Jak uniknąć udaru słonecznego?
Nasz organizm w ponad 60 procentach składa się z wody, ale nie potrafi magazynować jej na zapas. Gdy podczas upałów tracimy więcej płynów, niż dostarczamy w pożywieniu, może dojść do groźnego dla zdrowia i życia odwodnienia. W jego wyniku zatruwamy się ubocznymi produktami przemiany materii. Aby do tego nie dopuścić, dorosły człowiek powinien wypijać średnio tyle litrów napojów, ile stanowi 2-4 procent wagi jego ciała. Dla przykładu: osoba ważąca 70 kg musi przyjąć od 1,4 do 2,8 l płynów w ciągu jednego dnia. Kto jest najbardziej zagrożony udarem słonecznym? Co robić, żeby go uniknąć? Tego dowiesz się z dalszej lektury.
Zasłabnięcia i zaostrzenie chorób przewlekłych w letnie dni grożą kobietom przechodzącym klimakterium, ale także młodszym – w trakcie miesiączki.
Problemy mogą się pojawić u ludzi otyłych, cierpiących na kamicę nerkową lub choroby układu oddechowego. Na upały muszą szczególnie uważać osoby w podeszłym wieku, chore na serce i nowotwory, a także nadciśnieniowcy.
Najpoważniejszą konsekwencją przegrzania głowy i karku przez palące słońce jest udar cieplny. Może wystąpić również, gdy przebywamy w dusznej, wilgotnej i gorącej atmosferze albo po zbyt intensywnym wysiłku fizycznym.
Mechanizm zaburzeń wiąże się z nagromadzeniem zbyt dużej ilości ciepła w naszym ciele. Wtedy spada zdolność ochładzania się organizmu poprzez naturalne pocenie, co z kolei zmniejsza oddawanie ciepła do otoczenia.
Na udar cieplny szczególnie narażone są dzieci i seniorzy, gdyż ich termoregulacja nie funkcjonuje prawidłowo.
W takiej chwili pojawia się uczucie osłabienia, bóle i zawroty głowy, a także dreszcze oraz gorączka przekraczająca 39°C. Skóra staje się wysuszona i zaczerwieniona. Mogą pojawić się nudności i wymioty. Wielokrotnie dochodzi do zaburzeń świadomości, a nawet utraty przytomności.
Poza odpowiednim nawadnianiem organizmu trzeba unikać przegrzania. W domu, pracy czy samochodzie niektórzy z nas mogą korzystać z dobrodziejstw klimatyzacji. Trzeba jednak pamiętać, by nie za często zmieniać temperaturę otoczenia, bo może dojść do szoku termicznego albo wystąpienia infekcji. Dla osób starszych i dzieci najlepszym rozwiązaniem będzie wentylator.
O ile to możliwe, należy unikać wychodzenia z domu na pełne słońce w godzinach od 10 do 16.00. Zalecane jest ubieranie się w luźne, jasne, przewiewne ubrania z naturalnych włókien i noszenie czapek z daszkiem, chust lub kapeluszy z dużym rondem. Warto też zaopatrzyć się w dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne, by chronić oczy, oraz kremy z wysokimi filtrami UVA i UVB.