Reklama

Reklama

Jak wzmacniać odporność latem

Gdy organizm będzie w dobrej formie, nie zaszkodzą nam spartańskie warunki urlopowe, relaks na kocu ani pluskanie się w chłodnej wodzie.

Praktyczne rady lekarza

Aby zmniejszyć ryzyko infekcji: wybieraj do kąpieli sprawdzone miejsca (plaża, basen), od razu zmieniaj mokry kostium na suchy, dokładnie osuszaj okolice intymne – wilgoć i ciepło sprzyjają namnażaniu drobnoustrojów, na co dzień zakładaj bawełnianą bieliznę, majtki typu figi lub bokserki, zanim zanurzysz się w wodzie, delikatnie opłucz nią ciało.

Pomocna dieta i higiena

Mają korzystny wpływ na ochronną mikroflorę w organizmie: pokarmy zawierające dobroczynne bakterie kwasu mlekowego (fermentowane produkty mleczne, kiszone warzywa).

Niepożądane w menu: produkty z dużą zawartością cukru – sprzyja namnażaniu chorobotwórczych bakterii.

Reklama

Polecane nawyki: mycie okolic intymnych specjalnym płynem do higieny podczas miesiączki stosowanie podpasek zamiast tamponów i częste ich wymienianie.

Naturalne kuracje

Raz dziennie szklanka soku z żurawiny: działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo, zapobiega infekcjom układu moczowego, które drogą wstępującą mogłyby przenieść się na jajniki.

Przeciwzapalna kąpiel: 10 dkg suszonych liści szałwii zalej 5 litrami zimnej wody i pozostaw pod przykryciem 12 godzin podgrzej (nie doprowadzając do wrzenia), przecedź, macerat wlej do wanny z ciepłą wodą zalecany czas kąpieli: ok. 20 min po kąpieli odpocznij godzinę.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje