Reklama

Jak uniknąć zawału serca?

Rozróżnianych jest około 250 tzw. czynników ryzyka chorób układu krążenia, w tym także tych zwiększających prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca. Poza predyspozycjami genetycznymi, na które de facto albo nie mamy wpływu, albo jest on niewielki, istnieje cały szereg obciążeń, które możemy zneutralizować, zmieniając odpowiednio swój styl życia. Sprawdź, jak możesz sobie pomóc i przy niewielkim nakładzie sił i wyrzeczeń uniknąć zawału serca.

Na początek profil osobisty potencjalnego zawałowca:

- Najbardziej narażone na chorobę niedokrwienną serca są osoby bardzo aktywne, dynamiczne i nadmiernie ambitne.

- W grupie wysokiego ryzyka są także ci, którzy żyją w ciągłym biegu czy stresie i jednocześnie zapominają o jakiejkolwiek aktywności fizycznej, palą papierosy oraz jedzą nieregularnie i niezdrowo.

- Nasze serce starzeje się w bardzo szybkim tempie i z czasem przestaje właściwie pracować. Badania dowodzą, że przeciętny Polak ma serce starsze od siebie o nawet 10 lat.

- Niewydolność serca, choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze czy zaburzenia rytmu serca to typowe schorzenia, z którymi zmagają się obecnie 40-latkowie czy 50-latkowie.

Reklama

Jak możemy sobie pomóc? Oto kilka porad, które pomogą zapobiegać chorobom serca:

Aktywność fizyczna

Nie musisz narażać się na nadmierny wysiłek, żeby twoje działania przyniosły efekty. Bieganie, spacery, jazda na rowerze, taniec - to tylko niektóre z aktywności, które pomogą polepszyć kondycję naszego serca. Dodatkowo regularnie ćwicząc - średnio poświęcając na to tygodniowo około dwie i pół godziny - sprawiasz, że jest ono silniejsze i jednocześnie obniżasz tak zwane tętno spoczynkowe.

Regularnie kontroluj ciśnienie krwi

Utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi pomaga obniżyć ryzyko wystąpienia chorób serca, dlatego powinniśmy je regularnie kontrolować. Pamiętaj, że wszelkie wahania mogą świadczyć o zaburzeniu. Kup w aptece aparat do mierzenia ciśnienia i sprawdź, czy mieści się ono normie.

Zdrowa dieta

Zbilansowana, pełna składników odżywczych dieta to podstawa sukcesu. Wyłącz ze swojego jadłospisu produkty bogate w niezdrowe tłuszcze trans, sól i cukier, które zwiększają ryzyko wystąpienia chorób serca. Postaw na chude mięso, owoce, produkty pełnoziarniste, warzywa, nasiona i rośliny strączkowe, a twój organizm ci podziękuje.

Stres

Przewlekły stres może przyczynić się do wystąpienia udaru mózgu, zawału serca lub nawet nagłego zgonu. Zapewnij sobie codziennie odpowiednią dawkę relaksu i pozbądź się negatywnych emocji. Idź na basen, siłownię, spacer z psem albo obejrzyj komedię. Staraj się również unikać sytuacji, które sprawiają, że czujesz się podenerwowana i przestraszona.

Nie pal

Jeśli jesteś palaczem, najlepsze co możesz zrobić dla swojego serca, to rozstać się z nałogiem. Badania dowodzą, że ludzie, którzy palą papierosy, są o 30 procent bardziej narażeni na ryzyko wystąpienia i rozwój chorób serca. Pamiętaj też, że równie niebezpieczne dla twojego zdrowia jest tak zwane palenie bierne.

Schudnij, jeśli to konieczne

Zadbaj nie tylko o wygląd, ale przede wszystkim o zdrowie i dobre samopoczucie. Jeżeli twoja waga przekracza zalecany poziom, postaraj się zrzucić zbędne kilogramy. Odciążysz swoje serce i jednocześnie zminimalizujesz ryzyko wystąpienia wielu chorób, w tym sercowo-naczyniowych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: atak serca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy