Jak zwiększyć szanse na przeżycie zawału serca?
Zawroty głowy, silny ból w klatce piersiowej i uczucie, jakby ktoś godził cię nożem. To charakterystyczne doznania w czasie ataku serca. Co wtedy robić? Powszechnie znane są metody wkładania aspiryny pod język i natychmiastowe wzywanie pomocy. To jednak doraźne czynności, które nie zawsze kończą się pozytywnie. Ważniejsze jest coś innego – sposoby zapobiegania zawałom serca. Pierwszy krok to przejęcie kontroli nad swoim życiem i zdrowiem oraz zdobycie wiedzy na temat czynników wywołujących zawały. Poniżej przedstawiamy kilka porad, jak dbać o swoje zdrowie, by uniknąć zawału serca.
Niepokojący jest fakt, że zawał coraz częściej atakuje ludzi młodych. Badania naukowców z Indiana University School of Public Health wykazują, że przyczyną zawałów jest najczęściej niezdrowy styl życia, osłabienie serca poważnymi chorobami, a także czynniki genetyczne. Lekarze jako główne przyczyny zawału podają często: otyłość, nadmierny stres, złą dietę, brak regularnego wypoczynku i brak aktywności fizycznej.
By doszło do zawału, zdrowie musi być zaniedbywane przez kilka lat. Zazwyczaj osoba, która znajduje się w grupie ryzyka zawału nie czuje się źle. Konkretne dolegliwości odczuwa dopiero w trakcie zawału. Mowa tutaj o silnym bólu w klatce piersiowej, do którego dochodzi na skutek braku tlenu w mięśniu sercowym. Zawał nie zawsze kończy się pozytywnie. Wiele jego ofiar po prostu umiera. Osoby, które przeżyły pozostają pod stałą opieką lekarską i leczą się przez większość życia. Szanse na przeżycie zawału zależą od ogólnego stanu zdrowia konkretnej osoby.
Kto jest zagrożony zawałem?
Większość badań naukowych wykazuje, że osoby, które cechuje dobra kondycja fizyczna są mniej narażone na nagłą śmierć, spowodowaną zatrzymaniem krążenia. W grupie ryzyka zawału są natomiast ci, którzy cierpią na otyłość, zmagają się z cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym, prowadzą niezdrowy i szybki tryb życia, są bierni fizycznie i uzależnieni od używek. Według badań zawał dotyka najczęściej osoby między 40 a 50 rokiem życia. Częściej atakuje mężczyzn niż kobiety.
Zawałowi serca można zapobiec. Wymaga to jednak sporo zaangażowania, poświęcenia i wiedzy z zakresu chorób serca i układu krążenia. Podstawą jest chęć przejęcia kontroli nad swoim zdrowiem i życiem. Oto czynniki, które pomogą ochronić twoje serce przed zawałem:
Aktywność fizyczna
Aktywność fizyczna to nieodłączny aspekt dbania o zdrowie. Gdy nasze ciało angażuje się w trening, zaopatruje się tym samym w odpowiednią ilość krwi i tlenu, których potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. W celu poprawy pracy układu krążenia i wzmocnienia serca warto regularnie wykonywać ćwiczenia cardio. Do tej grupy należą chodzenie po schodach lub skakanie na skakance. Taki rodzaj ćwiczeń pomaga budować nowe naczynia krwionośne, które wzmacniają serce. W rezultacie jest ono przygotowane na zawał.
By poprawić kondycję i pracę swojego serca, powinniśmy także biegać na długi dystans. Ponadto, lekarze zalecają wykonywanie głębokich wdechów i wydechów w wolnych chwilach.
Palenie tytoniu oraz nadmierne picie alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia zawału. Zarówno palenie, jak i alkohol utrudniają swobodny przepływ krwi przez naczynia krwionośne, a tym samym prawidłowe ukrwienie reszty ciała. Ograniczony przepływ krwi jest jedną z głównych przyczyn zawału.
Brak cholesterolu i podwyższonego poziomu cukru we krwi
Wysoki poziom cholesterolu oraz cukru we krwi to czynniki, które znacznie zwiększają ryzyko zawału. Warto zatem dbać o codzienną dietę. Jeśli chcesz uniknąć zawału serca, powinieneś unikać tłustych i smażonych potraw oraz żywności, która zawiera wysokie zawartości cukru. To, co spożywamy ma bezpośredni wpływ na zdrowie naszego organizmu. Zamiast wysokokalorycznych potraw warto spożywać lekkie przekąski, przygotowane na bazie warzyw i owoców.
Powyższych zaleceń powinny przestrzegać przede wszystkim osoby, które prowadzą szybki tryb życia i nie mają czasu, by zadbać o swoje zdrowie. Zawał serca coraz częściej atakuje ludzi młodych. Nie warto bagatelizować tych faktów. By skutecznie się przed nim chronić, należy przejąć pełną kontrolę nad swoim zdrowiem i życiem.