Jak wesprzeć pracę wątroby?
Wątroba pełni wiele ważnych funkcji, które mają wpływ na codzienne procesy życiowe. Jest odpowiedzialna za przetwarzanie pokarmu na energię czy usuwanie toksyn z organizmu. W narządzie tym gromadzone są cenne składniki i minerały, takie jak żelazo czy witamina B12. Aby dodatkowo go nie obciążać, trzeba zadbać o zdrowy tryb życia oraz zbilansowaną dietę. Należy również pomyśleć o profilaktycznych badaniach i regularnej aktywności fizycznej. Jak wesprzeć pracę wątroby? Co jest dla niej najlepsze? Wszystko wyjaśniamy w tym artykule.
Pierwszą z kluczowych ról, jaką odgrywa wątroba, jest funkcja detoksykacyjna. To proces, który polega na oczyszczaniu i filtrowaniu krwi z toksycznych substancji. Dotyczy to zarówno tych wytwarzanych przez organizm, jak i dostarczanych z zewnątrz. Neutralizuje ona również szkodliwe działanie alkoholu, nikotyny czy strychniny. Ponadto wątroba produkuje żółć, która wchłania i trawi tłuszcze oraz witaminy rozpuszczalne w lipidach (D, E, K i A). Narząd ten wspiera też funkcje odpornościowe, zmniejszając szkodliwe działanie wirusów, grzybów, bakterii i pasożytów.
Kolejną ważną funkcją wątroby jest jej zdolność magazynowania glikogenu, czyli zapasowego cukru. Kiedy organizm potrzebuje dodatkowej energii, wątroba przekształca go w glukozę. Ponadto narząd ten przechowuje cenne składniki, między innymi witaminę A, B12, C, D oraz żelazo. W tym miejscu warto też wspomnieć o funkcji filtracyjnej wątroby. Przetwarza ona zużyte czerwone krwinki, aby część z nich mogła zostać ponownie wykorzystana. Te erytrocyty, które nie mogą zostać ponownie użyte, są wydalane z organizmu.
Polecamy: Biały nalot na języku: Jak się go pozbyć? Co może oznaczać?
W szczególności o swoją wątrobę powinny zatroszczyć się osoby nadużywające alkoholu. Z czego to wynika? Związek ten może powodować zapalenie lub marskość wątroby. W tym przypadku zaleca się zrobienie szczegółowych badań, takich jak próby wątrobowe czy USG jamy brzusznej.
Drugim niebezpiecznym czynnikiem jest otyłość, spowodowana tłustą lub ciężkostrawną dietą. Zbyt duża ilość tłuszczów i cukrów oraz brak ruchu prowadzi do stłuszczenia wątroby. Krople tłuszczu odkładają się w komórkach narządu i mogą sprzyjać rozwinięciu się stanu zapalanego.
Pracę tego narządu można wspierać na wiele sposobów. Pomimo tego, że wątroba posiada duże zdolności regeneracyjne, także ona ma swoje ograniczenia. Złe nawyki z przeszłości z pewnością będą miały wpływ na jej zdrowie. Bardzo ważna jest aktywność fizyczna: dzięki niej z organizmu wydalane są toksyczne substancje i zmniejsza się ilość tkanki tłuszczowej wokół wątroby.
Kolejnym ważnym aspektem jest ochrona wątroby przed wirusami, które powodują ostrą niewydolność tego narządu. Aby zapobiec chorobom wirusowym, należy przestrzegać zasad higieny: często myć ręce oraz używać sterylnego sprzętu podczas zabiegów. Warto również poprosić lekarza o przepisanie skierowania na badania profilaktyczne w celu wykluczenia nieprawidłowości w pracy wątroby.
Dla wątroby najlepsza jest dieta lekkostrawna, która powinna zawierać dużo świeżych warzyw i owoców. Do swoich posiłków włącz na przykład grejpfruty, ponieważ oczyszczają i regenerują komórki tego narządu. Pamiętaj też, aby unikać smażenia na głębokim oleju, a zamiast tego wybrać gotowane lub duszone na parze posiłki. W jadłospisie warto jednak uwzględnić produkty zawierające zdrowe kwasy tłuszczowe. Ich źródło to między innymi awokado, które zmniejsza poziom złego cholesterolu i jest lekkostrawne. Obecność dobrego tłuszczu w diecie to istotna kwestia, ponieważ w nim rozpuszczają się witaminy, wpływające na pracę wątroby.
Pożądane w diecie dla wątroby są także nabiał, ryby oraz chude mięso. Produkty te zawierają białko, które pokrywa zapotrzebowanie na aminokwasy. Posiłki dobrze podzielić na mniejsze porcje i spożywać je pięć, a nawet sześć razy dziennie. Należy również pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu (około dwóch litrów wody na dobę).
Zioła i przyprawy są naturalnymi produktami, które często korzystnie wpływają na pracę wielu narządów w organizmie człowieka. Ich potencjał był doceniany przez naszych przodków, warto więc wykorzystać ich lecznicze właściwości. Które z nich najlepiej działają na wątrobę?
- Korzeń mniszka lekarskiego: Ma on działanie oczyszczające wątrobę z toksyn, a ponadto stymuluje wydzielanie soków żołądkowych oraz żółci. Dzięki temu przyspiesza przemianę materii i ułatwia trawienie. Ponadto korzeń mniszka łagodzi stany zapalne wątroby i przewodów żółciowych oraz zwiększa przepływ soków trawiennych.
- Czarnuszka: Ma dobry wpływ na układ pokarmowy, pobudza wydzielanie soków trawiennych i żółci, a tym samym usprawnia trawienie. Działa również ochronnie na miąższ wątroby i wspomaga jej regenerację, a do tego wpływa na regulację poziomu cholesterolu. Aby wesprzeć pracę wątroby, warto przyjmować preparaty zawierające zmielone ziarna czarnuszki lub pić olej czarnuszkowy (dorośli: od 1 do 2 łyżeczek przed każdym posiłkiem).
- Pokrzywa zwyczajna: Zioło to wykazuje duże właściwości przeciwzapalne i poprawia pracę tego narządu. Usprawnia również procesy metaboliczne zachodzące w wątrobie i działa oczyszczająco. Picie naparu z pokrzywy zwyczajnej zaleca się osobom chcących oczyścić wątrobę z toksycznych substancji.
- Kurkuma: Do jej największych zalet należy oczyszczanie organizmu, dzięki czemu wątroba jest mniej narażona na szkodliwe działanie toksyn. Ponadto przyprawa ta generuje większe wydzielanie żółci przez wątrobę. Sprawia to, że narząd oczyszcza się z resztek produktów przemiany materii i pracuje wydajniej.
Zobacz też:
Zawał i co dalej? Życie zawałowca zmienia się na zawsze
Zapalenie oskrzeli - rodzaje i powikłania po chorobie
Znasz go z maści do oczu, ale pomoże też w cukrzycy. Ziele świetlika lekarskiego