Reklama

Jak wspomóc pracę wątroby?

Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów. Odpowiada przede wszystkim za prawidłowe trawienie, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że dzięki niej zachodzi o wiele więcej procesów w organizmie. Odpowiada m.in. za odporność, wytwarza enzymy i żółć, a także pomaga usuwać toksyny czy magazynuje witaminy. O wątrobie przypominamy sobie dopiero wtedy, kiedy zaczyna pracować nieprawidłowo. Niestety, jej przeciążenie nie objawia się w oczywisty sposób. Jest bardzo słabo unerwiona i nie boli, dlatego trzeba uważnie obserwować inne symptomy. Można także wspomóc jej pracę rezygnując z niektórych nawyków oraz spożywać pewną grupę produktów.

Wątroba i jej funkcje

Wątrobę określa się jako narząd wielofunkcyjny. Odpowiada za procesy metaboliczne (m.in. za trawienie węglowodanów i puryn), syntetyczne (usprawnia krzepnięcie krwi, pomaga wydalać tłuszcze, przetwarzać cholesterol, trójglicerydy i enzymy), a także filtrujące i oczyszczające. Co wpływa na pracę wątroby? Przede wszystkim nasze codziennie przyzwyczajenia oraz dieta uboga w składniki odżywcze.

Co szkodzi wątrobie?

Powszechnie przyjmuje się, że wątrobie najbardziej szkodzi alkohol, co jest oczywiście prawdą. Ale nie tylko. Potrawy obfitujące w tłuszcz (szczególnie trans) i cukry, a także dania gotowe i wysoko przetworzone sprawiają, że narząd ten pracuje bardziej intensywnie. Wątrobie nie sprzyja długotrwałe przyjmowanie leków oraz niedobory witamin i minerałów. Warto wiedzieć, że palenie papierosów jest szkodliwe nie tylko dla płuc. Znajdujące się w nich trujące substancje powodują, że wątroba musi wykonać dodatkową pracę, aby szybko pozbyć się ich z organizmu.

Reklama

Jak rozpoznać, że wątroba działa nieprawidłowo?

Wątroba jest słabo unerwiona, dlatego nie boli. Jest otoczona innymi narządami, więc powiększenie wątroby może powodować dyskomfort w jamie brzusznej. Jakie są objawy nieprawidłowej pracy wątroby? Przede wszystkim zmęczenie, problemy żołądkowe i trawienne. Często dochodzą do tego obrzęki i powiększenie obwodu brzucha. Może również występować zmiana koloru moczu (jest on zdecydowanie ciemniejszy), swędzenie skóry czy krew w stolcu.

Z tego należy zrezygnować

Zauważając pierwsze symptomy przeciążonej wątroby niezwłocznie należy ograniczyć używki. Najlepiej w ogóle zrezygnować s zarówno z palenia tytoniu, jak i spożywania alkoholu, gdyż po pewnym czasie wątroba będzie w stanie samodzielnie się zregenerować. Aby dać wątrobie odpocząć i ją wspomóc, dobrze jest także zmienić swoją codzienną dietę. Zrezygnować z tłuszczów, dań gotowych i bardzo przetworzonych.

Jak pomóc wątrobie?

Jakie produkty mogą pomóc wątrobie? Najlepiej sięgnąć po warzywa i owoce, a szczególnie te, które posiadają dużo błonnika (np. brokuły, marchew, karczochy, cebula, bataty, brukselka, kalarepa, kalafior, cukinia, szpinak, kukurydza, strączki i bakłażan). Nie trzeba rezygnować z mięsa, ale lepiej wybierać chudy drób oraz ryby. Zamiast je smażyć, będą równie wyśmienicie smakować w potrawach duszonych, pieczonych czy gotowanych na parze.

Zioła od zadań specjalnych

Aby poprawić funkcjonowanie wątroby, warto również sięgnąć po naturalne sposoby. Wysoką skuteczność wykazują ziołowe napary, które pomagają w detoksykacji organizmu, a także łagodzą stany zapalne oraz ułatwiają trawienie. Na pierwszym miejscu plasuje się ostropest plamisty, który wykazuje najlepszą skuteczność. Ale to nie wszystko. Można również popijać napary (szczególnie po posiłkach) wykonane z korzenia lukrecji, z kwiatów nagietka i jaśminu, berberysu czy korzenia mniszka lekarskiego.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: choroby wątroby | wątroba
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy