Reklama

Jak zregenerować wątrobę?

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów w naszym ciele. Oczyszcza organizm z toksyn, metabolizuje szkodliwe produkty przemiany materii i reguluje gospodarkę węglowodanową. Jest też magazynem dla niektórych witamin. Niestety jej funkcjonowanie zaburza niezdrowy styl życia – przede wszystkim nadużywanie alkoholu i leków, a także przebyte choroby (np. wirusowe zapalenie wątroby) i dieta bogata w tłuste i ciężkostrawne produkty. Na szczęście wątrobę w wielu przypadkach można zregenerować – trzeba jednak wiedzieć, że jest to proces długotrwały. Sprawdź, jak poprawić pracę wątroby naturalnymi sposobami.

Objawy przeciążonej wątroby

Stan zapalny wątroby czy po prostu przeciążenie tego narządu długo nie daje objawów. Nasz niepokój powinny jednak wzbudzić nawracające bóle brzucha, dolegliwości trawienne, przewlekłe zmęczenie, a także swędzenie skóry lub zmiana koloru moczu.

Regeneracja wątroby a styl życia

Uszkodzona wątroba wymaga szybkich i konsekwentnych działań. W pierwszej kolejności należy całkowicie zrezygnować z alkoholu i palenia papierosów. Z lekarzem powinno się też ustalić konieczność zażywania wszystkich dotychczasowych leków. Ważne jest także unikanie stresu i wysypianie się. Kluczowa dla wątroby jest jednak odpowiednia dieta i wsparcie leczenia za pomocą ziół.

Reklama

Dieta regenerująca wątrobę

Dieta regenerująca wątrobę powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta, a także ewentualnych schorzeń przewlekłych, z którymi się zmaga. Kluczową zasadą jest spożywanie regularnych, ale niewielkich i lekkostrawnych posiłków. Zrezygnować należy z tłustego mięsa i tłuszczu pochodzenia zwierzęcego. W diecie nad węglowodanami prostymi powinny też przeważać węglowodany złożone. Mają one dostarczyć nam do 55 proc. dziennego zapotrzebowania na energię. Pozostałe składniki to chude mięso i nabiał oraz tłuszcze roślinne. Ograniczyć należy słodkie owoce, a także warzywa, które mogą wywoływać dolegliwości trawienne (np. warzywa kapustne, strączkowe, szparagi, cebula).

Zioła wspomagające regenerację wątroby

Zbawienny wpływ na wątrobę mają niektóre zioła. Szczególnie polecany jest ostropest plamisty, który zawiera sylimarynę. To silny przeciwutleniacz ułatwiający detoksykację tego narządu, a także regenerację hepatocytów (komórek wątroby). Ostropest z powodzeniem wykorzystuje się w leczeniu alkoholowego stłuszczenia wątroby, a nawet marskości. Wątrobę świetnie odciąża też mniszek lekarski, korzeń lukrecji, święta bazylia, dziurawiec, glistnik jaskółcze ziele i pokrzywa zwyczajna.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy