Reklama

Jak utrzymać prawidłową postawę ciała?

Praca biurowa, brak ćwiczeń i ciągłe zmęczenie mogą mieć poważny wpływ na zdrowie, szczególnie na kręgosłup. Nie myślimy o tym zbyt często, a większość z nas zaczyna na to zwracać uwagę dopiero, gdy pojawia się ból. Prawda jednak jest taka, że ​​im wcześniej zaczniemy dbać o naszą postawę, tym mniejsze ryzyko, że stracimy sprawność w podeszłym wieku. To nie przesada. Postawa może mieć wpływ na krążenie krwi, oddychanie oraz wiele innych rzeczy. Oto kilka wskazówek, jak poprawić swoją postawę:

Rozciąganie

Praca przy biurku jest jednym z największych wrogów poprawnej postawy. Kiedy raz usiądziesz przed komputerem, możesz wpatrywać się w ekran godzinami i w zasadzie zapominasz się poruszać. Rób sobie przerwy: wstań, rozprostuj się i przejdź się przez kilka minut co pół godziny. Nawet gdy siedzisz, możesz wykonywać ćwiczenia „pingwina”: dotknij ramion dłońmi i wymachuj zgiętymi łokciami. Zauważ, jak plecy się prostują. Wystarczy zaledwie 30 sekund.

Biurko, przy którym się stoi

Jeśli nie możesz pozwolić sobie na wstawanie od biurka co pół godziny – w końcu to może być niepożądane rozproszenie, jeśli pracujesz nad czymś, co wymaga dużego skupienia – pomyśl o biurku, przy którym można stać. Za takim biurkiem będziesz w stanie poruszać się podczas pracy. Zyskasz dużo, a stracisz tylko swoją złą postawę. W porządku, możesz robić przerwy, aby usiąść od czasu do czasu, nikt nie chce naśladować kolumny przez osiem godzin dziennie.

Reklama

Zadbaj o swoje stopy

Nie mamy na myśli szorowania i nawilżania, a coś o wiele ważniejszego: stanie na nich we właściwy sposób. Większość z nas kładzie większy ciężar na pięty, co właściwie uszkadza stopy. Największa masa powinna być położona na poduszki stóp, a do zachowania prawidłowej postawy, powinny one być one rozstawione na szerokość ramion. Niestety, nie mamy nic dobrego do powiedzenia o wysokich obcasach. Noś je, ale chodź boso, kiedy tylko masz ku temu okazję.

Pozycja głowy

Jednym ze sposobów, aby sprawdzić, czy twoja postawa jest właściwa, sprawdź, gdzie twoje uszy są w stosunku do ramion. Jeśli są one ustawione w jednej linii, twoja pozycja jest prawidłowa. Jeśli twoje uszy są przed ramionami, to twoja postawa nie jest właściwa. Można to naprawić za pomocą prostego ćwiczenia: na zmianę unoś i opuszczaj podbródek, tak jakbyś chciała dotknąć nim gardła. Zachowaj tę pozycję przez pięć sekund. Jeśli robisz to dziesięć razy dziennie, mięśnie na karku staną się bardziej elastyczne i twoja postawa poprawi się.

Uważaj na swoje ramiona

Siedzenie prosto jest jednym ze sposobów upewnienia się, że utrzymujesz prawidłową postawę, ale trudno wyrobić sobie taki nawyk, zwłaszcza, jeśli pracujesz przy biurku. Jak wiec uzyskać lepszą postawę? Możesz skorzystać z narzędzi pomocniczych, takich jak poduszka wspierająca odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Wypróbuj również to ćwiczenie: opuszczaj ramiona i podnoś je z powrotem, a następnie rozciągaj łokcie starając się dotknąć nimi pasa.

Kolana i palce

Zapomnij o zakładaniu nogi na nogę. Trzymaj obie stopy na podłodze z kostkami wysuniętymi przed linię kolan. Ponadto, kolana powinny być na wysokości bioder lub niższej. Za trudne? Cóż, nie trzeba utrzymywać tej pozycji przez cały dzień. Pamiętasz, co powiedzieliśmy o wstawaniu i poruszaniu się regularnie? To jest po prostu to, co kręgarze polecają jako ćwiczenia na właściwą pozycję siedzącą.

Joga i pilates

Jak zapracować lepszą postawę? Spróbuj jogi lub pilatesu. Najsilniejszymi mięśniami ciała są te na biodrach, ale jeśli nie będziesz ich wykorzystywać, osłabną, co wpłynie na twoją postawę. Joga i pilates to dobre sposoby na zachowanie tych mięśni w dobrej kondycji. Jeśli są one w dobrym stanie, będą lepiej wspierać plecy. Poza tym, joga i podobne ćwiczenia są korzystne dla całego ciała i pomagają zmniejszyć stres, który przyczynia się do powstania nieprawidłowej pozycji.

Ćwicz równowagę

Oto kolejna świetna wskazówka, w jaki sposób uzyskać lepszą postawę – zdejmij swoje wysokie obcasy i zacznij chodzić pieszo i boso po plaży lub w lesie. Nierówna powierzchnia jest kluczem do tego ćwiczenia. Celem jest, aby wydostać się z komfortu z gładkich powierzchni, do których jesteśmy przyzwyczajeni i postawić swoim stopom wyzwanie. W ten sposób można także korzystać z całego systemu wsparcia: kostek, kolan, bioder i pośladków. Będzie to również poprawić koordynację, zwłaszcza, jeśli zrobisz to boso, ponieważ receptory nerwowe w podeszwach stóp przekazują sygnały pochodzące z powierzchni po której spacerujesz boso.

Bądź cierpliwa

Zła postawa nie rozwija się przez tydzień, ale walka z nią trwa dłużej. To zła wiadomość. Dobrą wiadomością jest to, że wszystko da się naprawić, pod warunkiem, że zaczniesz pracować nad tym możliwie wcześnie. Możesz spróbować konsultacji z lekarzem, aby zobaczyć dokładnie, jaki jest twój problem – istnieje wiele wad postawy, dotyczących różnych części ciała. Jeśli zdecydujesz się pracować nad tym samodzielnie, to pamiętaj: ruszaj się, rozciągaj i nie garb się.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy