Reklama

Jak wpływają na nas hormony tarczycy?

Tarczyca jest małym gruczołem, który osiąga około 4 cm wielkości. Mimo swojego niewielkiego rozmiaru pełni ważne funkcje w naszym organizmie. Okazuje się, że jej funkcjonowanie jest kluczowe dla działania wielu narządów. Tarczyca wytwarza oraz dystrybuuje hormony do wszystkich komórek organizmu. Jeśli działa nieprawidłowo, narażeni jesteśmy na różne, czasem groźne schorzenia. Jak wpływają na nas hormony tarczycy? Na jakie dolegliwości jest ona podatna? Przekonajmy się.

Czym jest tarczyca?

Tarczyca jest nieparzystym gruczołem, który występuje w ciele wszystkich kręgowców. U człowieka znajduje się w dolnej części szyi i osiąga niewielkie rozmiary. Szacuje się, że u osoby zdrowej waży od 30 do 60 gramów. Zbudowana jest z dwóch płatów bocznych połączonych ze sobą cieśnią, inaczej zwaną węziną. Kształtem przypomina motyla z rozpostartymi skrzydłami.

Jaką rolę pełni tarczyca?

Tarczyca odgrywa kluczową rolę w organizmie. To ona wytwarza ważne hormony oraz rozprowadza je do każdej komórki ciała. Odpowiada za produkcję trójjodotyroniny oraz tyroksyny. Katalizatorem jest powstająca w przysadce mózgowej tyreotropina, która pełni ważną funkcję w prawidłowym działaniu tarczycy i odpowiednim wydzielaniu przez nią hormonów. Aby działać cały czas bez zarzutu, tarczyca potrzebuje jodu. Prawidłowy stan tego ważnego gruczołu określany jest mianem eutyreozy.

Reklama

Hormony produkowane przez tarczycę

Produkowane przez tarczycę hormony pełnią szereg ważnych funkcji w organizmie. Tyroksyna odpowiada za procesy związane z metabolizmem. Wpływa ponadto na działanie gruczołów płciowych oraz stymuluje układ sercowo-naczyniowy. Jednak najważniejszą jej funkcją jest udział w przemianie trójjodotyroniny, która pełni kluczową rolę w prawidłowym kształtowaniu się układu nerwowego oraz odpowiada za prawidłowy wzrost i rozwój młodego organizmu.

Choroby tarczycy

Tarczyca narażona jest na szereg schorzeń, które powodują, że hormony mogą nie docierać do komórek organizmu. Często dochodzi do zaburzeń jej pracy. Wtedy mamy do czynienia z nadczynnością albo niedoczynnością tarczycy. Gruczoł ten podatny jest również na zapalenia, powiększenie oraz obecność guzków.

Niedoczynność tarczycy

Z niedoczynnością tarczycy mamy do czynienia wtedy, gdy poziom hormonów przez nią wyprodukowanych jest mniejszy, niż wynosi zapotrzebowanie organizmu. Jak to się objawia? Chory przede wszystkim odczuwa permanentne zmęczenie, wykonując nawet niewielkie aktywności, oraz cierpi na zaburzenia snu. Ponadto pojawia się dokuczliwy ból mięśni i stawów, którym towarzyszą problemy dermatologiczne w postaci przesuszonej skóry. Można zauważyć również osłabioną kondycję włosów, które stają się bardzo łamliwe. Jeśli dochodzi do niedoczynności tarczycy, może nastąpić wzrost masy ciała, a kobiety mogą borykać się z zaburzonym cyklem miesiączkowym.

Nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy objawia się wzmożoną produkcją hormonów przez gruczoł. Do takiego stanu dochodzi w następstwie wystąpienia guzków na tarczycy albo na skutek choroby Gravesa-Basedowa. Jak rozpoznać, że mamy zbyt dużą ilość hormonów w organizmie? Przede wszystkim chory jest bardzo nerwowy oraz towarzyszą mu problemy z układem trawiennym. Często występują duszności oraz kołatanie serca. Osoba, która cierpi na nadczynność, nadmiernie się poci oraz jest wrażliwa na zmiany temperatury. Tak samo jak przy niedoczynności charakterystyczne są problemy ze skórą, włosami i paznokciami.

Choroba Hashimoto

Ta choroba o egzotycznie brzmiącej nazwie ma podłoże autoimmunologiczne. Wiąże się z przewlekłym stanem zapalnym tarczycy i przyczynia się do niedoczynności gruczołu. Nie do końca zostały poznane przyczyny wystąpienia choroby Hashimoto. Najczęściej objawia się ona chronicznym zmęczeniem, któremu towarzyszy nagły przyrost masy ciała. Schorzenie powoduje również bóle mięśniowo-stawowe oraz problemy z koncentracją.

Leczenie chorej tarczycy

Leczenie schorzeń tarczycy polega przede wszystkim na podaniu odpowiednich środków farmakologicznych. Poza tym prawidłowe działanie tego gruczołu jest uzależnione od obecności jodu w organizmie. Należy jednak uważać, aby nie przekraczać odpowiedniej dawki tego pierwiastka, gdyż może on przyczyniać się do nadczynności oraz niedoczynności tarczycy. W celu dobrania odpowiedniej terapii, należy udać się do endokrynologa, który wykona szereg badań i oceni, w jaki sposób najlepiej pomóc tarczycy. W niektórych przypadkach pomocny będzie zabieg operacyjny, który polega na usunięciu gruczołu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: tarczyca | tarczyca dieta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama