Jak wzmocnić układ nerwowy?
Układ nerwowy kontroluje wszystkie procesy i funkcje zachodzące w naszym organizmie. Od jego sprawnego działania zależy bardzo wiele – produkcja hormonów, tempo przemiany materii, a przede wszystkim nasze samopoczucie, zdolność koncentracji czy zasypiania. Niestety wystarczy długotrwały stres, przemęczenie czy bardzo trudna sytuacja emocjonalna, by nasz układ nerwowy został obciążony i wyczerpany. Szkodzi mu także niezdrowy styl życia i zła dieta. Jak szybko i skutecznie wzmocnić układ nerwowy? Jakich nawyków unikać, by lepiej się czuć i cieszyć się zdrowiem psychicznym i fizycznym?
Osłabienie układu nerwowego objawia się tzw. wyczerpaniem nerwowym, które może przypominać depresję. Nie mamy sił ani motywacji do działania, stale czujemy się zmęczeni i podenerwowani. Przyczyną jest długotrwały lub silny stres albo traumatyczne przeżycie. Zaburzeniom układu nerwowego sprzyja też silny niepokój i lęk (irracjonalny lub nie) oraz problemy z zasypianiem czy częste budzenie się w nocy. Warto wiedzieć, że przyczyną bezsenności i wyczerpania nerwowego mogą być niektóre leki. Tego typu efekty uboczne mają leki obniżające ciśnienie, przeciwbólowe a nawet przeciwdepresyjne.
Niekorzystnie na układ nerwowy wpływa również niezdrowy styl życia – nieregularne spożywanie posiłków, zbyt późne zasypianie, zaburzony rytm dobowy, a także brak aktywności fizycznej. Przyczyną może być również nadużywanie alkoholu i palenie papierosów.
Sposób odżywiania się ma ogromny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Kluczową rolę odgrywają produkty bogate w witaminy z grupy B. Stymulują one pracę mózgu, poprawiają pamięć i koncentrację, a także ułatwiają walkę ze stresem i bezsennością. Zmniejszą też ryzyko depresji. Najwięcej witamin z grupy B znajdziemy w orzechach, mięsie, warzywach (szczególnie w natce pietruszki, marchwi, sałacie i szpinaku), zbożach i żółtkach jaj.
Dla układu nerwowego cenne jest także mięso i ryby. Dostarczają one aminokwasów, które są budulcem neuroprzekaźników w mózgu i odpowiadają za funkcjonowanie centralnego układu nerwowego. Aminokwasy te w procesach metabolicznych są również przekształcane w hormony odpowiedzialne za nasz nastrój (dopaminę, adrenalinę czy serotoninę).
W codziennej diecie nie powinno też zabraknąć nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które są budulcem kory mózgowej. Największe ich ilości znajdziemy w tłustych rybach morskich (makrela, łosoś, sardynki), olejach roślinnych, awokado czy orzechach.
W stresujących sytuacjach warto też zadbać o odpowiednie stężenie kluczowych dla układu nerwowego pierwiastków: magnezu, cynku i selenu.
Regularna aktywność fizyczna to najlepszy sposób, by zachować zdrowie psychiczne. W trakcie wysiłku fizycznego wydzielają się bowiem hormony szczęścia odpowiedzialne za dobry nastrój i ułatwiające zasypianie. Wystarczy pół godziny ćwiczeń, jazda na rowerze czy spacer, by poprawić krążenie i dotlenić organizm.
Układ nerwowy a pasje i zainteresowania
W walce ze stresem pomocne są również pasje i zainteresowania. Skupienie się na ulubionej czynności (czytanie, malowanie, robótki ręczne, nauka języków obcych, gry karciane czy planszowe) sprawia, że zapominamy o stresujących sytuacjach i łatwiej jest pokonać nam lęk. To też najprostszy sposób, by poprawić sobie nastrój. Kluczem do sukcesu jest także pozytywne myślenie. Naukowcy udowodnili, że sposób naszego myślenia się utrwala – jeśli staramy się dostrzegać pozytywne aspekty życia, z czasem staje się to coraz łatwiejsze. Podobne mechanizmy działają jednak w drugą stronę – być może dlatego pesymiści znacznie częściej na wszystko narzekają.