Reklama

Reklama

Jakie badania powinna wykonać kobieta po trzydziestym roku życia?

Jesteś już po trzydziestce i w nowym roku chcesz zrobić coś dla siebie? Nie zapomnij o badaniach profilaktycznych! W naszym przewodniku podpowiadamy, co powinnaś sprawdzić, by mieć pewność, że z twoim zdrowiem wszystko w porządku.

Wiele osób bagatelizuje badania profilaktyczne w myśl zasady: “Po co mam się badać, skoro mnie nic nie boli?". Jest to jednak nietrafiony argument. Według raportu NIZP-PZH średnia długość życia w Polsce systematycznie wzrasta. Statystyki są jednak gorsze niż w pozostałych krajach UE. Wciąż za mało kobiet robi podstawowe badania, a jeszcze mniej powtarza je tak często, jak należy.

Nowy rok to moment, w którym wiele z nas wciela w życie plany i postanowienia. Najczęściej chcemy zrzucić kilka kilogramów, pozbyć się uciążliwych nałogów i polepszyć kontakty z rodziną. Warto jednak do tej listy dodać punkt: “W tym roku zadbam o swoje zdrowie".  Statystyki podpowiadają: wśród osób, które badają się regularnie, zachorowalność jest mniejsza!

Reklama

Wszystkie terminy, wizyty i wykonane już badania warto zapisywać w notatniku. Wówczas będziemy mieć wszystko pod stałą kontrolą. Przy okazji stworzymy plan działania na kolejne lata. Dobrze sprawdzą się też odpowiednie aplikacje.

Podstawowy kalendarz badań każdej kobiety po trzydziestym roku życia

Co najmniej raz w roku:

Pomiar ciśnienia

Nadciśnienie tętniczne to jedna z chorób XXI wieku. Według statystyk w Polsce choruje już 32 proc. wszystkich mieszkańców. Niestety, coraz częściej nadciśnienie pojawia się wśród młodych ludzi. Zdarza się, że część osób nie wie o chorobie, a diagnoza pada w momencie, gdy człowiek trafia do szpitala z rozległym zawałem serca. Można tego uniknąć dzięki corocznemu badaniu ciśnienia.

Badania tarczycy

Tarczyca wytwarza hormony odpowiadające za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu i pracę wszystkich narządów wewnętrznych. Zaburzenia tarczycy objawiają się jej nadczynnością i niedoczynnością. Ani jednej, ani drugiej nie wolno lekceważyć. Nadczynność można rozpoznać m.in. przez szybki spadek masy ciała, potliwość, nadpobudliwość i drżenie rąk. Objawami niedoczynnosći tarczycy są m.in. przybieranie na wadze, zaparcia i zmęczenie. Największe ryzyko zachorowania na niedoczynność tarczycy mają kobiety pomiędzy 20. a 40. rokiem życia.

Dowiedz się więcej na temat: badania profilaktyczne | lekarz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje