Reklama

Jak zniwelować skutki oparzenia?

O oparzenie na co dzień nie jest trudno. Wystarczy oblać się wrzątkiem, dotknąć rozgrzanego żelazka czy gorącego piekarnika. Jeśli przydarzy nam się przykry wypadek, wymagana jest natychmiastowa reakcja. Jak postępować w przypadku oparzenia? W jaki sposób zmniejszyć ból i przyspieszyć gojenie się rany? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Pierwsze reakcja

Jeśli poparzyłeś skórę, działaj szybko i zgodnie z zalecaniami naszych babć, czyli w pierwszej kolejności schłodź ranę - najlepiej polewając ją przez minimum piętnaście minut zimną wodą, herbatą lub mlekiem. Czynność powtarzaj, aż przestaniesz odczuwać pieczenie. Uwaga, poparzonej skóry pod żadnym pozorem nie wolno smarować maściami, kremami ani tłuszczami.

Po ochłodzeniu poczekaj, aż woda wchłonie się w oparzoną skórę, następnie nałóż na nią opatrunek oparzeniowy lub zwykły, mokry opatrunek - najlepiej z jałowej gazy.

Zmieniaj opatrunek

Regularnie zmieniaj opatrunek - tak, aby rana pozostawała czysta. Jeśli używasz opatrunku tradycyjnego, przed jego zmianą na nowy, namocz go. Dzięki zastosowaniu tej prostej zasady unikniesz bólu.

Reklama

Czym przemywać ranę?

Jeżeli z poparzonej skóry zaczyna sączyć się wydzielina, przemyj ranę chłodną, przegotowaną wodą. Kojąco podziała również napar z rumianku, napar z nagietka lub napar herbaciany. Jeśli wskutek poparzenia na skórze pojawiły się pęcherze, poczekaj aż same znikną. Pod żadnym pozorem ich nie przekłuwaj, bo zwiększasz ryzyko pojawienia się zakażenia.

Żel aloesowy przyspieszy gojenie się ran

Aby przyspieszyć gojenie się poparzonej skóry, smaruj ją regularnie żelem aloesowym. Miąższ z liści rośliny od wieków stosowany jest jako lekarstwo na poparzenia, rany i blizny. Przecięte liście aloesu przykłada się do bolących miejsc, dzięki czemu można skutecznie uśmierzyć i zniwelować dolegliwości.

Regenerujące, bakteriobójcze i przeciwzapalne właściwości aloes zawdzięcza zawartym w nim składnikom. Bogaty jest w witaminę A, witaminę C, witaminę E oraz witaminy z grupy B. Ponadto zawiera sole mineralne, takie jak potas, fosfor, magnez, wapń, siarkę oraz miedź, a także kwasy organiczne, m.in. kwas bursztynowy.

Jeśli poparzenie jest głębokie, nie zwlekaj, tylko od razu skontaktuj się z lekarzem, który zastosuje odpowiednie farmaceutyki i tym samym przyspieszy terapię.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy