Reklama

Jak zbilansować dietę wegańską

Weganizm to całkowita zmiana modelu żywienia, podkreślają dietetycy. Dlatego w przypadku diety jarskiej tak ważne jest właściwe zbilansowanie codziennego menu, aby uniknąć groźnych dietetycznych pułapek.

- Najłatwiej zbilansować dietę, jeśli rezygnujemy z mięsa jak drób, wieprzowina, wołowina, a nadal pozostają ryby, nabiał, jaja. Wtedy istnieje najmniejsze ryzyko niedoborów. Im więcej produktów pochodzenia zwierzęcego eliminujemy ze swojej codziennej diety, tym trudniej jest tę dietę zbilansować, ale zaznaczam, że nie jest to niemożliwe - wyjaśnia dr inż. Katarzyna Okręglicka.

Dietetyk podkreśla, że decydując się na tak drastyczną zmianę sposobu odżywiania, jaka jest dieta wegańska, należy na początek skonsultować się z lekarzem, który oceni stan naszego zdrowia i wskaże, czy taka dieta jest dla nas wskazana. Po drugie, warto zasięgnąć odpowiedniej wiedzy z zakresu dietetyk, bo jak się okazuje weganizm kryje w sobie wiele pułapek.

Reklama

- Mówiąc o weganizmie, trudno tu mówić o zmianie diety, to jest całkowita zmiana modelu żywienia. Dieta wegańska jest trudna do zbilansowania, wymaga ogromnej wiedzy i odpowiedniego planowania. Spontaniczne przechodzenie na taką dietę, bez wcześniejszego przygotowania się i zasięgnięcia niezbędnej wiedzy można negatywne skutki - podkreśla dietetyk.

Planując codzienne menu należy zadbać o dobre źródła białka. W tym wypadku wegetarianie najczęściej sięgają po soję, ale nie jest ona jedynym wegańskim substytutem mięsa.

- W diecie wegańskiej konieczne jest spożycie nasion roślin strączkowych. Nie ograniczajmy się wyłącznie do produktów sojowych. Warto do diety włączyć fasolę, ciecierzycę, cieciorkę. Bogatym źródłem białka i dobrych tłuszczów roślinnych są również orzechy - wylicza dietetyk.

W diecie nie może zabraknąć również produktów bogatych w węglowodany, takich jak kasze czy ryż. Jednak tu specjalistka radzi zwrócić uwagę na ilość spożywanych produktów z tej grupy.

- Produkty węglowodanowe - kasze czy ryż, ze względu na dużą zawartość błonnika należy nieco ograniczyć. Jednak nie można ich całkowicie wykluczyć z diety, bo są dobrym źródłem białka czy witaminy E. Znaczne spożycie błonnika pokarmowego może ograniczać wchłanianie niektórych składników mineralnych np. żelaza czy cynku - wyjaśnia dietetyk.

Choć dieta wegańska i wegetariańska wciąż wzbudzają wiele kontrowersji, nie należy ich demonizować. W niektórych przypadkach może okazać się ona remedium na choroby wynikające np. z nadwagi.

- Większość wegetarian i wegan to osoby, które nie mają problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. W wielu przypadkach, kiedy borykamy się z problemami dietozależnymi przejście na taką dietę może przynieść korzyści. Na pewno ograniczamy spożycie tłuszczów nasyconych, co sprzyja utrzymaniu masy ciała - dodaje dietetyk.

PAP life
Dowiedz się więcej na temat: dieta wegańska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy