Jak stosować kwiaty czarnego bzu?

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Z jego owoców jesienią przygotowujemy soki i nalewki, ale jako surowiec leczniczy można wykorzystać też kwiaty. Zawierają wiele cennych substancji, m.in. olejki eteryczne, flawonoidy, śluzy i garbniki, sterole, kwasy organiczne, witaminy A, C, z grupy B, minerały – magnez, wapń, potas, fosfor, sód itp. Tym składnikom kwiaty czarnego bzu zawdzięczają swe lecznicze właściwości. W czym mogą pomóc? Jak konkretnie można je wykorzystać? Tego dowiesz się z dalszej lektury.

.
.123RF/PICSEL
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Zioła do zadań specjalnych
      Zioła do zadań specjalnychInteria.tv

      Właściwości kwiatów czarnego bzu

      .
      .123RF/PICSEL

      Działają przeciwwirusowo, ochronnie i wzmacniająco na drogi oddechowe. Mogą być wykorzystywane jako środek wykrztuśny, napotny.

      Dzięki obecności rutyny wzmacniają drobne naczynka krwionośne. Łagodzą stany zapalne skóry. Mają też działanie przeciwbólowe, np. na stawy i mięśnie.

      Dobrze wpływają na krążenie krwi oraz poprawiają przemianę materii.

      Kwiatostany, tzw. baldachy, najlepiej ścinać na początku kwitnienia, w słoneczny dzień, w miejscach wolnych od zanieczyszczeń.

      Olejek przeciwbólowy

      .
      .123RF/PICSEL

      Łagodzi bóle stawów i mięśni towarzyszące chorobie zwyrodnieniowej, reumatycznej, infekcjom wirusowym, a także nerwobóle. Można go wcierać w bolące miejsce lub używać do masażu.

      Kwiaty czarnego bzu wsyp do szklanego naczynia, zalej olejem tłoczonym na zimno, np. rzepakowym, lnianym, oliwą z oliwek. Zostaw w ciepłym miejscu na 3 tygodnie. Od czasu do czasu zamieszaj. Następnie przecedź przez sitko i wlej do butelki z ciemnego szkła. Przechowuj w lodówce, zużyj w ciągu 2 tygodni.

      Herbatka z kwiatków

      .
      .123RF/PICSEL

      Jest polecana przy infekcjach górnych dróg oddechowych, np. zapaleniu krtani, migdałków, przeziębieniu, a także zapaleniu oskrzeli, zatok oraz grypie. Pomaga w odkrztuszaniu zalegającej wydzieliny, odblokowuje nos i działa napotnie.

      2 łyżeczki suszonych kwiatów zalej szklanką wrzącej wody. Zaparzaj pod przykryciem ok. 10 minut. Odcedź, pij gorący napar 3-4 razy dziennie.

      INTERIA.PL
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      0
      Super
      relevant
      0
      Hahaha
      haha
      0
      Szok
      shock
      0
      Smutny
      sad
      0
      Zły
      angry
      0
      Udostępnij
      Oceń artykuł
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na