Reklama

Jak szybciej zasnąć i zwiększyć wydajność wypoczynku?

Wielu z nas zmaga się z bezsennością, która może być spowodowana różnymi czynnikami. Są to między innymi niezdrowy tryb życia, nadmiar stresu, niedobór witamin w organizmie Bezsenność to wyjątkowo dokuczliwy problem, który kiedy trwa zbyt długo, może pozostawiać nieodwracalne zmiany na naszym zdrowiu. Gdy nie śpimy dostatecznie długo, nie jesteśmy wypoczęci. To pociąga za sobą kolejne przykre konsekwencje: brak energii do działania, zły humor, obniżenie odporności, nieprawidłowa praca organizmu, chroniczne zmęczenie i ogólny niedobór sił. By sen był wydajny, należy się do niego odpowiednio przygotować. I nie jest to cenna wskazówka wyłącznie na osób zmagających się z bezsennością, ale dla każdego z nas. Oto kilka porad jak szybko zasnąć i zapewnić sobie wydajny sen.

Odpowiednie łóżko

Podstawą dobrego snu jest łóżko, a konkretnie materac. To na nim spędzamy kilka cennych godzin nocnych, które mają nam dostarczyć energię na kolejny dzień. By materac spisywał się na piątkę z plusem, warto dobrać go idealnie do swoich potrzeb. Na pewno nie może być za miękki. Powinien być także dostosowany do długości naszego ciała i w żaden sposób nie może utrudniać nam snu. Materac do łóżka lub sofę, na których zamierzamy spać, warto wybrać z pomocą specjalisty w konkretnym sklepie z meblami, który doradzi jaki model będzie dla nas najlepszy. Odpowiednio dobrane łóżko to podstawa wydajnego snu!

Reklama

Klimatyczny wystrój sypialni

To nieprawda, że najlepiej śpimy wtedy, gdy w pokoju jest ciemno. Wielu z nas wręcz nie lubi pełnej ciemności i trudniej zasypia, gdy nie świeci się choćby malutka lampka. Jeśli miewasz problemy z zaśnięciem w ciemności, postaraj się, by stworzyć w swojej sypialni klimatyczny nastrój z małych światełek. Pamiętaj, że nie mogą one razić cię w oczy, gdyż mogą spowodować efekt odwrotny - utrudnić szybkie zaśnięcie. Celem takiej dekoracji jest delikatne oświetlenie ciemności i ocieplenie wnętrza. Dzięki temu poczujesz się w swojej sypialni przytulniej i bezpieczniej. Klimatyczny nastrój uspokoi i wyciszy organizm, ułatwiając szybsze zaśnięcie.

Relaks i wyciszenie przed snem

Jednym z najważniejszych etapów przygotowania do snu jest relaks ciała i ducha. By zapewnić sobie ten pierwszy, weź aromatyczną kąpiel lub prysznic, które pozwolą rozluźnić mięśnie po całym dniu. Do kąpieli możesz dodać sól morską, która posiada wiele właściwości prozdrowotnych i relaksacyjnych. W celu odprężenia swojego ducha i umysłu warto przed snem posłuchać muzyki lub poczytać książkę, które nas relaksują. Jeśli nie posiadasz takich pod ręką, włącz muzykę relaksacyjną, którą z łatwością znajdziesz w internecie. Bezsenność jest częstą konsekwencją problemów i rozterek, z którymi zmagamy się w naszym życiu. Dlatego przed snem warto o nich po prostu zapomnieć. Spokojny, wolny od zmartwień umysł szybciej zasypia, a na drugi dzień efektywniej pracuje. W uspokojeniu umysłu i nerwów pomocne mogą okazać się również medytacja lub modlitwa.

Ubiór i pościel

To, w co ubieramy się do spania, a także pościel, w której śpimy, mają ogromne znaczenie dla wydajności naszego snu. Nasza piżama powinna być przede wszystkim wykonana z naturalnych materiałów, które łatwo przepuszczają powietrze. W lecie lekarze zalecają sen w lekkich ubraniach, które nie będą powodowały nadmiernej potliwości. Zimą natomiast możemy pozwolić sobie na grubsze piżamy, ale tylko z naturalnych materiałów. Pamiętajmy, że nasze ciało musi oddychać, a nie przegrzewać się. Dostarczając odpowiednią ilość tlenu do organizmu, zapewniamy jego odpowiednią pracę oraz wyciszenie, co sprzyja efektywnemu wypoczynkowi.

Rzecz podobnie ma się z pościelą. W okresie wysokich temperatur zadbajmy o to, by pościel, w której śpimy wykonana była z cienkiego naturalnego materiału. Jeśli temperatury na zewnątrz są naprawdę wysokie, możemy spać tylko pod prześcieradłem lub cienką narzutką. Zimą możemy pozwolić sobie na pościel z grubszego materiału, np. flaneli pościelowej.

Odpowiednia dieta

Dieta, jak wiadomo, ma ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu oraz samopoczucie. Nie bez znaczenia jest również dla jakości snu. Pierwsza żywieniowa zasada dobrego wypoczynku to: ostatni posiłek jedz trzy godziny przed snem. Kolejna: zadbaj o to, by ostatni posiłek w ciągu dnia był lekki.

By nasz organizm sprawnie pracował, należy pamiętać o dostarczaniu do niego witamin i minerałów. Ich duże ilości znajdują się w warzywach i owocach. Odpowiedni sen zapewnia również prawidłowy poziom białka (najlepiej z chudego mięsa) w organizmie, a także jego nawodnienie. Nie należy zatem zapominać o dostarczaniu do organizmu wody. Zaleca się jej picie przed snem oraz zaraz po przebudzeniu.

Aktywność fizyczna w ciągu dnia

Aktywność fizyczna zalecana jest każdemu z nas. I nie chodzi tutaj o ciężkie treningi i wycisk na siłowni, ale o rozruszanie mięśni i dotlenienie mózgu. Kilkunastominutowy jogging, przejażdżka na rowerze lub wizyta na basenie w ciągu dnia, pomogą usprawnić pracę organizmu, dotlenią mózg, pomagając szybciej zasnąć na koniec dnia. Gdy nasz organizm choć trochę się zmęczy, po kilku godzinach odczuwa potrzebę odpoczynku. Dlatego lekki trening zaleca się uprawiać kilka godzin przed snem.

Znajdź najlepszą pozycję

Pozycja, w której śpimy to kolejny ważny czynnik odpowiedzialny za jakość naszego snu. Powinno się ją dobierać wedle własnych upodobań, ale uwzględniając bezpieczeństwo swojego kręgosłupa i postawy ciała. Każdy z nas lubi spać w inny sposób. Jedni zasypiają szybciej na brzuchu, inni na plecach, a jeszcze inni na boku. Poszperajmy trochę w internecie i dowiedzmy się, która z pozycji będzie dla nas najlepsza, a których należy szczególnie unikać.

Systematyczność

By pozwolić organizmowi lepiej rozumieć nasze potrzeby, powinniśmy zadbać o to, by codziennie kłaść się do snu o podobnej porze. Po niedługim czasie takiej praktyki, organizm sam będzie domagał się snu o konkretnej godzinie.

Systematyczność gwarantuje wydajny sen i pozwala nauczyć organizm w jakiej porze powinien zacząć zasypiać. Lekarze zalecają sen przed godziną 24, gdyż jest on najbardziej wydajny.

Odpowiednie przygotowanie do snu wymaga trochę poświęcenia, a przede wszystkim poznania potrzeb naszego organizmu. Jednak efekty tej pracy mogą być naprawdę zdumiewające!

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy