Reklama

Jak się szybko uczyć? Sprawdzone metody

Jeśli brakuje ci czasu na dogłębne poznanie tematu, który cię interesuje, przyswojenie języka obcego, nauczenie się na egzamin, przygotowanie się do merytorycznej rozmowy w pracy lub gdy po prostu brakuje ci czasu na naukę, musisz tak oswoić swoje otoczenie i trzymać się kilku zasad, aby przyswajane przez ciebie treści, szybko wchodziły ci do głowy i w niej zostawały. Zanim usiądziesz do nauki, zastanów się, w jaki sposób najłatwiej przyswajasz informacje. Musisz odkryć swój własny sposób na szybką naukę.

Szybka nauka, a miejsce, w którym się uczysz

Zanim zaczniesz się uczyć, pamiętaj o przygotowaniu przestrzeni do nauki. Miejsce, w którym się uczysz, przedmioty, które cię otaczają, mają ogromny wpływ na tempo, w jakim się uczysz. Kluczowy wpływ na przyswajanie wiedzy ma miejsce, w którym się uczysz. Idealne, to takie, w którym nie ma bodźców, które mogą cię rozpraszać.

Aby szybko i skutecznie móc się uczyć, musisz znaleźć własną przestrzeń, w której twojej uwagi nie rozproszy ani ciekawa wiadomość w mediach społecznościowych, ani ulubiony serial, ani odgłosy domowników. Wybierz miejsce możliwie najbardziej odizolowane od otoczenia i ciche. Wtedy, gdy będziesz się uczył tylko parę minut, spędzisz je w skupieniu i zapamiętasz więcej, niż gdybyś uczył się parę godzin, co rusz odrywając się, aby posłuchać radia, zerkąć w telefon lub na telewizor.

Reklama

Nagrywanie i odsłuchiwanie nagrania

Jedną z metod szybkiej nauki jest nagrywanie materiału, który zapamiętujesz. Stosując ten sposób szybkiego uczenia, możesz wykorzystać dyktafon lub smartfon. Przeczytaj materiał nagrywając go, a następnie odsłuchuj.

Aby skutecznie przyswoić przerobiony materiał, staraj się skupiać na tym, czego słuchasz. Czynność powtarzaj, aż do momentu, w którym stwierdzisz, że nauczyłeś się całego fragmentu. Możesz też puścić nagranie, a wzrokiem podążać za tekstem. To sposób na szybką naukę, dzięki któremu zapamiętujesz jeszcze szybciej.

Co robić, aby się szybciej uczyć?

Aby móc się szybciej uczyć, czasami wystarczy spisywać materiał, który wcześniej nagrałeś i odsłuchałeś. Pamiętaj, aby skupiać się na tym, co pamiętasz oraz na tym, aby to, co piszesz, było jak najbardziej szczegółowe.

Przejrzystość treści

Jeśli chcesz, aby treści, które musisz przyswoić szybko były przez ciebie zapamiętywane, dopilnuj, aby materiał, z którego się uczysz, był przejrzysty i logiczny.

Jeśli w swoich notatkach zastosujesz punktory, podkreślenia, zakreślenia i tematyczne porządkowanie treści, sprawisz, że szybciej zapamiętasz materiał, którego musisz się nauczyć.

Metoda na szybką naukę są uporządkowane i przejrzyste notatki.

Efektywne przyswajanie wiedzy to twój sukces

Aby móc osiągnąć sukces w nauce, musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, takich jak: otoczenie, twoja motywacja, dobra organizacja czasu i metody uczenia się dostosowane do typów osobowości.

Skutecznie i szybko będziesz się uczył tylko wtedy, jeśli będziesz wiedział, w jakim celu i po co to robisz? To właśnie własna motywacja jest gwarancją sukcesu i najlepszym sposobem na przyswajanie wiedzy.

Do nauki znajdź swój własny kąt. W ciszy lub z delikatną muzyką w tle, jeśli nie lubisz uczyć się w ciszy. Chcąc uczyć się skutecznie, pamiętaj o odizolowaniu się od rozpraszających cię bodźców. Pamiętaj też, co jest bardzo ważne, że jednym z bodźców, który utrudnia nam naukę i przyswajanie materiału, jest głód.

Do nauki siadaj najedzony, ale nie przejedzony, wtedy upominający się o swoje prawa żołądek nie będzie przeszkadzał. Przygotuj sobie coś do picia - tak, aby nie mieć pretekstu do przerw.

Regularność sposobem na efektywną naukę

Jeśli chcesz się szybko uczyć, pamiętaj o zasadzie: kilka minut dziennie, ale codziennie. Niech to będzie tylko kwadrans, ale codziennie - rzetelnej nauki. Stosując tę metodę efektywnego uczenia się, zyskasz więcej, niż wtedy gdy raz w tygodniu poświęcisz nawet kilka godzin na naukę.

Typy osobowości i ich wpływ na szybkość przyswajania wiedzy

Ci z nas, którzy są wzrokowcami, najwięcej zapamiętują czytając i oglądając obrazki. Dla nich najlepszym sposobem na szybką naukę jest podkreślanie tekstu różnymi kolorami lub zapisywanie informacji na małych fiszkach.

Słuchowcy w szybki sposób zapamiętają to, co usłyszeli. Wystarczy im aktywny udział w wykładzie, kilkukrotne odsłuchanie taśmy z materiałem do zapamiętania, aby szybko przyswoili niezbędną treść.

Kinestetycy uczą się przez doświadczenie, a największe skupienie osiągają, ruszając pod stołem nogami lub bawiąc się przedmiotami, które np. mają w rękach.

Pamiętaj jednak, że najlepsze rezultaty osiągasz, kiedy skrzyżujesz metody nauki charakterystyczne dla poszczególnych typów i dostarczasz swojemu mózgowi rożnych wrażeń.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy