Reklama

Jak wykorzystać geranium w celach leczniczych?

Geranium - potocznie zwane anginką - właściwości leczniczych posiada bez liku, dlatego z pewnością warto pielęgnować tę roślinkę w domu. Zwłaszcza, że nie należy do nadmiernie wymagających i jest bardzo łatwa w uprawie. Pomoże nam między innymi przy migrenach stanach zapalnych jamy ustnej, bólach zęba lub gardła, na odleżyny, czyraki, egzemę, a ponadto złagodzi nerwobóle i dolegliwości stawowe. Warto zaznaczyć także, że po potarciu szorstkiego listka można poczuć specyficzny aromat. Podpowiadamy, jak przyrządzić na bazie liści rośliny leczniczą nalewkę, napar lub okład.

Cenne składniki i właściwości geranium

Geranium stanowi przede wszystkim bogate źródło olejków eterycznych, a tym samym cennych flawonoidów, alkaloidów, kwasów organicznych, witaminy C, gorczyc, geraniolu, cytroelolu oraz pinenu. To właśnie dzięki tym składnikom wykazuje szereg właściwości zdrowotnych. Medycyna naturalna przekonuje, że geranium wykazuje zdolności przeciwwirusowe, eliminuje bakterie, skutecznie odkaża i niweluje rozmaite bóle. Jak wykorzystać geranium w lecznictwie? Z kilku zmiażdżonych liści geranium można przygotować okład i dzięki niemu zwalczyć uporczywe bóle migrenowe, reumatyczne czy nerwobóle. Z kolei włożony do ucha lekko zgnieciony liść geranium złagodzi dolegliwości związane z infekcją.

Reklama

Napar z geranium

Zwolennicy medycyny naturalnej zalecają również napar sporządzany na bazie liści geranium. Przestudzony specyfik warto wykorzystać w stanach zapalnych do płukania jamy ustnej, przy bólu zęba lub gardła. Można także nasączyć nim gazę i przykładać na odleżyny, czyraki, egzemę lub przemywać nim chorą skórę.

Jak przygotować napar z geranium?

Kilka świeżych liści geranium zalej szklanką wrzątku. Zaparzaj pod przykryciem przez dwadzieścia minut, a następnie odcedź.

Nalewka z geranium

Równie dobroczynnie na nasze zdrowie jak napar z geranium wpływa przyrządzona na jego bazie nalewka. Dodana do herbaty (w ilości dwudziestu-trzydziestu kropli) działa wzmacniająco i przeciwzapalnie przy infekcjach. Można również ją wcierać w bolące stawy, wcześniej rozcierając ją w dłoniach.

Jak przygotować nalewkę z geranium?

Cztery łyżki drobno pokrojonych listków wraz z łodyżkami wsyp do butelki z ciemnego szkła. Zalej 0,5 l wódki, odstaw na dziesięć dni. Codziennie wstrząśnij buteleczką.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: geranium właściwości | Geranium | geranium zastosowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy