Reklama

Jakie choroby można zdiagnozować po wyglądzie dłoni?

Czy można wyczytać przyszłość z dłoni? Zdania na ten temat są podzielone. Ale z pewnością ich wygląd wiele może powiedzieć o stanie naszego zdrowia!

Niecodzienny wygląd naszych dłoni może wskazywać na wiele chorób. To, w jakim stanie jest nasz organizm, bardzo często znajduje swoje odbicie właśnie w ich wyglądzie. Na co więc zwrócić baczną uwagę? 

Choroby, które widać jak na dłoni

  • Ciemne plamy pod paznokciami mogą być objawem czerniaka. Nieregularne zmiany na skórze, to bardzo częsty objaw rozwoju tego nowotworu. Niepokojące zmiany możemy także zauważyć w naszych oczach!
  • Łamliwe paznokcie często są związane z niedoborem witamin — zwłaszcza witaminy A, witamin z grupy B i mikroelementów takich jak żelazo, krzem, siarka, cynk, selen, biotyna. Mogą być też objawem niedotlenienie organizmu, a nawet raka płuc.
  • Zaczerwienienie u podstawy paznokci, tak zwanych obłączków, jest jednym z objawów przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Zaczerwienienie, opuchlizna lub ropa w obrzeżu paznokcia może również świadczyć o zakażeniu gronkowcem złocistym. Bakteria ta odpowiada również za zapalenia mieszków włosowych.
  • Czarne czubki palców to także objaw kłopotów z płucami — zwłaszcza u palaczy. Są objawem gangreny powstałej wskutek choroby Bürgera. Białe lub sine czubki palców mogą natomiast być objawem zapalenia płuc.
  • Zaburzenia hormonalne, reumatoidalne zapalenie stawów, a także problemy z wątrobą mogą objawiać się w postaci czerwonych plam na dłoniach. Drobne czerwone kropki na wewnętrznej stronie dłoni to z kolei objaw choroby Fabry’ego.
  • Drętwienie rąk jest spowodowane zaburzeniem przepływu impulsów nerwowych do rdzenia kręgowego. Jest również objawem wielu schorzeń i poważnych chorób. Jednak jeśli ręka jest zdrętwiała przez krótki czas, nieprzyjemne uczucie szybko mija i nie towarzyszą mu inne objawy, nie ma powodu do wpadania w panikę. Natomiast jeśli czujemy się osłabieni, drętwienie powtarza się coraz częściej, jest mocniejsze, trwa coraz dłużej, wtedy z pewnością warto udać się do lekarza.

Czytaj również:

Markery nowotworowe. Jakie badania warto wykonać?

Dzisiaj kochają, jutro nienawidzą. Zaburzenia osobowości u najmłodszych

Reklama

Sarkoidoza - choroba wielonarządowa






INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dłonie | choroby
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama