Jakich produktów lepiej nie jeść i nie pić na czczo?
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, dzięki któremu dostarczamy sobie energii i sił do działania. Spożycie posiłku po przebudzeniu pobudza również metabolizm. Jednak nie każdy rodzaj pokarmu nadaje się do jedzenia na pusty żołądek. Niektóre produkty wcale nie pomagają wzmocnić organizmu na początek dnia, lecz wręcz przeciwnie – powodują nagłe spadki energii i uczucie zmęczenia, a nawet wywołują różne przykre dolegliwości ze strony układu trawiennego. Często są to produkty, po które sięgamy w biegu i jemy na szybko, takie jak jogurt, słodka drożdżówka czy nawet pełne witamin owoce i warzywa. Czasami wypijamy tylko filiżankę kawy. Dlaczego to nie jest zbyt dobry wybór na śniadanie i czego jeszcze lepiej nie spożywać na pusty żołądek?
Pomarańcze, grejpfruty i inne cytrusy to spora dawka witamin, w tym głównie witaminy C. Jednak nie powinny być spożywane na czczo. Zawierają w sobie duże ilości kwasów owocowych, które zwiększają wydzielanie soków trawiennych. Przez to podrażniają błonę śluzową żołądka i mogą wywołać zgagę. Jedzenie ich na czczo wzmacnia dolegliwości i może prowadzić do wrzodów lub zapalenia błony śluzowej żołądka. Po przebudzeniu nie powinno się również pić soków z owoców cytrusowych.
Banany
Dnia nie powinno się również rozpoczynać od spożywania bananów. Owoce te zawierają sporo magnezu, który wspiera pracę serca i układu nerwowego. Jednak jedzenie bananów na czczo sprawia, że magnez trafia do krwiobiegu i zaburza równowagę magnezowo-wapniową w organizmie. Dodatkowo banany są ciężkostrawne ze względu na zawartość sporej ilości pektyn.
Pomidory
Zaskoczyć może fakt, że na pusty żołądek nie powinno się spożywać także pomidorów. To niezwykle zdrowe warzywa, które zawierają mnóstwo składników odżywczych, jednak okazuje się, że na czczo nam nie służą. Znajdujący się w nich kwas taninowy zwiększa produkcję kwasów żołądkowych. Pomidory mogą więc powodować zgagę, refluks żołądkowo-przełykowy lub wrzody żołądka. Warto jednak zaznaczyć, że dotyczy to spożywania na czczo samych pomidorów. Można je natomiast położyć na kanapkę lub dodać do jajecznicy.
Bazy śniadania nie powinny stanowić tak naprawdę żadne surowe warzywa. Choć są zdrowe i zaleca się jeść ich jak najwięcej, to zjedzone na czczo mogą wywołać nieprzyjemne dolegliwości. Są bowiem ciężkostrawne i wydzielają kwasy, które mogą podrażnić żołądek. W efekcie mogą wystąpić wzdęcia i zgaga. Ponadto skórka warzywna może przykleić się do ścian pustego żołądka i wywołać ból brzucha, mdłości i wymioty.
Kawa
Niektórzy rezygnują ze śniadania i rano piją tylko kubek gorącej kawy, by dodać sobie energii. Co prawda, zawarta w niej kofeina niewątpliwie nas pobudzi, ale kawa wypita na pusty żołądek może wywołać przykre dolegliwości. Zwiększa bowiem kwasowość żołądka i wywołuje refluks lub zgagę. Może też przyczynić się do zapalenia błony śluzowej żołądka. W dodatku obciąża wątrobę i trzustkę, a u niektórych podnosi nagle ciśnienie krwi i wywołuje uczucie lęku. Działa także przeczyszczająco.
Dla wielu kawka, a do tego słodka bułka, drożdżówka lub croissant to idealne połączenie na śniadanie. Jednak rano nie należy sięgać po takie słodkości. Zawarte w drożdżówkach i rogalikach drożdże, cukier czy mąka pszenna podrażniają błony śluzowe żołądka i wywołują wzdęcia. Jest to dodatkowo bomba kaloryczna pozbawiona wartości odżywczych. Łatwo przyswajalny cukier źle wpływa również na trzustkę, która nie jest w stanie rano wyprodukować wystarczającej ilości insuliny. W efekcie poziom glukozy we krwi szybko spada i bardzo szybko dopada nas zmęczenie i apatia.
Produkty mleczne
Jogurt, kefir lub inne produkty mleczne spożywane rano nie zaszkodzą, ale nie przyniosą też organizmowi wielu korzyści. Zawarte w nich pożyteczne bakterie nie zasilą naszej flory jelitowej, gdyż zginą w zetknięciu z kwasem żołądkowym. Takie produkty najlepiej więc jeść na zakończenie posiłku lub jako drugie śniadanie. Wtedy bakterie będą miały szansę trafić do naszych jelit.