Jak zapobiegać hemoroidom
Mogą przytrafić się każdemu, niezależnie od wieku. Sprzyja im m.in. siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, zaparcia.
Żylakom odbytu (czyli hemoroidom) sprzyja także ciąża i związane z nią zmiany hormonalne. Mówi się o skłonności genetycznej do hemoroidów. Żylakom odbytu najlepiej zapobiegać.
W codziennym jadłospisie powinno być wystarczająco dużo (ok. 30 g) błonnika. Jego źródłem są warzywa, owoce, grube kasze, pieczywo razowe. Należy też sporo pić - wody, herbatek ziołowych, soków warzywnych z miąższem. W ten sposób unikniemy zaparć, które są przyczyną hemoroidów.
Aktywność i zdrowe nawyki
Regularne, a najlepiej codzienne ćwiczenia (spacery, pływanie) zmniejszają ryzyko zaparć i nadwagi, które przyczyniają się do powstawania żylaków odbytu. Warto pamiętać o tym, żeby nie siedzieć zbyt długo (także w toalecie, wówczas w dolnym odcinku jelita powstaje ciśnienie zwiększające ryzyko hemoroidów).
Higiena
Nośmy przewiewną, luźną, bawełnianą bieliznę, a unikajmy stringów. Do codziennego podmywania się używajmy płynów neutralnym pH, z probiotykami.
Pierwsza pomoc
Jeśli jednak pojawią się nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból, świąd, pieczenie, zaczerwienienie okolic odbytu, warto sięgnąć po maści, żele i czopki dostępne bez recepty w aptece. Zawierają one substancje (zwłaszcza wyciągi roślinne) łagodzące stan zapalny.