Reklama

Jak zdiagnozować wrzody?

Zazwyczaj zaczyna się od kłucia lub pieczenia w okolicy nadbrzusza. Z czasem ból narasta, staje się także coraz bardziej palący i uporczywy. Charakterystyczne jest odczuwanie dyskomfortu dopiero ok. 1-3 godzin po zjedzeniu posiłku (najczęściej obfitego). Wrzodowe bolesności pojawiają się również po przebudzeniu, na czczo, choć zdarza się, że nagle wybudzają chorego ze snu. Bywa też, że wrzód długo nie powoduje wyraźnych objawów, co może doprowadzić do jego powiększania się, a nawet groźnej dla życia perforacji ściany żołądka i masywnego krwotoku.

Skąd ten problem?


Dolegliwość charakteryzuje się powstaniem ubytków w błonie śluzowej. Mogą one mieć one charakter wrzodów lub nadżerek. Przyczyn takiego stanu jest wiele, ale najczęstsze to zakażenie bakterią Helicobacter pylori.

Badania i leczenie

W celu potwierdzenia choroby wykonuje się badanie endoskopowe – gastroskopię. Jednocześnie pobiera się niewielkie wycinki błony śluzowej, które oddawane są do histopatologii.

Następnie przeprowadza się test urazowy (wykrycie enzymu produkowanego przez bakterię Helicobacter pylori). To właśnie on rozkłada kwas solny i umożliwia bakterii przeżycie w naszym organizmie.

Reklama

Leczenie polega na podaniu antybiotyków. Trzeba wziąć całą dawkę, ponieważ w przeciwnym razie choroba szybko powróci. Zaleca się także przyjmowanie leków zobojętniających kwas i zmniejszających jego wydzielanie. Zwykle są to głównie mleczka i pastylki do ssania. Dodatkowo należy przestrzegać podstawowych zasad higieny oraz unikać palenia tytoniu.

Co wolno jeść?

Należy unikać tłustego mięsa i ostrych przypraw. Dolegliwości może wywołać nawet kromka chleba razowego, dlatego zaleca się spożywanie wyłącznie białego pieczywa (najlepiej lekko czerstwego).

Do popijania posiłków idealna jest woda. Słodkie i kwaśne soki, szczególnie cytrusowe, mogą nasilać dolegliwości. Z tego samego powodu lepiej unikać esencjonalnych naparów i wypić domowy kompot, słabą herbatę lub kawę z mlekiem.

Alkohol zakazany

Pod żadnym pozorem nie wolno spożywać alkoholu! Można natomiast pokusić się o porcję sałatki jarzynowej, do której zamiast majonezu wystarczy dodać jogurt.

Trzeba również przetrwać bez pasztetów, karkówki i żeberek, za to skosztować pysznej pieczeni ze schabu środkowego lub chudej polędwicy.

Ciasta też nie są zupełnie skreślone z naszej listy. Warto tylko pamiętać, aby wybrać te, które nie zawierają tłustych kremów.

Cenne wskazówki

Dobrym sposobem na uniknięcie pieczenia i ucisku w żołądku jest rozłożenie posiłków na kilka mniejszych porcji. Żołądek nie powinien być przepełniony. Lepiej jeść często, a mało.

Zalecany jest też umiarkowany ruch, np. spacer do pobliskiego parku.

Uważaj, gdy zażywasz leki

Do powstawania wrzodów żołądka lub dwunastnicy przyczyniają się zwłaszcza medykamenty uśmierzające ból, produkowane na bazie kwasu acetylosalicylowego (aspiryna, polopiryna). Niebezpieczne dla żołądka mogą być również środki przeciwbólowe stosowane w chorobach reumatoidalnych, np. diklofenak.

Jeśli więc z powodu dyskopatii czy rwy barkowej lekarz zapisuje Ci te środki, poproś go również o receptę na leki osłaniające żołądek. Wrzodom sprzyja też nadużywanie suplementów, które zmieniają pH żołądka na zasadowe. Wtedy łatwiej rozwijają się tam bakterie. By z nimi walczyć, żołądek wytwarza więcej kwasu.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy