Reklama

Jak stosować szałwię w celach leczniczych?

Wygląda niepozornie, a działa silnie przeciwbakteryjnie i grzybobójczo. Jest też doskonałym lekiem na nadmierne pocenie się. Zawiera również substancje zwane garbnikami, które powodują hamowanie procesów zapalnych w organizmie. To tylko niektóre z właściwości leczniczych szałwii? Ale jak właściwie ją stosować?

Świeże liście

Bardzo skutecznym lekiem na różne dolegliwości są już same listki szałwii. Przed zastosowaniem należy je dokładnie rozgnieść, aby uwolnić z nich substancje o zdrowotnych właściwościach. Powstanie miazga, którą można smarować dziąsła i zęby – taki zabieg zwalczy stan zapalny, a „przy okazji” usunie przykry zapach z ust. Rozgniecione liście przyłożone do skóry zmniejszą też ból po ukąszeniu owada.

Olejek eteryczny

Substancje lotne zawarte w szałwii wpływają kojąco na naszą psychikę. Aby zwalczyć kiepski nastrój lub migrenę (zwłaszcza hormonalną, pojawiającą się wraz z miesiączką) warto regularnie wsmarowywać w, skronie 2-3 krople olejku szałwiowego, rozprowadzonego w łyżeczce oleju rzepakowego lub oliwy.

Reklama

Rozluźniająca kąpiel

Gdy dokuczają ci nerwobóle, bóle mięśni lub uczucie zmęczenia, pomóc może odprężająca kąpiel w szałwii. Weź 100 g liści i zalej je dwoma litrami wrzątku. Przykryj. Po kilkunastu minutach płyn przecedź do wanny i napełnij ją wodą do jednej trzeciej pojemności. Taka półgodzinna kąpiel pomoże także przy problemach z nadmiernym poceniem się.

Odkażająca nalewka

Ze względu na swoje antyseptyczne właściwości, szałwia skutecznie pomaga na stany zapalne wywołane bakteriami i grzybami. W przypadku grzybicy stóp, warto codziennie wcierać w nie odrobinę szałwiowej nalewki: pół szklanki liści szałwii zalej ćwiartką wódki; po 2 tygodniach płyn przecedź i... gotowe!

Maseczka dla cery

Jeśli chcesz usunąć niedoskonałości skóry, przygotuj ściągającą i działającą przeciwzapalnie maseczkę. Dwie łyżki szałwii zalej małą ilością wrzątku, dodaj żółtko i łyżkę twarożku. Papkę nałóż na twarz na około pół godziny.

Przeciwbólowy okład

Mało kto wie, że na Wyspach Brytyjskich szałwię uważa się za skuteczny środek na... zerwane ścięgna. Roślina skutecznie koi ból i przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek. Stosuje się ją w formie okładów na bolące miejsce. Wystarczy zaledwie parę chwil, by je przygotować. Łyżkę liści szałwii zalej szklanką gorącego octu. Ciepłym (ale nie gorącym!) płynem nasącz gazę i przykładaj do bolącego miejsca, aż zrobi się chłodny.

Kojący kataplazm

Kataplazmy to rodzaj ciepłych okładów, wykonanych np. z miazg roślinnych. Są stosowane głównie na owrzodzenia skóry, bo powodują jej rozgrzanie i przekrwienie, a tym samym przyspieszają jej oczyszczanie. Utrzyj w moździerzu 2 łyżki liści szałwii i zalej 1/4 szklanki wrzątku. Papkę przełóż na ściereczkę i przyłóż do skóry. Trzymaj, aż utraci ciepło.

Aromatyczny olej

Szałwia w połączeniu z olejem lub oliwą da nam niedrogie, skuteczne i bezpieczne lekarstwo na wiele dolegliwości. Mikstura może okazać się kojąca nie tylko dla ciała, ale także i ducha.

Jak ją przygotować? Odmierz trzy łyżki opłukanych i osuszonych liści szałwii. Dokładnie je rozgnieć. Pół szklanki oliwy ostrożnie ogrzej w rondelku, gotując na małym ogniu. Zalej nią szałwiową papkę. Zlej do butelki lub słoika. Odstaw w ciemne i chłodne miejsce na dwa tygodnie (od czasu do czasu potrząsaj naczyniem). Następnie odcedź płyn.

Olej szałwiowy możesz wmasować w ciało, gdy poczujesz spadek formy, np. przy przeziębieniu lub depresji. Złagodzi też skutki ukąszeń owadów.

Napar na wszystko

Najbardziej popularny jest odkażający napar do picia lub płukania ust i gardła. Łatwo go przygotować: wystarczy zalać łyżeczkę liści (świeżych lub suszonych) niepełną szklanką wrzątku i zostawić na 10 minut.

Płukankę stosujemy 3 razy dziennie – gdy boli gardło lub dokuczają np. afty. Herbatkę pijemy 1-2 razy dziennie przy zaburzeniach trawienia, ogólnym osłabieniu, nadpotliwości.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szałwia lekarska | szałwia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy