Ból pojawia się pośrodku brzucha i na lewo od pępka. Dodatkowe objawy to: pieczenie, uczucie pełności, mdłości, odbijanie.

Co to może oznaczać: Wrzody. Za ich powstawanie w większości przypadków odpowiada bakteria Helicobacter pylori. Wrzody mogą także pojawić się pod wpływem nadmiaru kwasu solnego, zarzucania żółci do żołądka, przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz palenia papierosów.

Co przyniesie ulgę: Środki neutralizujące kwas solny (z ranitydyną). Jeśli dolegliwości nie są zbyt silne, wystarczą popularne preparaty z tą substancją. Możemy też pić zaparzone siemię lniane. Nie warto natomiast zażywać środków przeciwbólowych, zwłaszcza tych z kwasem acetylosalicylowym.

Kiedy potrzebny jest lekarz: Jeżeli ból nie mija. Konsultacja jest potrzebna, gdy dolegliwości nie wyciszają się po jednej dawce środka z ranitydyną albo nawracają. Wrzody to choroba wymagająca dokładnej diagnostyki. Konieczna będzie gastroskopia, która potwierdzi lub wykluczy schorzenie.

Kłucie pod żebrem

Z prawej strony czujemy silny ból, który może promieniować do pleców. Często dolegliwości występują w nocy lub nad ranem.

Co to może oznaczać: Kamica żółciowa. Wysoki poziom cholesterolu, tłusta dieta, cukrzyca oraz niektóre leki mogą spowodować nadmiernie zagęszczenie żółci oraz jej zaleganie w pęcherzyku. Z czasem wytrącają się z niej złogi przypominające kamienie, stąd ich nazwa - kamienie żółciowe.

Co przyniesie ulgę: Lek rozkurczowy. Tabletka z dotaweryną powinna złagodzić ból. Wiele osób w takiej sytuacji sięga po leki żółciopędne. To błąd. Jeśli w drogach żółciowych znajduje się kamień, produkcja dodatkowej ilości żółci nie pomoże. A jeśli kamień zablokował drogi żółciowe - dolegliwości mogą się zwiększyć.

Kiedy potrzebny jest lekarz: W sytuacji, gdy leki nie pomagają, ale także wtedy, gdy przyniosą ulgę. W pierwszym wypadku dzwońmy po lekarza od razu. W drugim pośpiech nie jest konieczny. Zawsze jednak warto pójść do gastrologa i wykonać usg jamy brzusznej.

Anna Lipska

Kobieta i życie
Dowiedz się więcej na temat: ból brzucha | zdrowie | choroby | wrzody | zatrucie pokarmowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy