Reklama

Jakich produktów nie jeść w trakcie spożywania alkoholu?

Złe samopoczucie po spożyciu alkoholu wiąże się z wieloma czynnikami. Nie jest regułą, że zawsze po spożyciu alkoholu będziemy czuć się źle. Kaca, mdłości czy bóli głowy można uniknąć, na przykład nie łącząc alkoholu z niektórymi potrawami i produktami. W zestawie z alkoholem mogą być przyczyną dokuczliwych dolegliwości. Jakiej żywności unikać, gdy zamierzamy pić alkohol? Podpowiadamy.

Tłuste i ciężkostrawne produkty

Na imprezach lub zakrapianych spotkaniach ze znajomymi często goszczą pizza, zapiekanki, kebaby i wiele innych ciężkostrawnych potraw. Znajdziemy w nich zazwyczaj produkty, które dla naszego układu pokarmowego, są bardzo trudne do strawienia. W połączeniu z alkoholem mogą być przyczyną zaparć, wzdęć czy zgagi. Jeśli pijemy alkohol, lepiej unikać jedzenia tego typu produktów, chyba że poprzestaniemy na niewielkiej porcji.

Wysokokaloryczne desery

Na przyjęciach, na których pojawia się alkohol, nie brakuje również wystawnych ciast. Doskonałym przykładem są polskie wesela, na których królują ciasta z masami. Liczba kalorii, jaką znajdziemy w jednym kawałku, może przyprawić o ból głowy. Przykładowo, stugramowy tort z masą zawiera nawet do 300 kalorii. Ale dlaczego o nich piszemy? Ponieważ w połączeniu z alkoholem stanowią dla naszego organizmu bombę kaloryczną! Co więcej, ich zjedzenie zwiększa łaknienie na alkohol, przez co wypijamy go znacznie więcej. Efekt? Kac-gigant na drugi dzień.

Reklama

Słone przekąski

Słone przekąski typu paluszki, chipsy, krakersy czy orzeszki goszczą prawie na każdym imprezowym stole. Dla wielu to idealna zagryzka do napojów wyskokowych. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że w połączeniu z alkoholem działają szkodliwie na nasz organizm. To dlatego, że zarówno jeden i drugi produkt wypłukują z organizmu wodę. Gdy przesadzimy z alkoholem, może dojść nawet do odwodnienia organizmu. W najmniejszym wypadku grozi to szybkim upiciem się, czego efektem może być silny kac.

Czekolada

Z kolei sama czekolada w połączeniu z alkoholem może być przyczyną refluksu żołądkowego. Takie połączenie grozi również zaparciami i wzdęciami. W dzień imprezy lepiej odpuścić sobie jedzenie czekolady.

Kawa

Kofeina obecna w kawie powoduje wzrost ciśnienia tętniczego. Niestety, w połączeniu z alkoholem może wywołać kołatanie serca. Jeśli mamy zamiar pić dużo alkoholu, nie pijmy wcześniej kawy.

Produkty z grupy nabiału

Specjaliści do spraw żywienia nie zalecają również łączyć alkoholu z produktami z grupy nabiału. Powód? Białko zawarte w nabiale ścina się pod wpływem alkoholu, powodując bóle brzucha, niestrawność i mdłości. Nie zaleca się również pić drinków przygotowanych z mlekiem zwierzęcym. Taki napój może wywołać nieprzyjemne dolegliwości.

Pikantne potrawy

W trakcie spożywania alkoholu nie zalecamy jeść również mocno pikantnych potraw, które też lubią pojawiać się na imprezowym stole. Dlaczego? Ponieważ kapsaicyna (substancja obecna w ostrych przyprawach) w połączeniu z alkoholem może wywołać w naszym żołądku burzę! Pikantne przyprawy podrażniają błonę śluzową żołądka, powodując mdłości i zgagę. Zagryzanie trunków pikantnymi przekąskami może doprowadzić do oddania treści żołądkowej.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy