Jakie badania powinna wykonać kobieta po trzydziestym roku życia?
Jesteś już po trzydziestce i w nowym roku chcesz zrobić coś dla siebie? Nie zapomnij o badaniach profilaktycznych! W naszym przewodniku podpowiadamy, co powinnaś sprawdzić, by mieć pewność, że z twoim zdrowiem wszystko w porządku.
Wiele osób bagatelizuje badania profilaktyczne w myśl zasady: “Po co mam się badać, skoro mnie nic nie boli?". Jest to jednak nietrafiony argument. Według raportu NIZP-PZH średnia długość życia w Polsce systematycznie wzrasta. Statystyki są jednak gorsze niż w pozostałych krajach UE. Wciąż za mało kobiet robi podstawowe badania, a jeszcze mniej powtarza je tak często, jak należy.
Nowy rok to moment, w którym wiele z nas wciela w życie plany i postanowienia. Najczęściej chcemy zrzucić kilka kilogramów, pozbyć się uciążliwych nałogów i polepszyć kontakty z rodziną. Warto jednak do tej listy dodać punkt: “W tym roku zadbam o swoje zdrowie". Statystyki podpowiadają: wśród osób, które badają się regularnie, zachorowalność jest mniejsza!
Wszystkie terminy, wizyty i wykonane już badania warto zapisywać w notatniku. Wówczas będziemy mieć wszystko pod stałą kontrolą. Przy okazji stworzymy plan działania na kolejne lata. Dobrze sprawdzą się też odpowiednie aplikacje.
Co najmniej raz w roku:
Pomiar ciśnienia
Nadciśnienie tętniczne to jedna z chorób XXI wieku. Według statystyk w Polsce choruje już 32 proc. wszystkich mieszkańców. Niestety, coraz częściej nadciśnienie pojawia się wśród młodych ludzi. Zdarza się, że część osób nie wie o chorobie, a diagnoza pada w momencie, gdy człowiek trafia do szpitala z rozległym zawałem serca. Można tego uniknąć dzięki corocznemu badaniu ciśnienia.
Badania tarczycy
Tarczyca wytwarza hormony odpowiadające za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu i pracę wszystkich narządów wewnętrznych. Zaburzenia tarczycy objawiają się jej nadczynnością i niedoczynnością. Ani jednej, ani drugiej nie wolno lekceważyć. Nadczynność można rozpoznać m.in. przez szybki spadek masy ciała, potliwość, nadpobudliwość i drżenie rąk. Objawami niedoczynnosći tarczycy są m.in. przybieranie na wadze, zaparcia i zmęczenie. Największe ryzyko zachorowania na niedoczynność tarczycy mają kobiety pomiędzy 20. a 40. rokiem życia.
Kontrola poziomu cukru we krwi
Badanie to wykonuje się pod kątem cukrzycy. Jej objawy (osłabienie, senność, częste oddawanie moczu, zwiększone pragnienie i zaburzenia odżywiania) są przez wiele osób bagatelizowane. Szczególną uwagę na nie powinny zwracać osoby z grupy wysokiego ryzyka, czyli ci, u których cukrzyca występuje w rodzinie, ludzie otyli i po zawale.
W niektórych przypadkach cukrzyca może występowac bezobjawowo i wykryć można ją jedynie przez badania krwi na poziom glukozy.
Wizyta w gabinecie ginekologicznym
Kiedy kobieta jest w wieku rozrodczym, wizyta u ginekologa powinna odbywać sie raz w roku. Wówczas należy koniecznie wykonać cytologię oraz USG piersi. Szczególnie, jeśli kobieta przygotowuje się do macierzyństwa lub niedawno urodziła.
Wizyta u stomatologa
Strach przed wizytą u dentysty często powstrzymuje nas przed regularnymi kontrolami, ale by mieć piękny uśmiech (szczególnie po 30.,) należy przynajmniej raz w roku odwiedzać gabinet stomatologiczny.
Co najmniej co dwa lata:
Próby wątrobowe
Wątroba odpowiada między innymi za detoksykację, metabolizowanie, magazynowanie minerałów takich jak żelazo lub witamin A, D i K. Organ ten jest wyjatkowo narażony na uszkodzenia. Wpływ na to mają zła dieta, alkohol i inne używki oraz wszelkie infekcje (np. wirusowe zapalenie watroby typu B, potocznie nazywane żółtaczką). Wczesne wykrycie nieprawidłowości daje większe możliwości wyleczenia.
Badanie wzroku
Po trzydziestce należy systematycznie odwiedzać okulistę, szczególnie, jeśli dużo czasu spędzamy przed ekranem telefonu lub komputera. Lekarz nie tylko powinien sprawdzić wzrok, ale także skontrolować ciśnienie w gałce ocznej. Dzięki temu badaniu można wcześnie wykryć jaskrę.
Co najmniej co trzy-cztery lata
RTG klatki piersiowej
Badanie RTG wykrywa takie choroby jak: rak płuc, gruźlica, zapalenie płuc oraz rozedma płuc, niewydolność i wszelkie choroby serca. Prześwietlenie klatki piersiowej powinno się wykonywac średnio co 3-4 lata. Natomiast nałogowi palacze powinni odwiedzac lekarza co roku.
Badanie cholesterolu
Problem z cholesterolem nie dotyka jedynie mężczyzn - coraz częściej chorują kobiety. Dlatego ważne, by co najmniej co trzy lata udać się na badania profilaktyczne i oczywiście dbać o zdrową dietą oraz odpowiednią dawkę ruchu.
EKG
EKG serca wykrywa wszystkie nieprawidłowości i choroby tego narządu. Serce to pompa całego organizmu, jego najważniejszy organ. Badanie EKG wykrywa takie choroby jak zaburzenia rytmu serca, niedokrwienie mięśnia sercowego i zawał serca. Niestety, stres i szybki tryb życia sprawiają, że jesteśmy bardziej narażeni na choroby naczyniowo-sercowe. Po 30. roku życia profilaktyczne badanie ekg powinno odbywać się średnio co 3 lata.
Pamiętaj! Jeśli odczuwasz jakieś dolegliwości, nie czekaj na wolny termin j jak najszybciej udaj się do lekarza. Bagatelizowanie objawów może mieć nieodwracalne skutki dla zdrowia.