Reklama

Jakie są pierwsze objawy cukrzycy?

Jak możesz rozpoznać czy masz cukrzycę? Najczęstszą przyczyną pierwszych objawów jest wysoki poziom glukozy we krwi. Jednak mogą być one na tyle słabe, że możesz ich nie zauważyć, szczególnie w przypadku cukrzycy typu 2. Niektóre osoby nie wiedzą, że chorują na cukrzycę dopóki nie pojawią się u nich problemy związane z długotrwałym niszczącym działaniem. W cukrzycy typu 1 objawy pojawiają się dość szybko bo już w przeciągu kilku dni lub tygodni oraz są bardzo wyraziste.

Najczęstsze objawy

Oba rodzaje cukrzycy dają niektóre wspólne sygnały ostrzegawcze

Głód i zmęczenie

Twoje ciało zamienia jedzenie, które zjadłeś w glukozę, którą twoje komórki zużywają do produkowania energii. Jednak potrzebują one także insuliny, która by im ją dostarczyła.

Jeśli twój organizm nie produkuje insuliny lub wytwarza ją w małych ilościach, lub twoje komórki ją odrzucają to glukoza nie nie może się do nich dostać przez co nie wytwarzają energii. Może to spowodować większe niż zwykle uczucie głodu oraz zmęczenie.

Częstsze oddawanie moczu oraz zwiększone pragnienie

Przeciętna osoba wydala mocz 4 do 7 razy na dobę, jednak osoby z cukrzycą mogą robić to częściej.

Reklama

Dlaczego? W normalnych warunkach twoje ciało pobiera ponownie glukozę w momencie przechodzenia jej przez nerki. Jednak cukrzyca podnosi poziom cukru, przez co organizm nie jest w stanie odzyskać glukozy w całości, dlatego stara się pozbyć jej nadmiaru produkując więcej moczu i wykorzystując do tego więcej płynów. Z kolei to jest przyczyną nadmiernego pragnienia. I tak kółko się zamyka.

Suchość w ustach i swędząca skóra

Twoje ciało zużywa płyny do produkcji moczu przez co zostaje ich mniej do nawilżenia organizmu. Możesz być odwodniony, a twoje usta mogą wydawać się suche. Z kolei sucha skóra może powodować swędzenie.

Niewyraźne widzenie

Zmiana w poziomie płynów w organizmie może powodować, że soczewka oka staje się opuchnięta, zmienia swój kształt oraz traci możliwość wyostrzenia pola widzenia.

Inne objawy cukrzycy typu 2

Pojawiają się one kiedy poziom glukozy jest podwyższony przez dłuższy czas.

Kandydoza

Może pojawić się u kobiet jak i u mężczyzn. Drożdże żywią się glukozą, więc jej nadmiar w organizmie powoduje ich namnażanie. Infekcja może rozwinąć się w każdym ciepłym i nawilżonym miejscu skóry, na przykład:

pomiędzy palcami stóp i rąk

pod piersiami

lub naokoło narządów płciowych

Wolno gojące się owrzodzenia i rany

Po pewnym czasie wysoki poziom cukru może wpłynąć na przepływ krwi powodując uszkodzenia nerwów, które utrudniają gojenie się ran.

Ból lub drętwienie stóp lub nóg

Jest to kolejny objaw spowodowany uszkodzeniem nerwów.

Inne objawy cukrzycy typu 1

Niekontrolowana utrata wagi

Twoje ciało nie mogąc wytworzyć energii z pokarmów zaczyna spalać mięśnie oraz zgromadzony tłuszcz. Możesz zacząć tracić na wadze, mimo że nie zmieniłeś swojej diety.

Mdłości i wymioty

Organizm podczas spalania tłuszczu zaczyna wytwarzać ketony, które mogą pojawić się w twojej krwi w bardzo niebezpiecznych ilościach i spowodować zagrażającą życiu kwasicę ketonową. Powodują one także wymioty i mdłości.

Kiedy zgłosić się do lekarza

Jeśli jesteś powyżej 45 roku życia lub jesteś w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę to ważne jest przeprowadzenie odpowiednich badań. Wcześnie wykryta cukrzyca zmniejsza ryzyko uszkodzenia nerwów, problemów z sercem oraz innych powikłań.

Ogólne zasady kiedy należy zgłosić się do lekarza:

-masz mdłości lub wymioty, jesteś osłabiony i czujesz nadmierne pragnienie

-masz częstomocz

-mocno boli cię brzuch

-twój oddech jest głębszy i szybszy niż zazwyczaj

-twój oddech ma słodki zapach, który pachnie podobnie jak zmywacz do paznokci (jest to objaw bardzo wysokiego poziomu ketonów)

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy