Jaką dietę stosować po zawale?
Zawału serca doznaje w Polsce aż 90 tysięcy osób w ciągu roku. Coraz częściej dotyka on także młode osoby przed 45. rokiem życia. To poważne ostrzeżenie dla organizmu, świadczące często o złych nawykach. Nieprawidłowe odżywianie się, nadmiar stresu, używki, brak ruchu - to główne czynniki powodujące zawał. Osoby, które go doświadczyły, powinny jak najszybciej zmienić styl życia. Oprócz leczenia farmakologicznego niezwykle istotna jest dieta. Których produktów należy unikać, jak często i w jakich ilościach spożywać pokarmy? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jaką dietę stosować po zawale, by cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem.
W pierwszej dobie po zawale organizm jest wycieńczony, zatem należy przyjmować jedynie płyny. Dobre nawodnienie jest też bardzo istotne dla prawidłowej pracy serca. W kolejnych dobach posiłki powinny być lekkostrawne i jednocześnie dostarczać organizmowi najważniejszych składników odżywczych. Następnym etapem jest tzw. dieta kardiologiczna. Dzięki niej obniżysz poziom cholesterolu i zmniejszysz, a z czasem nawet zlikwidujesz zmiany miażdżycowe. Co jeść po zawale, by szybciej wrócić do zdrowia?
Kaloryczność posiłków powinna być dostosowana do wagi i aktywności ruchowej – jeśli prowadzisz aktywny tryb życia, możesz dziennie spożywać posiłki o wartości 30 kcal na każdy kilogram ciała. W przeciwnym razie powinno to być tylko 20 kcal. Osoby z nadwagą i otyłością wartość kaloryczną posiłków powinny skonsultować z lekarzem. Podobnie osoby, które chorują dodatkowo na cukrzycę czy nadciśnienie tętnicze. Bardzo ważne jest też regularne odżywianie się – jedz 5-6 niewielkich posiłków w ciągu dnia. Nie podjadaj między nimi - pozwól, żeby twój organizm zdążył zgłodnieć.
Istnieją ustalone reguły żywieniowe, które mogą stosować wszystkie osoby po zawale. Posiłki powinny być bogate w białko (chudy nabiał i mięso kurczaka lub indyka), by organizm mógł się zregenerować. Spożywaj pełnoziarniste produkty zbożowe – zawarte w nich cukry wolniej wchłaniają się do organizmu (serce nie lubi wysokich poziomów glukozy), a błonnik pomaga obniżyć ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu, działa też przeciwzakrzepowo. Regularnym elementem diety powinny być warzywa (codziennie) oraz ryby morskie (co najmniej 2 razy w tygodniu), które świetnie wpływają na układ krążenia. Do posiłków możesz dodawać tłuszcze roślinne np. oliwę z oliwek. Ważny jest też sposób przygotowywania posiłków. Mięsa i ryby gotuj, duś na parze lub piecz w piekarniku, nie używając oleju.
Bezwzględnie unikaj tłustych potraw i produktów – masła, smalcu, słoniny, tłustych mięs i wędlin czy nabiału. Wyeliminuj z diety pszenne pieczywo, słodycze, słone przekąski, a także słodkie owoce (np. winogrona, banany). Ogranicz spożycie alkoholu. Unikaj też soli, bo podnosi ciśnienie krwi – wskazana ilość to maksymalnie 10 g na dobę. Przyprawy zawierające dużo soli, kostki bulionowe zastąp naturalnymi ziołami, takimi jak bazylia czy oregano. Przynajmniej w pierwszych miesiącach po zawale nie pij kawy ani napojów zawierających kofeinę (w tym czarnej herbaty).
Właściwa, dobrze zbilansowana dieta pomaga organizmowi wrócić do zdrowia i zapobiega kolejnemu zawałowi. Pamiętaj, że dieta powinna stać się twoim nawykiem żywieniowym do końca życia – jest tak samo istotna jak leki. Dzięki niej zadbasz nie tylko o serce, ale też o dobre samopoczucie i prawidłową masę ciała.