Reklama

Jak się pozbyć jęczmienia

Jeśli pojawia się sporadycznie i w pojedynkę, nie jest groźny

Pani Barbara weszła do gabinetu w ciemnych okularach. Pomyślałem, że to z powodu nadwrażliwości oczu na światło. Ale gdy zdjęła okulary, zobaczyłem, że ma zaczerwienioną i opuchniętą powiekę.

- Strasznie mnie to boli - poskarżyła się pacjentka. - Nigdy wcześniej nie miałam czegoś takiego.

Po krótkim badaniu było dla mnie jasne, że pani Basia ma jęczmień zewnętrzny. Tak popularnie określa się ostre zapalenie przyrzęsowego gruczołu łojowego.

- Schorzenie to nie jest groźne dla wzroku, choć bardzo dokuczliwe dla pacjenta - stwierdziłem. - Wywołuje bowiem obrzęk i ból. We wnętrzu gruczołu gromadzi się ropa. Po kilku dniach wydostaje się ona na zewnątrz. Pacjentowi przynosi to natychmiastową ulgę. W tym momencie zaczyna się proces gojenia.

Reklama

Dodałem, że jednorazowe pojawienie się jęczmienia może się przydarzyć każdemu. Przy odpowiednim postępowaniu po kilku dniach zapomina się o nim. Trzeba jednak pamiętać, że rozsianie się zakażenia może doprowadzić do powstania jęczmieni mnogich czy ropowicy przedprzegrodowej (przedniej części oczodołu). Jęczmienie mnogie lub powtarzające się mogą być objawem niewyrównanej lub nierozpoznanej jeszcze cukrzycy.

- Cukrzycy nie mam, bo niedawno robiłam badania i poziom glukozy we krwi mam dobry - powiedziała pacjentka. - A co mogę zrobić, by przyspieszyć gojenie? Moja babcia pocierała jęczmień złotą obrączką.

- To na pewno nie pomoże. Proszę przykładać do powieki ciepłe kompresy. Zapiszę też pani maść z antybiotykiem. Trzeba nią delikatnie smarować powiekę. W przypadku jęczmieni mnogich antybiotyk przyjmuje się doustnie. Do czasu zagojenia się jęczmienia proszę nie nakładać na powiekę kremów i nie malować oczu.

- A czy taki jęczmień może się zrobić po wewnętrznej stronie powieki? - chciała wiedzieć pani Basia. - To dopiero byłby problem...

- Jęczmień wewnętrzny zdarza się rzadko. Jest to ostre zapalenie gruczołu łojowego, wywołane gronkowcem. Na powiece pojawia się wtedy wyraźnie ograniczone i bolesne zgrubienie. Skóra nie jest zaczerwieniona, bo dolegliwości nie towarzyszy stan zapalny. W przeciwieństwie do jęczmienia zewnętrznego, wewnętrzny rzadko sam się oczyszcza. Czasem konieczne jest nacięcie zgrubienia, aby usunąć z niego ropę. Przy zaniedbaniu tego schorzenia może ono przejść w postać przewlekłą.

Dr Piotr Fryczkowski, okulista

Chwila dla Ciebie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama