Reklama

Jak się ułożysz, tak się wyśpisz

Na boku? Na plecach? A może na brzuchu? Każda pozycja ma wady i zalety. Poznaj plusy i minusy twojej.

Fizjoterapeuci zalecają spanie na plecach. Tak najłatwiej utrzymać kręgosłup w linii prostej. A także uniknąć napięć w ramionach i żuchwie, co przeciwdziała napięciowym bólom głowy, wywoływanym naciskiem na głowę i twarz. W tej pozycji zmniejsza się nacisk na obolałe części ciała, np. kolana ze zwyrodnieniami lub zapaleniem kaletki. To ułożenie łagodzi także ból bioder.

Jak spać na plecach? Z prostymi nogami, rozsuniętymi na szerokość bioder. Ramiona mogą leżeć wzdłuż ciała, ale korzystniej rozrzucić je swobodnie na boki - wtedy nacisk na wszystkie stawy rozkłada się równomiernie. Pod kolana podłóż poduszkę - to odbarczy lędźwie. Jeśli rano cię bolą, uniesienie kolan jest konieczne.

Reklama

Spanie na plecach nie jest dla wszystkich. Nie poleca się go osobom chrapiącym, z tendencją do bezdechów. I z refluksem. Jeśli masz zgagę, a kochasz spanie w tej pozycji, używaj poduszki unoszącej całą górną część ciała o co najmniej 15 cm. Jeżeli najbardziej lubisz spać na boku - też dobrze! Zwłaszcza na lewym - to poprawia pracę jelit, co zmniejsza ryzyko zaparć. Pozycja ta jest wskazana, jeśli cierpisz na syndrom leniwego jelita, jelito drażliwe czy chorobę zapalną tego narządu. Sprzyja też pracy śledziony i żołądka. Zmniejsza liczbę nocnych ataków zgagi, odciąża serce.

Na boku czy na brzuchu?

Spanie na boku (obojętne, prawym czy lewym) niweluje chrapanie i zmniejsza ryzyko bezdechów sennych. Jest dobre dla mózgu, który w tym ułożeniu najlepiej pozbywa się zanieczyszczeń skutkujących chorobą Alzheimera, Parkinsona i innymi problemami neurologicznymi. Nie jest wskazane, jeśli cierpisz na bóle ramion. Ta pozycja nie posłuży też osobom mającym problemy ze stawami żuchwowo-skroniowymi, bo kiedy śpisz na boku, na żuchwę i skroń działają naciski i rodzą się napięcia.

Jak spać na boku? Między kolana wsuń sprężystą, dosyć twardą poduszkę. To chroni stawy biodrowe oraz lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Najlepiej zgiąć nogi w kolanach pod kątem prostym. Ramiona wyciągnij przed siebie. Możesz kupić specjalny wałek do spania na boku i obejmować go ramionami.

Spanie na brzuchu jest zasadniczo niewskazane. Obciąża kręgosłup - powstają napięcia wypychające go w niefizjologicznym kierunku. Uciska piersi i brzuch, co pogarsza pracę jelit. Głowę zmusza do wykręcenia, co jest niekorzystne dla karku. Jedyną zaletą jest zapobieganie bezdechowi sennemu.

Jak spać na brzuchu? Najlepiej bez poduszki. Płaską możesz wsunąć pod biodra, by zmniejszyć przeciążenie kręgosłupa lędźwiowego. Odwracaj głowę raz w prawo, raz w lewo - to zmniejszy ryzyko porannej sztywności karku. Ramiona rozłóż na boki. Wsuwanie ich pod poduszkę czy głowę wymusza nienaturalne ułożeniu stawów łopatek i ramion. Staraj się nie uginać kolana - taka pozycja to stres dla kręgosłupa i bioder.

Jaką wybrać poduszkę?

Dostosowaną do pozycji, w jakiej śpisz. Jeśli na boku, ważna będzie jej wysokość (grubość). Zmierz odległość między szyją a końcem ramienia, a otrzymasz właściwy wymiar. Powinna być sprężysta, odporna na odkształcenia - tylko wtedy odpowiednio podtrzyma głowę.

Najlepsze są poduszki ortopedyczne: umożliwiają prawidłowe jej ułożenie i podtrzymanie szyi. Najbardziej polecanym materiałem jest pianka termoplastyczna (pozwala na równomierne rozłożenia nacisku głowy i doskonałe jej podparcie) lub pianka poliuretanowa (ale tylko dla osób, które nie mają bólów szyi czy kręgosłupa). Jeśli śpisz na plecach, poduszka powinna być średnio twarda, niższa i mieć wgłębienie na szyję i głowę. Utrzymuje je w jednej pozycji i umożliwia prawidłowe ułożenie kręgosłupa szyjnego.

Dobry Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy