Reklama

Jakie efekty działania stresu mogą odzwierciedlać się w naszym ciele?

Czy jest coś dziwnego w tym, że coraz więcej z nas odczuwa objawy stresu? Nasz organizm postawiony jest w sytuacji stresu, kiedy odczuwa zagrożenie. Stres określany jest jako krótkotrwały stan , który mówi nam, że musimy uciekać z danej sytuacji. Problemem jest fakt, iż zbyt wielu ludzi ignoruje sygnały ostrzegawcze swojego ciała i kontynuuje robienie rzeczy tworzących stres. Prowadzi to do ciągłego, długotrwałego stresu, który przynosi zdumiewające efekty. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.

Stres może uszkodzić twoją pamięć

Nasza pamięć jest czymś, na czym polegamy w wielu przypadkach, od wykonywania codziennych obowiązków do znalezienia kluczyków od samochodu. Stres może mieć duży wpływ na naszą pamięć, a im więcej mamy go w życiu, tym bardziej szkodzi on pracy naszego mózgu.

Mówiąc w skrócie, stres może zaciemniać naszą pamięć do tego stopnia, że pamiętanie małych rzeczy – takich jak w jaki sposób robi się kawę – może nagle okazać się bardzo trudne. Tak więc, jeśli nie chcesz zwariować, to najwyższy czas się odstresować!

Stres może obudzić cię w nocy

Nie śpisz nawet 4 godzin w nocy? Uuu, niedobrze. Kiedy stresujemy się sprawami związanymi z pracą, prawdopodobnie pierwszym objawem tego stresu będzie niewysypianie się. Zasypiamy o 1.00 w nocy, a wstajemy o 6.00. Ponieważ jesteśmy zestresowani, prawie nie śpimy rownież w tym czasie. Objawami stresu, które możemy sami zobaczyć, to zwiększenie bezsenności, pogorszenie jej, a nawet wywołanie depresji, która w późniejszym czasie może spowodować całkowity brak snu i przewracanie się z boku na bok przez całą noc. Jednym ze sposobów łagodzenia takiego stanu jest wczesne kładzenie się do łóżka i wyłączanie laptopa co najmniej na godzinę przed pójściem spać.

Reklama

Stres może spowodować utratę włosów

Utrata włosów może przerazić. Nikt nie chce ich stracić, ponieważ jednocześnie możemy stracić pewność siebie. Jednak jednym ze zdumiewających objawów stresu jest właśnie wypadanie włosów. Niemal dosłownie można "rwać włosy z głowy".

Problemem jest fakt, iż stres nie wywołuje nagłej utraty włosów. Na przykład po trzech miesiącach możesz zauważyć wypadające włosy. Dzieje się tak dlatego, że faza wzrostu włosów zamienia się na fazę odpoczynku, co w rezultacie powoduje osłabienie włosów. Po rozwiązaniu problemów powodujących tak duży stres, włosy wracają do normy.

Stres może powodować bóle głowy

Bóle głowy mogą być bardzo uciążliwe i są powszechnym objawem stresu, który uwidacznia się w naszym ciele. Nie możemy się skupić tak dobrze, jak byśmy chcieli i mogą nam zniszczyć cały dzień. Mogą trwać niekiedy cały dzień, powodując nasze rozproszenie.

Stres powoduje w nas napięcie. Napinają się mięśnie, które mają w ten sposób być mniej podatne na zranienie. Jednak to napięcie jest właśnie powodem bólu głowy.

Stres może powodować uciążliwe miesiączki

Dobra wiadomość dla mężczyzn jest taka, że stres może zwiększyć ich pożądanie. Dzieje się tak ze względu na to, że podczas w stresie ma miejsce wzmożona produkcja hormonu męskiego, testosteronu. Zła wiadomość dla kobiet jest taka, że stres może mieć negatywny wpływ na ich cykl menstruacyjny. Może on prowadzić do anomalii w miesiączce, jak również spowodować całkowity jej zanik. Może być również przyczyną bardziej bolesnych i ciężkich okresów. Ponadto, jeśli obecnie jesteś w okresie menopauzy, stres może zwiększyć jej objawy, sprawiając, że będziesz czuć się dużo gorzej.

Stres może pogorszyć stan astmy

Kolejnym nieprzyjemnym symptomem stresu w naszym ciele jest pogorszenie się symptomów astmy, jeśli na nią chorujemy. Wiemy, że życie potrafi być naprawdę ciężkie podczas ataków. Chociaż jest to uciążliwa choroba, wiele osób potrafi dawać sobie z nią radę, jednak pogorszenie jej objawów jest ostatnią rzeczą, jakiej byśmy chcieli. Niestety stres może je potęgować, zwiększając tym samym ryzyko wystąpienia ataku.

Gdyby tego było mało, ciężko zestresowani rodzice mogą dać życie dziecku, które będzie chorowało na astmę. Dobra wiadomość jest jednak taka, że stres można zminimalizować poprzez kilka niewielkich zmian w swoim życiu, takich jak zwiększenie ilości spacerów czy wzięcie urlopu.

Stres powoduje przybieranie na wadze

To kolejny częsty objaw stresu odbijający się na naszym organizmie. Szczególnie zagrożonym pod tym względem krajem jest Ameryka, w której panuje epidemia otyłości, przybierająca wciąż na sile. Nie jest zaskoczeniem fakt, że to właśnie Amerykanie są jednym z najbardziej zestresowanych społeczeństw. Stres, tak samo jak nadmierne jedzenie, może prowadzić so stałego wzrostu wagi.

Dzieje się tak dlatego, że u zestresowanych osób tłuszcz odkłada się na brzuchu, a nie równomiernie na całym ciele. Badania pokazują, że to właśnie tłuszcz brzuszny jest w większości przyczyną naszych chorób, nie ten znajdujący się na rękach czy nogach. Stres przyspiesza produkcję kortyzolu, hormonu powodującego odkładanie się tłuszczu w okolicy brzucha.

Stres może powodować kurczenie się mózgu

Spośród wszystkich wymienionych powyżej objawów stresu żaden chyba nie brzmi tak przerażająco jak kurczenie się mózgu.

Można by znieść lekko skurczony kciuk na przykład, albo nawet palec u nogi. Ale skurczony mózg? To brzmi okropnie!

Jednym z niekorzystnych objawów stresu w naszym ciele jest zmniejszanie się istoty szarej w naszym mózgu, co przede wszystkim jest powodem kurczenia się mózgu. Istota szara wiąże się z naszymi funkcjami emocjonalnymi, co oznacza, że nadmierny stres może w końcu doprowadzić nas do stanu, w którym będziemy się czuć jak emocjonalny robot.

Stres może uszkodzić zęby

Stres nie spowoduje od razu wypadnięcia zębów, ale kiedy jesteśmy zestresowani, mamy tendencję do zaciskania zębów – szczególnie w nocy. Powoduje to ich ścieranie. Może też prowadzić do bólów szczęki i karku. Przerażające.

Stres może nawet prowadzić do przedwczesnej śmierci

Wszyscy znamy największych na świecie zabójców: rak, choroby serca i udar. Jednak niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że stres również może być powodem przedwczesnej śmierci.

Badania przeprowadzone na Uniwersytetach w Edynburgu i Londynie wykazały, że nawet niewielki stres i niepokój mogą spowodować przedwczesną śmierć. Jest to alarmujące odkrycie, ale powinno ono być ostrzeżeniem dla każdego, kto doświadcza stresu, aby zwolnić.

Po prostu nie warto stresować się i niepokoić. Prowadzi to nie tylko do wielu problemów zdrowotnych, ale również może nam skrócić życie.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy