Reklama

Jaka sylwetka taka dieta

Poznaj słabe punkty własnej figury i dostosuj jadłospis do swoich potrzeb. Łatwiej pozbędziesz się tłuszczyku z kłopotliwych miejsc.

To, gdzie odkłada nam się tłuszczyk, zależy przede wszystkim od typu naszej sylwetki. Jej kształt mamy zapisany w genach i dziedziczymy go z pokolenia na pokolenie. Gdy tyjemy, to właśnie w czułych miejscach komórki tłuszczowe rozrastają nam się najbardziej. Dietetycy rozróżniają cztery podstawowe typy kobiecej sylwetki: jabłko, gruszkę, klepsydrę i tubę (inaczej zwaną literą T). Niżej opisujemy, czym charakteryzuje się każda z nich, jakich produktów trzeba unikać oraz które pokarmy powinny znaleźć się w jadłospisie. Dzięki naszym radom łatwiej wymodelujesz swoją figurę.

Reklama

Typ gruszka

Panie o tego rodzaju sylwetce mają drobne, szczupłe ramiona, niewielkie piersi i wąską talię. Z kolei dolna część ich ciała jest dość obfita - biodra są szerokie, pośladki wypukłe, a uda masywne.

  • Zalecenia: Twoja dieta musi zawierać sporo wapnia - wspomaga on odchudzanie i dba o kości (panie o tego typu sylwetce często mają problemy ze stawami biodrowymi). Nie zapominaj też o białku, które jest podstawowym budulcem komórek i dostarcza energii.
  • Tego unikaj: Staraj się wyeliminować sól - zatrzymuje wodę w organizmie i może powodować obrzęki na udach oraz pośladkach. Zrezygnuj z wysoko przetworzonych potraw, konserw, gotowych zup, sosów, słonych przegryzek. Unikaj węglowodanów prostych, które powodują szybsze tycie, a więc słodyczy, białego pieczywa i makaronu.
  • Włącz do menu: Jadaj bogate w białko ryby morskie, chude mięso, a także odtłuszczony nabiał (zawiera też mnóstwo wapnia). Często sięgaj po warzywa, zwłaszcza te zawierające potas (pomidory, ziemniaki), który pomaga zapobiegać obrzękom.

Typ tuba

Ten kształt figury charakteryzuje się rozbudowaną sylwetką od pasa w górę. Ramiona są szerokie, masywne, talia słabo zarysowana, biodra wąskie, a nogi szczupłe.

  • Zalecenia: Jeśli prezentujesz ten typ, masz o wiele większą swobodę w układaniu swojego jadłospisu niż inne panie. Głównym zaleceniem jest unikanie nadmiaru białka mięsnego, które wpływa na rozrost masy mięśniowej i może rozbudowywać męski typ sylwetki.
  • Tego unikaj: Staraj się wyeliminować ze swojego jadłospisu tłuste czerwone mięso, przede wszystkim wieprzowinę (lub jadaj je nie częściej niż jeden raz w tygodniu). Zawiera ono niezdrowe tłuszcze nienasycone, które podwyższają poziom złego cholesterolu i mogą odkładać się w postaci tłuszczyku na ramionach. Mięso chude natomiast jadaj nie częściej niż raz dziennie (drób gotowany, chude wędliny drobiowe).
  • Włącz do menu: Białko zwierzęce staraj się zastępować białkiem roślinnym. Najwięcej tego składnika znajdziesz w roślinach strączkowych (soi i jej produktach, fasoli, fasolce szparagowej, grochu, soczewicy, ciecierzycy), ale też w orzechach włoskich, kaszach, ziemniakach, pełnoziarnistym pieczywie i makaronie. W twoim menu nie może też zabraknąć błonnika - jest go mnóstwo we wszystkich warzywach i suszonych owocach.

Typ jabłko

Paniom o takiej sylwetce tkanka tłuszczowa gromadzi się głównie w okolicach pasa. Mają one słabo zarysowaną talię, a gdy tyją, na brzuchu pojawiają się obfite wałeczki.

  • Zalecenia: Twoja dieta musi być bogata w błonnik, gdyż jako Pani Jabłko częściej niż inne typy możesz mieć problemy z zaparciami. Zwróć też uwagę, aby jadać częściej (nawet 6-7 razy dziennie!), ale małe posiłki. Duże porcje powodują wzdęcia i spowalniają trawienie, co może skutkować dodatkowymi centymetrami w pasie.
  • Tego unikaj: Ogranicz ilość wzdymających produktów, a więc roślin strączkowych, kapusty, brokułów, a także cebuli. Unikaj też ciężkostrawnych i tłustych potraw: smażonych dań, zawiesistych sosów i zup.
  • Włącz do menu: Chude ryby morskie, które zawierają zdrowe tłuszcze przyspieszające trawienie. W twojej diecie nie może też zabraknąć pełnoziarnistych produktów, warzyw i owoców. Najczęściej wybieraj te zawierające wit. C (np. paprykę, aronię), która jest silnym spalaczem tłuszczu. Dania przyprawiaj świeżymi ziołami - przyspieszają trawienie, a także zapobiegają wzdęciom. Sięgaj także po nabiał, zwłaszcza jogurt, kefir, twarożek.

Typ klepsydra

Ta kobieca figura charakteryzuje się dużym biustem, wyraźnym wcięciem w talii i krągłymi biodrami. Gdy Panie Klepsydry tyją, tłuszcz gromadzi się na biuście i biodrach.

  • Zalecenia: Twoja dieta powinna opierać się na pokarmach o średnim i niskim indeksie glikemicznym. Te o wysokim powodują szybkie uwalnianie energii i podniesienie poziomu cukru we krwi, a następnie nagły spadek. Kończy się to napadem głodu i nieodpartą ochotą sięgnięcia po coś słodkiego. Pokarmy o niskim wskaźniku glikemicznym pomagają także utrzymać prawidłową wagę.
  • Tego unikaj: Pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym, czyli: słodkiego pieczywa z białej mąki, tłustego nabiału (np. śmietany, serów pleśniowych, żółtych, tłustego mleka), ziemniaków (pieczonych i smażonych, piure), długo gotowanych warzyw, słodyczy, przegryzek.
  • Włącz do menu: Jedzenie o niskim indeksie glikemicznym: pokarmy pełnoziarniste, grube kasze, odtłuszczony nabiał, świeże warzywa lub krótko gotowane (najlepiej na parze), brzoskwinie, jabłka, owoce sezonowe, orzechy, pestki. Pokarmy o średnim indeksie: drobne kasze, jogurty owocowe odtłuszczone, ananasy, kiwi, winogrona, batony muesli, herbatniki, rodzynki.


Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: diety | odchudzanie | figura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy