Jak uniknąć kolejnego zawału?

Jeśli po okresie rekonwalescencji powrócisz do starych nawyków, szybko znów odwiedzisz oddział kardiologii. Nie wiadomo jednak, czy tym razem los będzie dla ciebie równie łaskawy. By tego uniknąć, trzeba wprowadzić kilka zmian w stylu życia.

Warto zadbać o zdrowie po zawale
Warto zadbać o zdrowie po zawale123RF/PICSEL

Są one proste i nie zajmują wiele czasu. Warto poświęcić pewne przyzwyczajenia, gdy ceną jest własne życie, prawda? Na początku zadbaj o efektywny wypoczynek. Koniec z zarywaniem nocy i morderczym trybem pracy! Serce po zawale potrzebuje ok. 6-7 godzin snu. Naucz się też rozładowywać stres, sprzyja bowiem chorobom układu  krążenia. Jak to zrobić? Sposobów jest wiele, od technik relaksacyjnych, przez uprawianie ogródka, spotkania z ludźmi, czy rozwijanie nowej pasji. Nie bój się ruszać. 

Co zrobić, by unikąć ponownego zawału?
Co zrobić, by unikąć ponownego zawału?123RF/PICSEL

Dla wzmocnienia uszkodzonej pompy konieczne jest dawkowanie wysiłku o niedużym nasileniu (np. spacer po płaskim terenie, wchodzenie po schodach). Jeśli masz wątpliwości, czy jakiś sport jest odpowiedni dla Ciebie, skonsultuj się ze swoim kardiologiem. Jednak poza nielicznymi przypadkami zawałowcom zaleca się umiarkowaną aktywność fizyczną przez 30 minut każdego dnia. Ponadto codzienny trening obniża ciśnienie tętnicze, usprawnia przepływ krwi przez naczynia i zmniejsza skłonność płytek do zlepiania się oraz reguluje poziom cholesterolu we krwi - podnosi stężenie dobrego, a obniża złego.

Warto pamiętać o regulowaniu poziomu cholesterolu
Warto pamiętać o regulowaniu poziomu cholesterolu123RF/PICSEL

Ruch wiąże się z kolejnym aspektem istotnym dla układu krążenia - utrzymywaniem prawidłowej wagi. Nawet nieznaczna nadwaga (5-8 kg) zwiększa aż o 25 proc. ryzyko pogłębienia się choroby, w tym również kolejnego ataku. JEDZ NA ZDROWIE Osobom po zawale zaleca się stosowanie diety śródziemnomorskiej lub DASH. Jak pokazują badania, mogą obniżyć ryzyko schorzeń układu krążenia  o 30 proc., a prawdopodobieństwo  zgonu z tego powodu o ponad 70 proc.! Wybierając ryby, unikaj tych głębinowych lub pochodzących z Morza Północnego, są bowiem najbardziej skażone rtęcią  i dioksynami. Zrezygnuj też z tych hodowlanych, które karmi się niewłaściwą dla nich karmą zbożową.

Zainwestuj również w nieco droższe jajka ekologiczne - zawierają 8 razy więcej enzymu  o nazwie acylotransferaza lecytynowo-cholesterolowa (LCAT), który obniża ryzyko chorób układu krążenia. Do menu wprowadź na stałe orzechy włoskie. Jak się okazuje, ich jedzenie 3 razy w tygodniu może obniżyć ryzyko zgonu wywołanego chorobami serca nawet o połowę.

Po zawale należy na zawsze pożegnać się z nikotyną
Po zawale należy na zawsze pożegnać się z nikotyną123RF/PICSEL

Trzeba pożegnać się z papierosami raz na zawsze. Dym tytoniowy jest bowiem zabójczy dla serca i zwiększa ryzyko ponownego ataku. W umiarkowanych ilościach dozwolone są kawa i czerwone wino. Zdaniem badaczy, ich picie zmniejsza zaburzenia pracy serca niebezpieczeństwo zawału.

100 rad
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?