Jak stosować szałwię w celach leczniczych?
Wygląda niepozornie, a działa silnie przeciwbakteryjnie i grzybobójczo. Jest też doskonałym lekiem na nadmierne pocenie się. Zawiera również substancje zwane garbnikami, które powodują hamowanie procesów zapalnych w organizmie. To tylko niektóre z właściwości leczniczych szałwii? Ale jak właściwie ją stosować?
Bardzo skutecznym lekiem na różne dolegliwości są już same listki szałwii. Przed zastosowaniem należy je dokładnie rozgnieść, aby uwolnić z nich substancje o zdrowotnych właściwościach. Powstanie miazga, którą można smarować dziąsła i zęby – taki zabieg zwalczy stan zapalny, a „przy okazji” usunie przykry zapach z ust. Rozgniecione liście przyłożone do skóry zmniejszą też ból po ukąszeniu owada.
Substancje lotne zawarte w szałwii wpływają kojąco na naszą psychikę. Aby zwalczyć kiepski nastrój lub migrenę (zwłaszcza hormonalną, pojawiającą się wraz z miesiączką) warto regularnie wsmarowywać w, skronie 2-3 krople olejku szałwiowego, rozprowadzonego w łyżeczce oleju rzepakowego lub oliwy.
Gdy dokuczają ci nerwobóle, bóle mięśni lub uczucie zmęczenia, pomóc może odprężająca kąpiel w szałwii. Weź 100 g liści i zalej je dwoma litrami wrzątku. Przykryj. Po kilkunastu minutach płyn przecedź do wanny i napełnij ją wodą do jednej trzeciej pojemności. Taka półgodzinna kąpiel pomoże także przy problemach z nadmiernym poceniem się.
Ze względu na swoje antyseptyczne właściwości, szałwia skutecznie pomaga na stany zapalne wywołane bakteriami i grzybami. W przypadku grzybicy stóp, warto codziennie wcierać w nie odrobinę szałwiowej nalewki: pół szklanki liści szałwii zalej ćwiartką wódki; po 2 tygodniach płyn przecedź i... gotowe!
Jeśli chcesz usunąć niedoskonałości skóry, przygotuj ściągającą i działającą przeciwzapalnie maseczkę. Dwie łyżki szałwii zalej małą ilością wrzątku, dodaj żółtko i łyżkę twarożku. Papkę nałóż na twarz na około pół godziny.
Mało kto wie, że na Wyspach Brytyjskich szałwię uważa się za skuteczny środek na... zerwane ścięgna. Roślina skutecznie koi ból i przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek. Stosuje się ją w formie okładów na bolące miejsce. Wystarczy zaledwie parę chwil, by je przygotować. Łyżkę liści szałwii zalej szklanką gorącego octu. Ciepłym (ale nie gorącym!) płynem nasącz gazę i przykładaj do bolącego miejsca, aż zrobi się chłodny.
Kataplazmy to rodzaj ciepłych okładów, wykonanych np. z miazg roślinnych. Są stosowane głównie na owrzodzenia skóry, bo powodują jej rozgrzanie i przekrwienie, a tym samym przyspieszają jej oczyszczanie. Utrzyj w moździerzu 2 łyżki liści szałwii i zalej 1/4 szklanki wrzątku. Papkę przełóż na ściereczkę i przyłóż do skóry. Trzymaj, aż utraci ciepło.
Szałwia w połączeniu z olejem lub oliwą da nam niedrogie, skuteczne i bezpieczne lekarstwo na wiele dolegliwości. Mikstura może okazać się kojąca nie tylko dla ciała, ale także i ducha.
Jak ją przygotować? Odmierz trzy łyżki opłukanych i osuszonych liści szałwii. Dokładnie je rozgnieć. Pół szklanki oliwy ostrożnie ogrzej w rondelku, gotując na małym ogniu. Zalej nią szałwiową papkę. Zlej do butelki lub słoika. Odstaw w ciemne i chłodne miejsce na dwa tygodnie (od czasu do czasu potrząsaj naczyniem). Następnie odcedź płyn.
Olej szałwiowy możesz wmasować w ciało, gdy poczujesz spadek formy, np. przy przeziębieniu lub depresji. Złagodzi też skutki ukąszeń owadów.
Najbardziej popularny jest odkażający napar do picia lub płukania ust i gardła. Łatwo go przygotować: wystarczy zalać łyżeczkę liści (świeżych lub suszonych) niepełną szklanką wrzątku i zostawić na 10 minut.
Płukankę stosujemy 3 razy dziennie – gdy boli gardło lub dokuczają np. afty. Herbatkę pijemy 1-2 razy dziennie przy zaburzeniach trawienia, ogólnym osłabieniu, nadpotliwości.