Reklama

Jak zrobić inhalację na zatoki?

Zatkane zatoki to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która wywołuje silny ból i ucisk u nasady nosa oraz w obrębie czoła. Pojawia się także uciążliwy katar i wrażenie rozpierania w całej głowie. Ból zatok ma wiele przyczyn, a do najczęstszych należą infekcje dróg oddechowych, alergia czy astma. Gdy objawy długo nie ustępują, najlepiej zgłosić się do lekarza, aby nie doszło do poważnego stanu zapalnego. Zanim udamy się na wizytę, warto spróbować domowych sposobów na złagodzenie dolegliwości. Jedną z najpopularniejszych i sprawdzonych metod na zatkane zatoki jest inhalacja. Pomaga udrożnić nos i ułatwia oddychanie, może też uśmierzyć ból i obrzęki. Jak należy przygotować inhalację i jak ją stosować? Jakie olejki wspomogą usuwanie wydzieliny? Podpowiadamy.

Na co pomoże inhalacja?

Inhalacja to jeden z najskuteczniejszych sposobów leczenia kataru, infekcji górnych dróg oddechowych i udrażniania zatok. Wdychanie pary wodnej rozgrzewa i rozrzedza zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę. To pomaga w jej usunięciu i oczyszczeniu nosa oraz zatok. Inhalacja może także złagodzić ból, obrzęk i uczucie nacisku. Jej działanie wzmocnią dodane do wody zioła i olejki eteryczne o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych. Najlepsze są napary z szałwii lub rumianku, a także olejek eukaliptusowy, z mięty pieprzowej, lawendowy, z oregano lub z drzewa herbacianego.

Reklama

Jak przygotować inhalację?

Przygotowanie inhalacji jest bardzo proste. Potrzebna jest nam duża miska lub szeroki i niski garnek, a także dwa litry gorącej wody. Do naczynia należy wsypać 50g wybranych przez siebie suszonych ziół. Można również zmieszać ze sobą kilka gatunków, np. szałwię ze skrzypem, tymiankiem i miętą pieprzową. Następnie wlewamy wodę do miski i dodajemy kilka kropel olejku eterycznego, np. eukaliptusowego czy z oregano. Innym sposobem na inhalację jest dodanie do wody soli morskiej (4-6 łyżek na 2 litry wody).

Jak stosować inhalację?

Aby wykonać inhalację, wystarczy nachylić się nad miską z przygotowaną mieszanką ziół, zamknąć oczy i nakryć głowę grubym ręcznikiem lub kocem. Pamiętajmy, by nie pochylać się zbyt nisko, żeby nie poparzyć twarzy. Należy wdychać parę wodną nosem (jeśli jest taka możliwość) i wypuszczać ustami. Taka inhalacja powinna trwać ok. 20-30 minut. Najlepiej wykonywać ją codziennie po 2-4 razy, aż do momentu ustąpienia kataru i odetkania zatok.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy