Reklama

Jak szybko domowym sposobem pozbyć się siniaków?

Każdy z nas, nie raz i nie dwa miał siniaki. Choć nie wymagają one specjalistycznej opieki medycznej, siniak na skórze jest trudny do zignorowania. Doznany uraz nie przebija skóry, uszkodzone naczynie krwionośne pęka i krew wycieka do okolicznych tkanek. Stłuczenia znikają samoistnie po kilku dniach. Jednak w niektórych przypadkach, gojenie się siniaków trwa dłużej. Jak przyspieszyć proces? Oto kilka cennych wskazówek.

Lód

Zimno blokuje pęknięte naczynie i kontroluje wyciek krwi. W celu przyspieszenia gojenia stłuczenia, do miski wlej zimną wodę i dodaj kilka kostek lodu. Następnie w wodzie zanurz czystą ściereczkę bądź ręcznik i przyłóż do miejsca stłuczenia. Trzymaj okład przez 10 minut i powtórz za kilka godzin.

Olej rycynowy

Olej rycynowy nie tylko zmniejsza stłuczenie, ale również zapobiega złuszczeniu się naskórka po zniknięciu siniaka. Namocz wacik w oleju rycynowym i przetrzyj miejsce stłuczenia. Powtórz kilka razy dziennie.

Maść arnikowa

Arnika poprawia krążenie krwi i przyspiesza gojenie stłuczeń poprzez promowanie ruchu białych krwinek do miejsca stłuczenia. Białe krwinki zastępują stare, uszkodzone komórki nowymi. Arnika zmniejsza również obrzęk i stan zapalny w miejscu stłuczenia. Niewielką ilość maści arnikowej wetrzyj w obszar siniaka. Dla osiągnięcia wymiernych wyników stosuj maść 3-4 razy dziennie.

Reklama

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy posiada przeciwzapalne i złuszczające właściwości, które pomagają leczyć i usunąć niepożądane ślady na skórze. Jedną łyżkę octu jabłkowej zmieszaj z dwiema łyżkami wody. W roztworze zmocz wacik kosmetyczny i przemyj nim miejsce tłuczenia. Rób to przez 10 minut i powtarzaj tę czynność przez kilka dni.

Ananas

Obierz i pokrój na małe kawałki ananasa. Zastosuj ananasa bezpośrednio na posiniaczone miejsce. Ananas zawiera bromelainę, enzym który trawi białka wywołujące zapalenie. Alternatywnie ananasa można zjeść lub wypić sok z ananasa.

Aloes

Aloes ma właściwości antybakteryjne, które zmniejsza stan zapalny i przyspiesza proces gojenia. Na wacik lub bezpośrednio na skórę nałóż żel aloesowy i wetrzyj w posiniaczone miejsce. Pozostaw na 10-15 minut, aż żel wyschnie całkowicie. Powtórz tę czynność, aż do uzyskania pozytywnych rezultatów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: siniaki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy