Jakie korzyści daje nam mniszek lekarski?
Mniszek lekarski zwany inaczej mniszkiem pospolitym lub z łaciny Taraxacum officinale. Mniszek jest rośliną, która pochodzi z Europy, w samej Polsce jest ponad 200 gatunków tej rośliny i możemy ją spotkać na każdym kroku. W wielu regionach świata jest spożywany jako żywność, dodatkowo wykorzystywany jest w terapii ziołowej. W tradycyjnej medycynie chińskiej, mniszek wykorzystywany jest w celu wsparcia wątroby, kości i stawów oraz skutecznie wspomaga działanie układu moczowego. Coraz częściej roślinę tą wykorzystuje się do przygotowania różnych zdrowych i pożywnych sałatek oraz dań na ciepło. Większość osób preferujących zdrowe odżywianie korzysta z drogocennych właściwości liści mniszka lekarskiego.
Wiele roślin kwitnących oferuje wiele substancji odżywczych o których nawet nie mamy pojęcia! Mniszek lekarski zawiera potas, wapń, cynk, witaminę A, B, C i D. Badania kliniczne wykazały, że mniszek jest pełen naturalnych związków takich jak alkaloidy i steroidy. Wysokie stężenie naturalnego kwasu, wspiera układ trawienny, a dodatkowo mniszek jest pełen drogocennych antyoksydantów, które są dobre dla układu sercowo – naczyniowego.
Wśród głównych korzyści wynikających z mniszka lekarskiego możemy wyróżnić właściwości, które mają za zadanie wspierać wątrobę. Na początku tego roku naukowcy stwierdzili, że regularna suplementacja liśćmi mniszka pomaga w likwidowaniu tłuszczu w wątrobie. Co dziwne, niektóre badania sugerują, że liście mniszka mogą chronić naszą wątrobę przed toksycznym działaniem paracetamolu, który bardzo często przyjmujemy na różne dolegliwości.
Mniszek lekarski ma wiele zalet, które mają zdumiewające działanie antyoksydacyjne. Dodatkowo pomaga przy obrzękach nerek oraz problemach z nerkami, czy drogami żółciowymi. Znormalizowana produkcja żółci wspiera efektywne trawienie, które wykorzystuje składniki odżywcze i cząstki toksyn. Automatycznie właściwie pracująca wątroba przyczynia się do prawidłowego oczyszczania krwi oraz normalizuje poziom cukru we krwi.