Jak uniknąć zagrożeń wynikających z użytkowania komputera?
Używamy komputerów sporo, w pracy, w domu, w szkole, na uczelni – wszędzie. Komputery stały się naszą codziennością i ułatwiają nam życie na każdym kroku. Korzystanie z laptopów czy komputerów stacjonarnych jest wpisane w plan naszego dnia prawie tak samo jak obiad czy poranna toaleta, a większość osób nie wyobraża sobie życia bez dostępu do komputera i Internetu. Jednak ryzyko jakie płynie z częstego korzystania z komputera jest ogromne, jesteśmy nieświadomi faktu, że sami sobie szkodzimy. Tak więc warto dowiedzieć się jak bezpiecznie korzystać z naszych elektronicznych przyjaciół.
Głównymi obawami z jakimi możemy się spotkać długotrwale używając komputer to:
- narażenie na promieniowanie elektromagnetyczne
- ciepło z laptopa
- wystawienie na działanie światła niebieskiego (zwłaszcza w nocy)
- wady postawy
To tylko kilka największych obaw i problemów z jakimi możemy się spotkać korzystając z komputerów czy laptopów. Oczywiście nie powinniśmy się bać i unikać technologii, lecz powinniśmy korzystać z naszych urządzeń z głową.
Jak uniknąć zagrożenia?
Teraz na pewno każdy zastanawia się jak uniknąć zagrożenia. Otóż jest kilka sposobów, aby ograniczyć na przykład działanie szkodliwego promieniowania elektromagnetycznego. Najlepiej jest trzymać urządzenia w miarę jak najdalej od naszego ciała, aby zminimalizować siłę promieniowania. Na rynku dostępna jest również podkładka pod laptopa, która ma za zadanie chronić nas przez szkodliwym promieniowaniem i blokować wszystkie częstotliwości wychodzące z komputera. Z podkładki należy korzystać kiedy trzymamy laptopa na kolanach ale nadaje się również, nawet jeśli używamy laptopa na biurku.
Istnieje wiele badań naukowych potwierdzających tezę, że światło niebieskie emanujące z ekranów urządzeń elektrycznych może zakłócić rytm dobowy organizmu i tłumić produkcję melatoniny. Niektórzy naukowcy twierdzą nawet, że zakłócenie naturalnego rytmu dobowego może przyczynić się do otyłości oraz zwiększyć ryzyko zachorowania na różne przewlekłe choroby.
Długotrwałe siedzenie przed komputerem skutkuje nie tylko wadą postawy ale również niesie ze sobą ryzyko nadmiernej otyłości, zachorowania na nowotwór płuc, macicy czy prostaty oraz choroby związane z układem krwionośnym. Siedząc spalamy o połowę mniej kalorii niż na przykład wykonując lekkie czynności w domu takie jak ścieranie kurzy. Długotrwałe siedzenie skutkuje również zanikiem mięśni i może powodować uporczywe bóle pleców.