Reklama

Jak stosować aromaterapię?

Wielu uznaje aromaterapię za trend związany z „new age”, ale jest wręcz przeciwnie –  już starożytne kultury używały aromaterapii 6 tysięcy lat temu. Dlaczego zachodnia medycyna nie używa aromaterapii? Możliwe, że brak zainteresowania tą praktyką był wywołany jej reputacją. Uważano to za świecką medycynę. Jednakże aromaterapia może być używana, by natychmiast leczyć symptomy, a także używa się jej w celach psychologicznych. Nieważne, czy chcesz poprawić tylko swój obecny humor, czy się odstresować, leczenie aromaterapią może pomóc prawie na wszystko. Każdy doświadcza lepszych i gorszych dni, a wielu z nas nie ma tego luksusu, by dąsać się w pracy. Wypełnij szufladę w pracy lub w domu aromatycznymi olejkami, które natychmiast poprawią humor, gdy tego potrzebujesz. Bodźce węchowe wpłyną pozytywnie na ciało migdałowate (część mózgu odpowiedzialna za emocje).

Dla tych, którzy nie znoszą poranków, istnieją zapachy, które ułatwią wczesne wstawanie. Kofeina może pobudzić, ale ona nie wpłynie na układ nerwowy. Żeby poczuć się bardziej rześkim i pobudzonym, najlepsze są zapachy cytrusowe. Nie trzeba nieustannie wdychać  olejku pomarańczowego, równie dobrze możesz zaopatrzyć się w mydło czy żel pod prysznic o tym zapachu. Kolejnym świetnym zapachem jest mięta. Niektóre firmy produkują kadzidełka o różnych zapachach dla tych, którzy nie potrafią wstać wcześnie rano.

 

Poprawa pamięci

Wdychanie zapachu rozmarynu jest naturalnym sposobem na zdezorientowanie, poprawę pamięci i przypominanie. Może być również pomocny w przypadku starzejących się osób, które zmagają się z pogarszającą się pamięcią, gdyż rozmaryn polepszy skupienie i pamięć krótkoterminową.

Reklama

Uspokojenie

Jeśli szukasz dobrego sposobu na uspokojenie, wypróbuj lawendę. Jej subtelny zapach nie podrażni nawet najwrażliwszego nosa. Kolejnym zapachem, który ma działanie uspokajające, jest olejek olibanum. Postaraj się jednak znaleźć przyczynę rozdrażnienia czy niepokoju. Jeśli jesteś rozdrażniona z powodu menopauzy, to niektóre symptomy wyleczy olejek różany. Podobne działanie będzie mieć rumianek, chociaż ma delikatniejszy zapach. Rumianek zawarty w balsamach lub herbacie może mieć też inne właściwości dla zdrowia.

Szczęście

Nawet jeśli już czujesz niesamowite szczęście, możesz podkreślić to uczucie olejkiem eterycznym. Jak wyżej, pozytywnie wpłynie na ciebie lawenda, która zwalczy stres. By poczuć natychmiastowe zadowolenie, spróbuj bergamotki. Poczujesz się odświeżona, jeśli użyjesz jakiegoś cytrusowego zapachu, który dodatkowo zadziała jako antydepresant. Geranium działa rozluźniająco i poprawia humor. Ten zapach jest podobny do zapachu róży, a więc może odgrywać rolę perfum!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: aromaterapia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy